Miksi olen ateisti?

Anonyymi

Olen ateisti sen vuoksi, että kaikkien tunnettujen uskontojen jumalat ovat mielikuvituksen tuotetta, eivät todellisia. Ne perustuvat fiktiivisiin jumaltaruihin, joita Raamattu on pullollaan. Raamatun Jumala ei ole sen todempi kuin Aton, jota Akhenatenin aikana palvottiin. Sama jumala eri kuorissa ja eri aikakausina.

Pidän mahdollisena luomisen. Korkeampi voima on voinut luoda universumin ja elämän, ehkä musiikin, mutta ei maalaustaidetta. Kuvia osaa piirtää vaikka apina, mutta seitsenportaisen sävelasteikon sävelten kohdalleen asettaminen ja instrumenttien sovitus on älykkään päätöksen takana: herättää tunteita, koska päättäjä on tuntenut niin.

Manchester United, Ehdottomasti. Kevin ja Debbie: I love Newcastle United, but...

Back to England. Hopefully very soon... it depends on Nokia.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala on todellinen. Uskontoja ja niiden kirjoituksia alkaa ymmärtää sitten, kun on ensin saanut tietoisia kokemuksia Jumalasta, joka on korkein Henki.

      • Anonyymi

        Jumala on todellista puppua.
        Vain pierupäiset sumuttavat itsensä moisella huuhaalla.


    • "Olen ateisti sen vuoksi, että kaikkien tunnettujen uskontojen jumalat ovat mielikuvituksen tuotetta, eivät todellisia."

      Sama täällä. En pidä myöskään Joulupukkia todellisena, vaikka jotkut uskovat siihenkin niin, että laittavat kaikki rahansa likoon sen vuoksi näin joulun aikaan.

    • Anonyymi

      Pidät siis aukkojen jumalaa mahdollisena.

    • Anonyymi

      Minä kuolin eikä siellä mitään ollut.

    • Anonyymi

      Ole vain jumalaton. Kaikessa rauhassa.
      Se on oma asiasi.
      Etkös sinä ole nyt sitten jo sujut kristinuskon kanssa.

    • Anonyymi

      Minulla viiraa vähän päästä ja olen sen vuoksi ateisti. Tervejärkisenä oli uskoani tunnustava kristitty, Paavalin kirjeiden pohjalta.

      • Anonyymi

        Peevelin kirjeet ovatkin pohjalta.


    • Anonyymi

      > Olen ateisti sen vuoksi, että kaikkien tunnettujen uskontojen jumalat ovat mielikuvituksen tuotetta, eivät todellisia. Ne perustuvat fiktiivisiin jumaltaruihin, joita Raamattu on pullollaan. Raamatun Jumala ei ole sen todempi...

      Millä perusteella Raamatun Jumala ei ole totta? Tunnetko Raamatun Jumalan?

      "Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus."
      1 Joh. 4:8

      • Anonyymi

        Miten voisin tuntea olemattoman satuolennon?

        Tietenkin tunnen Raamatun jumalan. Ihan pelle se on. Ei mitään jumalallista. Älyttömien kirjoittajien sekoilua ja sitä sitten pidetään Jumalana. Ei läpi. Roskiin.


      • Anonyymi

        Onko se sama rakastava Jumala joka tapatti poikansa itseään rauhoutellakseen, jotta ei kidttaisi kaikkia ihmiaiä ikuisuutta?!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko se sama rakastava Jumala joka tapatti poikansa itseään rauhoutellakseen, jotta ei kidttaisi kaikkia ihmiaiä ikuisuutta?!

        > Onko se sama rakastava Jumala joka tapatti poikansa itseään rauhoutellakseen, jotta ei kidttaisi kaikkia ihmiaiä ikuisuutta?!

        Tuo ei ole Raamatun opetusta, joten puhut jostain muusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        > Onko se sama rakastava Jumala joka tapatti poikansa itseään rauhoutellakseen, jotta ei kidttaisi kaikkia ihmiaiä ikuisuutta?!

