NATO yritti saada Suomea valtaansa jo kylmän sodan aikana

Jenkkien asiamiehiaä vilisi Suomessa ja entiset suojeluskuntalaiset jatkoivat salaista myyräntyötään.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Näinhän historian kirjat kertoo että NATO värväsi entisiä kaukopartiomiehiä tiedustelutehtäviin Venäjälle ja rajavartiosto ja armeija auttoi sitä rajan ylityksissä. Venäläiset kuitenkin sai osan kiinni ja yksi kuoli kiinniotettaessa mutta monta jäi kiinniottamatta.
Kekkonen yritti lopettaa tätä sooloilua mutta armeija on niin NATOttunut ei varmasti uskonut ja auttaa varmasti NATOa vakoilussa vieläkn.

Äänestä
  • Tuo on varmaan natofanien mielestä Suomen suojelua, jota NATO harjoitti kylmän sodan aikaan.

    Äänestä

  • Vain NATO pystyy antamaan Suomelle turvan, Venäjän agressioon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vain NATO pystyy antamaan Suomelle turvan, Venäjän agressioon.

    Vähiin se on jäänyt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vähiin se on jäänyt.

    Ei ole. Nato suojeli meitä välillisesti. Neukku tiesi, että jos se menee Suomen kanssa ”liian pitkälle” niin Ruotsi liittyy välittömästi Natoon!

    Äänestä

NATO perustettiin 1949 .
Varsovan liitto 1955.

Ero aikataulussa johtuu tikapuuhermostolla varustetussa politbyroossa.

Äänestä

USAn myyräntyö ja propaganda on jatkunut Suomessa koko itsenäisyytemme ajan. Ensin tehtävän oli varjella maailmaa sosialismilta. Sen jälkeen tehtävä muuttui jatkuvuuden lakien mukaan Neuvostoliiton/Venäjän maalittaminen pahaksi viholliseksi, jotta USA saisi aseteollisuutensa tavaroita kaupaksi.

Tätä aseteollisuutensa tukemista USA on kunniakkaasti jatkanut lisäämällä vihollisten joukkoon Venäjän lisäksi Kiinan. Ja tästä propagandasta Nato-tiltut ponnistavat voimansa yrittäessään taivutella viisasta Suomen kansaa Naton jäseneksi. Mutta onneksi turhaan.

Äänestä
  • Nato on täsmälleen samanlainen kuin Trump. Ota siitä selvää.

    Äänestä

  • itä vinkuja voihkii maa kuopassa. Venäjä se on meidän paras vihollinen. Kiinalla ei ole edes lentotukialuksia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    itä vinkuja voihkii maa kuopassa. Venäjä se on meidän paras vihollinen. Kiinalla ei ole edes lentotukialuksia.

    Tiltulle tiedoksi: USA on sitä mieltä, että Kiina on vihollinen.

    Äänestä

  • Tiedämme jo niin hyvin että Neuvosroliiton ja Venäjän kehnous on tottakai Moskovan tiltun mielestä Naton syy. Historiakin on Naton syy, ja siksi Putinin piti kieltää historian osaaminen, eli nyt Venäjällä on kriminalisoitu lakipykälällä Venäjää halveksiva käsitys Venäjän historiasta, ja uudella lainsäädännöllä ulkomaiset näkemyksetkin mahdollistavat henkilön tuomitsemisen ulkomaiseksi agentiksi.

    Äänestä

  • Hienoa että NATO on kiinnostunut suomen turvallisuudesta ja itsenäisyydestä.
    Eläköön NATO ja vapaus

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hienoa että NATO on kiinnostunut suomen turvallisuudesta ja itsenäisyydestä.
    Eläköön NATO ja vapaus

    Venäjää ei halua kukaan.

    On siinä päänsärkyä trollukoille.

    Eikä se särky tule ikinä loppumaankaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedämme jo niin hyvin että Neuvosroliiton ja Venäjän kehnous on tottakai Moskovan tiltun mielestä Naton syy. Historiakin on Naton syy, ja siksi Putinin piti kieltää historian osaaminen, eli nyt Venäjällä on kriminalisoitu lakipykälällä Venäjää halveksiva käsitys Venäjän historiasta, ja uudella lainsäädännöllä ulkomaiset näkemyksetkin mahdollistavat henkilön tuomitsemisen ulkomaiseksi agentiksi.

    Agenttihomma on kopiotu USAsta Venäjälle kun se pidätti opiskelija Butinan ulkomaan agenttina. Tuskin Venäjällä on mitään historian tulkintoja lainasäädännöllä kriminalisoitu mutta veteraanien pilkkaaminen on normaalilainsäädännön puitteissa kuten NAVAn tapauksessa kun se on joutumassa oikeuteen jos palaa Venäjälle jonne sitä ei kukaan sinne halua.
    NATO ei ole kiinnostunut Suomen turavallisuudessa vaan USA johtoisen maailaman allianssin turvallisuudesta ja sen laajentamisesta ja Suomessa ei NATOa halua muut kuin vajakit

    Äänestä

Natoon naps.

Äänestä

Suomen sijainti kiihottaa USAa.

Äänestä
  • Niinkuin arktinen osaaminen myös.

    Äänestä

Venäjä aloitti sodan suomea vastaan, valloittaakseen ja alistaakseen suomen. Tässä kuoli yli 30 000 suomalaista. Onneksi venäjä ei onnistunut tavoitteissaan.

Nyt täällä kirjoittelee Venäjän trollitehdas, esivalmistaakseen suomen valloitusta ja hävittämistä. NATO jäsenyys on ainoa mahdollisuus pelastua Venäjän agressioilta.

Äänestä
  • Tuskin Venäjän trollitehdas täällä mitään kirjoittelee eikä kirjoituksissa ole esitetty mitään tekosyitä Venäjän hyökkäykselle kuten USA tekee ennen hyökkäystä

    Äänestä

Ei kai CIA ole vieläkään luopunut sellaisista tavoitteistaan ja suomalaisnasset resonoi.

Äänestä

Kaikki 007- elokuvat kertovat tästä suuresta narratiivista. Fiksut jenkit kyttää Iigoreita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jenkkien asiamiehiaä vilisi Suomessa ja entiset suojeluskuntalaiset jatkoivat salaista myyräntyötään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu