Yllättäen tästä ei ole mitään mainintaa eri huoltamoketjujen nettisivuilla. Esim tavallinen Transporter, voiko sellaisen ajaa ihan perus ABC/ST1 autopesuun?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Kysy em. asemilta, niille on varmaan puh. numero.
- Anonyymi
Eräällä toisella kielellä on olemassa sananlasku joka kuuluu "sellainen joka vastaa muttei tiedä, on tyhmä kuin vuohi"
- Anonyymi
Tarkennuksena vielä että nyt ei kiinnosta mikään yksittäinen asema vaan ihan yleisesti, voiko normaalikokoisen pakettiauton ajaa useimpiin tavallisiin pesuautomaatteihin? Kuten tavallinen VW Transporter, ei erityispitkä/korkea.
- Anonyymi
Asia selviää vain kysymällä haluamastaan pesupaikasta. Joillakin koneeseen ei mahdu edes peruskorkea paku, hyvä jos SUV.
Itse käyn eräässä helsinkiläisessä autopesulassa jossa on erikseen non-stop pesulinja henkilöautoille ja pesukone pakuille (siihen mahtuu vähän korotettukin). Oma autoni on korkeampi paku ja vien sen suosiolla aseman rekkapesukoneeseen, se muutaman euron lisämaksu ei kaada budjettiani. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asia selviää vain kysymällä haluamastaan pesupaikasta. Joillakin koneeseen ei mahdu edes peruskorkea paku, hyvä jos SUV.
Itse käyn eräässä helsinkiläisessä autopesulassa jossa on erikseen non-stop pesulinja henkilöautoille ja pesukone pakuille (siihen mahtuu vähän korotettukin). Oma autoni on korkeampi paku ja vien sen suosiolla aseman rekkapesukoneeseen, se muutaman euron lisämaksu ei kaada budjettiani.Jos se vaihtelee noin paljon, ihmettelen miksei asiaa ilmoiteta esim kyseisen aseman nettisivuilla. Ei edes sallittuja maksimimittoja usein ilmoiteta.
Koska asiaa ei ilmoiteta missään, olisin itse ajatellut että asia on jotenkin selvä, eli joko pakut menee useampiin pesuautomaatteihin tai sitten eivät mene useampiin.
- Anonyymi
Kellariparkeissa on yleensä selkeästi max. mitat eli kork 2,2 m jne.
Kyllä ole autopesulan ulko-ovissa nähnyt niitä mittoja, mutta ei toki kaikissa.
kesällä jouduin peruuttamaan pois ulkona olevasta jonosta, kun korotettu Ducato ei päässytkään takaovista ja kuivauspuhaltimen alta enää ulos, vaan sen piti peruuttaa ulos etuovista . Tosin asema on jo vuosikymmeniä vanha ( 50 v. ) ja ahdasovinen henkilöautoillekin.- Anonyymi
Usein nuo kellariparkit ja pysäköintitalot on määritelty korkeudentaan maksimissaan 2,3 m. Monessakin paikassa se halli olisi paljon korkeampi, mutta koneovi on halvempi tuossa vakiokorkeudessa. Paku mahtuu tuohon korkeuteen ja jotkut jopa pikkuisen korotettunakin. Henkilöautojen pesukoneetkin mitoitetaan tuolle "vakiokorkeudelle".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2522162
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2651283- 211251
- 41816
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i127752Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237719Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa234693- 54530
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46481- 38468