Kävin oopperassa Tampereella. Kyllä kannatti matkustaa. Kiitos Camilla Nylundille. Lauloi aivan mahtavasti. Kylmät väreet hiipivät iholleni neljännen näytöksen aariaa kuunnellessani. Laulutekniikka ja fraseeraus on kohdallaan. Aivan mielettömön mahtavaa. Harvoin näin hyvää Oopperaa kuulee ja näkee Suomessa. Eritysmaininnan ansaitsee myös Jago, Jorma Hynninen!
Loistavaa oopperaa...
Otello
8494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Menen maanantaina kuulemaan :)
Tylsää musiikkia, on levyllä, enkä koskaan kuuntele, yök, paskaa, ja nuo vaskethan peittävät laulajat! (henkalle terkkuja)
Neljännen näytöksen aariassa ei oo vaskia.
Saakohan sinne vielä lippuja vai onkohan loput esitykset loppuunmyyty?
Soita lippupalveluun. Tilaa on varmasti.
Jos nukuit/nukut onnesi ohi tältä erää, niin Rahvusooper Estonia esittää tämän yhteistyöproduktion (Tampereen kanssa) syyskuussa peräti 10 kertaa peräjälkeen alkaen 8.9. Paikka ei ole Estonian oma sali vaan Coral Club Urheilukeskus.
http://www.opera.ee/15852?view=3&date=08-09-2005
Ei voi mitään,mutta kyllä Verdi on valitettavan pitkäveteisen oopperan viime päivillään luonut!Olen seurannut Tampereen oopperan kuusi viimeistä produktiota.Laatu on ollut hyvää "Naamiohuveja" lukuunottamatta.Toivottavasti ei enää tarvitse yhtä pitkäveteistä Oopperaa ainakaan Tampereella seurata.Kuoro, orkesteri ja solistit olivat kyllä tässäkin produktiossa huippu luokkaa.
Suurinosa oopperoista on paskaa ja jonninjoutavaa jollotusta.