        Tuo ei ole Raamatun opetusta, joten puhut jostain muusta.

        Raamattu ei opeta siis ketään ja sitä paasaavat hihhulit retardeja. Edes oikeaa palstaa ei hihhuloinnille osata valita.
        Raamattu Ei sisällä munaa


    • Anonyymi

      Kato. Heppuli on kirjoittanut kännipäissään Manua ylistävän viestin. Debbie ja Ken ovat Newcastle United faneja, mutta Sunderland kelpaa heille näin alkupaloiksi.

      Matkustan koronan jälkeen tykö kylään ja käydään katsomassa Sunderlandin kotipeli ja mys Newcastle United saa kannatuksemme. Juomme hyvää punaviiniä argentiinalaisen härän sisäfileen kanssa.

      Käymme Swindonissa ja ihmettelemme sitä, mihin japanilaiset autonvalmistajat ovat kadonneet. Käymme museossa ihailemassa Spitfire koneita ja laskemme haudalle seppeleen sotaurhojen muistoksi. Ei natseja.

    • "Olen ateisti sen vuoksi, että kaikkien tunnettujen uskontojen jumalat ovat mielikuvituksen tuotetta, eivät todellisia. Ne perustuvat fiktiivisiin jumaltaruihin, joita Raamattu on pullollaan. Raamatun Jumala ei ole sen todempi kuin Aton, jota Akhenatenin aikana palvottiin. Sama jumala eri kuorissa ja eri aikakausina."

      Tästä pääosin samaa mieltä (paitsi että on "sama jumaluus" koska niissä on tarpeeksi eroja mielestäni että voi erottaa esim. joulupukin ja luojajumaluuden vaikka molemmat on yhtä mielikuvituksellisia tämän hetken todisteiden mukaan.

      Se mielenkiintoinen juttu tosin on että tässä kohtaa viestiäsi, vaikuttaa että teet väitteen joka viittaa että olisit joko negatiivinen (agnostiseen) tai positiivinen (gnostinen) ateisti.

      "Pidän mahdollisena luomisen. Korkeampi voima on voinut luoda universumin ja elämän, ehkä musiikin, mutta ei maalaustaidetta."

      Tämä väite taas saa sinut näyttämään enemmän agnostiselta tai gnostiselta teistiltä. Jos katsot että maailmankaikkeus vaatii luomisen ollakseen olemassa, tarkoittaa se että olet gnostinen (positiivinen) teisti ja "ateistinen" pelkästään yleisesti uskottuihin jumaluuksiin vaikka silti uskot ainakin omaan luojajumaluuteesi.

      "Kuvia osaa piirtää vaikka apina, mutta seitsenportaisen sävelasteikon sävelten kohdalleen asettaminen ja instrumenttien sovitus on älykkään päätöksen takana: herättää tunteita, koska päättäjä on tuntenut niin."

      Tässä väitteessä ei ole juurikaan järkeä, sekä sen vuoksi että apinan teot voidaan samalla tavalla katsoa järkeä vaativiksi joten maalaustaide ja musiikki olisi esimerkkisi mukaan molemmat järkeä vaativia, kuten ilmeisesti koko taide?

      Suurempi ongelma tosin on se, että suunnitellulta vaikuttaminen ei todista mitenkään siitä että asia on varmasti jonkun luoma ellei sinulla ole todisteita ja varmennettua tietoa siitä miten asiat ovat syntyneet.

      Esimerkiksi tästä, sekä muurahaiskeko että jääpuikko molemmat vaikuttavat "suunnitelluilta" ja niillä on tarkkaan määrätty muoto ja paikat joissa niitä ilmenee.
      Se, että jääpuikot näyttävät ainakin yhtä suunnitelluilta ei tarkoita sitä että joku veistää jäästää kaikki jääpuikot joka vuosi ja menee ripustamaan ne aina tarvittaessa paikoilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      914
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      838
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      788
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      688
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      488
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      476
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe