Onko palstalla tietäjiä; voiko aivoihin jo kertynyttä alumiinia "huuhtoa" vaikkapa ravinnosta saatavalla silicalla? Läipäiseekö miten aivoveriesteen?
Alumiini vs silica
7
358
Vastaukset
- Anonyymi
Kokeile chlorella/spirulina tai tislattu vesi ja paasto, nestemäinen ruoka valio.
- Anonyymi
tislattua vettä ei ole terveellistä juoda pidemmän aikaa
- Anonyymi
Alumiinille altistuu jatkuvasti pääasiassa ruuansulatuksen kautta. Normi altistustuksen elimistö kykenee hoitamaan, eikä se johda terveyshaittoihin. Sitä tarvitse "hoitaa". Nykyään kun käytetään paljon muovia, ja alumiinikattiloita on korvattu myös teräskattiloilla, niin se vähentää alumiinialtistusta. Jos kyseessä on esim. hitsari tai muu metallialalla alumiinin kanssa tekemisissä oleva, tai jos esim. käyttää alumiinihydroksidia sisältäviä lääkkeitä, niin sitten voi miettiä vastakeinoja.
Terveellisissä elämäntavoissa ei kuitenkaan kannata keskittyä vain yhteen raskasmetalliin, vaan kaikkiin. Yhden raskasmetallin poistaminen ei juurikaan hyödytä, jos elimistöä tuhoaa samaan aikaan muitakin raskasmetalleja.
Luontaistuotekauppaan ei kannata mennä tuhlaamaan rahojaan, vaan lisää ruokavalioon ruokia, joilla on raskasmetalleja hajottavia tai sitovia vaikutuksia, sekä yleistä terveyttä, eli rasistuksenkestoa, edistäviä ravintoaineita.
- klorella
- valkosipuli
- korianteri
- siemenet (kohduudella, koska nämäkin voi sisältää raskasmetalleja)
- magnesium (esim. Pansuola, täysjyvävilja jne.)
- kalium
- natrium
- kamomilla
- kurkuma
- basilika
- ruokasooda
- liikunta
- unirytmi
- jne jne jne eli yleensä terveet elämäntavat ja terveyttä edistävät ravintoaineet. - Anonyymi
Kiitos kommenteista. Asia mietityttää, koska olen viettänyt paljon elämästäni kesämökillä ja siellä käytössä alumiinikattilastoa. Muistan kuinka kyseisestä materiaalista tehdystä kattilasta tuli hernekeitto syötyä suoraan metallisella lusikalla kaapimalla, haitoista tietämättömänä.
- Anonyymi
Espanja tarjoaa kuolemanpiikkejä muiden hjippumodernien piikkien lisäksi.
- Anonyymi
Piitä sisältävä mineraalivesi saattaa auttaa "huuhtomaan" alumiinia pois elimistöstä. Luin jonkun lääkärin jutun aiheesta, joten ehkä pitää paikkansa.
- Anonyymi
Unohdin mainita: Evian on sellainen. Ehkä on muitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211871
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.1441788Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill561572Suomessa on valittava 2 lucia neitoa...
Maahanmuuttajille oma lucia neito ja Suomalaisille oma SUOMALAINEN Lucia neito....sama juttu on tehtävä miss Suomi kisoi1671392Analyysiä: Kiuru-keissi oli ja meni - demarit hävisi tässäkin
Tapauksen tultua julki alkoi demarit ja muu vasemmisto selittään, että tämä oli poliittista väkivaltaa, siis ennen kuin1771375- 1511336
- 521228
Olet tärkeä
mutta tunnen jotain enemmän ja syvempää. Jos voisinkin kertoa sinulle... Olen lähinnä epätoivoinen ja surullinen.761183- 591168
- 1191065