Miksi vaaleus yleensä yhdistetään feminiinisyyteen ja

Anonyymi

Tummuus maskuliinisuuteen? Minusta vaalea on nimenomaan maskuliininen koska on sellainen viileä ja etäinen jotenkin, ja tumma taas lämpöisyydessään enemmän feminiininen

15

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vaalea nainen vain on kaunis.
      Tummat naiset yleensä kirveellä veistetyn näköisiä eikä kauniita sitten ollenkaan.
      Itse siis suosin vaaleita naisia ja täytyy olla mahdollisimman hoikka.

      • Anonyymi

        Yleistit kyllä rankasti. Jos vähänkään on naisia nähnyt niin tietää ettei tuo pidä ollenkaan paikkaansa. Hiustenväri ei ole kasvonpiirteisiin mitenkään yhteydessä, yhtä lailla maailma on pullollaan söpökasvoisia ja pehmeäpiirteisiä, feminiinisiä brunetteja. Sanoisin että vielä paljon enemmän kuin vaaleita, koska länsimaalaisella vaalealla naisella on keskimäärin enemmän miesmäiset kasvonpiirteet ja vartalo, koska ohuet viivahuulet, ohuet hiukset eikä ollenkaan samanlaisia naisellisia muotoja kuin nyt vaikkapa isolla osalla eteläisten maiden naisista. Mielestäni muutenkin aikuinen ihminen, jolla on voimakas fiksaatio johonkin hiusväriin, ei ole aivan tasapainoinen. Hiustenväri on kuitenkin aika yhdentekevä ominaisuus kokonaisuutta ajatellen, kaikki muu vaikuttaa enemmän. Kauniita löytyy joka väristä ja normaali heteromies tietää tämän. Jolla on silmää naiskauneudelle, ei valikoi hiustenvärin perusteella. Ennemmin tärkeitä ovat naiselliset muodot, pitkät hyväkuntoiset hiukset ja kauniit kasvot. Kun nämä ovat kunnossa, nainen on yksiselitteisesti viehättävä, oli hiusten väri sitten mikä tahansa.


    • Anonyymi

      Monesti vaaleilla naisilla on keijumaiset/enkelimäiset kasvot.

      • Anonyymi

        False 😂


    • Anonyymi

      Ei kait tuollainen ole hiusten väristä kiinni.
      Jokainen on omalla tavallaan kivan näköinen. Se taas on katsojan päätettävissä mistä kukin tykkää. Onneksi ollaan erilaisia.

    • Anonyymi

      No sen naamakarvojen kasvamistaipumuksen takia.

      • Anonyymi

        Et sitten parempaa kommenttia keksinyt? Suomikin on täynnä brunetteja, joilla ei karvakaan naamassa kasva, sen enempää kuin vaaleillakaan. Eikä kasva aasialaisilla, eikä mustilla. Eikä monella muullakaan tummalla, joten olisit hiljaa asioista joista et tiedä mitään.


    • Anonyymi

      Vaalea pohjoismainen kaunotar paras

      • Anonyymi

        Kuin myös mies


    • Anonyymi

      Musta lappilainen kamelinsävyisällä amarilla syylingit nilkoissa, ettei varpaat näy.

    • Anonyymi

      Onko värillä mitään tekemistä maskuliinisuuden tai feminiinisyyden kanssa, ei välttämättä. Mutta kyllä sellainen pieni tumma, "nappisilmäinen" nainen kuten monet aasialaiset voi olla todella hellyyttävän, söpön ja feminiinisen näköinen, ja vaalean taas voi nähdä viileän rauhallisena ja sitä kautta maskuliinisena. Riippuu miten asiaa katsoo.

    • Anonyymi

      Klassisesti vaaleus monesti yhdistetään pehmeyteen ja herkkyyteen. Eli nk. naisellisiin piirteisiin. Klassisesti nainen on puhtoinen hoivaajahahmo. Usein mm. morsiamella ja hoitajalla on valkoista päällä koska mielissä vaalea väri yhdistyy puhtauteen ja huolenpitoon.

      Klassisesti tummat sävyt monesti yhdistetään voimaan ja dynaamisuuteen. Eli nk. maskuliinisiin piirteisiin. Klassisesti mies on voimakas suojelijahahmo. Usein mm. metsästäjät ja soturit kuvataan tummissa pukimissa vahvuuden korostamiseksi, mm. kovia harmaan, ruskean, mustan ja vihreän sävyjä.

      Myös uskonnolla on näppinsä pelissä värisävyjen mielikuvissa. Enkelihahmot ovat vaaleisiin verhottuja, vaaleaihoisia, pehmeäpiirteisiä pellavapäitä. Paholaishahmot ovat tummiin puettuja teräväpiirteisiä, tummasävyisiä hahmoja.

      Ihmisten mieliin on jäänyt rippeitä näistä klassisista uskomuksista. Muunmuassa näistä syistä vaalea hipiä ja vaaleat hiukset ovat saaneet ihmisten mielissä feminiinisen kuvan, ja tumma hipiä ja tummat hiukset maskuliinisen kuvan.

    • Anonyymi

      Vaaleat naiset ovat kauniita ilman laittautumistakin.

      • Anonyymi

        Just toisinpäin. Vaaleat ovat haljuja ja valjuja ilman meikkiä. Tummilla taas on väriä omasta takaa, niin eivät tarvitse niin paljon meikkiä.


      • Anonyymi

        Täh?? 😂Vaaleathan ne aina tarvitsevat meikkiä, koska ovat kalpeita. En ole koskaan kuullut tuollaista kommenttia, vaan aina päinvastoin. Millä logiikka löa sitten tummat eivät ole kauniita ilman laittautumista, miten laittautuminen heidän ulkonäköönsä vaikuttaa?? 😂😂


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2434
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      29
      1887
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      75
      1579
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      287
      1484
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      138
      1240
    6. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      67
      1005
    7. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      1000
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      988
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      983
    10. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      963
    Aihe