Kaikki mihin Timo Kouvusalo koskee sormellaan

muuttuu paskaksi. Ei voi muuta sanoa.
26<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ainakin sen sen suu suoltaa koko ajan keksimielisiä juttuja. Siis irstaita,

Äänestä
  • Aloituksesta tehdy ilmoitus ylemmälle taholle.

    Äänestä

Viestiäsi se ainakin koskee, ei täytä kieliopin määrettäkään

Äänestä
  • QI
    AINAKIN SEN älli on tai oli

    Äänestä

  • Totta.

    Äänestä

Totta.

Äänestä

Olihan sillä Pekolla aikamiespoika-aikansa....

Äänestä

Säälittävien juoppojen ja narkomaanien elämä kiinostaa "elokuvantekijöitä" ja suomalaisia.

Olavi Virta
Kari Tapio
Matti Nykänen
Vesa Matti Loiri
Juha Vainio
Rauli badding Somerjoki
irwin goodman
jne..

Äänestä
  • mutta erona palstalaisiin, he olivat menestyneitä
    ja maksoivat työstään veroa
    heh...

    Äänestä

Säälittävistä juopoista ja narkomaaneista ei pitäisi tehdä elokuvia lainkaan.


sitten noita puliukkoja lasketaan vielä kirkkoon rääkymään. istutaan jakkaralla kun on jalat(kin) juotuja, sieltä kiireen vilkkaa ryyppäämään ja huumeilemaan.
Melko kaksinaamaista tekopyhäilyä, onneksi nyt on korona.

Äänestä

Tuttu Juttu sou on kuraa.

Äänestä
  • No niin on,kaikenlaista soopaa lähetetäänkin.

    Äänestä

On onnistunut pilaamaan monta hyvää aihetta,Irvin,Sibelius ym. toivottavasti joku tekee uudet versiot.

Äänestä

Olavi Virta leffa vetää vertoja elokuvahistorian huonoimpien elokuvien tasolle, eli Pekko elokuvien.

Äänestä

Elokuvan teossa on ensisijaisen tärkeää, että koko filmitiimi tekee yhteistyötä. Jos käsikirjoitus on valtavan laaja-alainen niin ohjaaja ohjaa ylipitkiä ottoja ja tämä heijastuu leikkaajan työhön siten, että leikkajan tehtävä on saada filmi mahtumaan tiettyyn aikakehykseen, niin tuloksena on aiheesta ja ajasta toiseen voimakkaasti pomppoileva lopputulos kuten Olavi Virta elokuva on. Tiivimpi ohjaus ja käsikirjoitus takaisi tasaisemman lopputuloksen. Tätä toimintamallia elokuvakoulutuksessa painotetaan. Ei ole kivaa katsella sellaista elokuvaa jossa on 1 min, sotaa, toinen minuutti ryyppäämistä, kolmas minuutti laulamista jne...

Äänestä
  • Juuri näin. Olavi Virta elokuva on aivan kuin ylipitkä traileri.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri näin. Olavi Virta elokuva on aivan kuin ylipitkä traileri.

    En pystynyt minäkään kovin kauaa tuota elokuvaa katsomaan.

    Äänestä

  • Myöskään äänimiehet eivät osaa hommansa. Tuloksena on pelkkää muminaa joka johtuu myös huonoista näyttelijöistä ja huonosta ohjauksesta.

    Äänestä

Koetin katsoa Koivusalon pykäämää Olavi Virta elokuvaa. En kestänyt kolmea minuuttia kauempaa katsella. Käytännössä mitään 2000...2020 tehtyä kotimaista elokuvaa en pysty katsomaan, eikä Timo Koivusalon teelmä poikkea tästä.

Käsikirjoitukset ja dramatisointi ovat onnettoman alkeellisia. Siis verrattuna isompien elokuvamaide, Usa, Britannia, Saksa, Ranska tekemiin vastaaviin toimintoihin.

Ja ne suomalaiset näyttelijät. Täällä Suomessa koulutetaan pelkästään *teatterinäyttelijöitä*. Nämä eivät osaa kameralla kuvattavissa elokuvissa olla roolissaan lainkaan. Ollaan kuin teatterissa, huutamassa takariville niitä omia vuorosanojansa.

Äänestä

Millon elokuva Vexi Paltasaaresta ja hänen sateenkaari lapsistaan?

Äänestä

Suomessa on syntynyt II maailmansodan jälkeen vain muutama kansainvälisesti merkittävä henkilö. Niistä merkittävin lienee Linus Torvalds.

Äänestä
  • Sekä Torvaldsilla että Nokialla oli valtaisan, maailmanlaajuisen menestymisen avaimet taskussaan, ihan valmiina.

    Kummastakaan ei vaan ollut niiden avainten käyttelijäksi.

    - Nokia on nyt no-name puhelinmastojen pystyttäjä,
    - Torvalds on keskinkertaisetsi palkattu koodaaja Amerikassa.

    Äänestä

Elokuva on hyvä.

Äänestä
  • Varmaankin jos ei ole hyviä elokuvia koskaan nähnyt.

    Äänestä

Tämän viestiketjun aloittaja ei osaa A: Ajatella. B: Kirjoittaa. C: Ymmärtää, eikä hän osaa edes keksiä mitään omaperäistäkään vaan koitti näköjään päteä Ilta-Sanomien/Ilta-Lehden kriitikon typerän mielipiteen perusteella.

Jos vain elokuvakriitikot saisivat ohjata täällä elokuvia, niin niistä puuttuisi tyystin tunne ja huumori. Jäisi vain kai jonkinlainen "muka-älykkyys".

Äänestä
  • Kommentoin itseäni ja jatkan, että kun on kyseessä niinkin suuret ja merkittävät persoonat kuten Olavi Virta, Juice, Kari-Tapio jne. niin ei niissä koskaan voi kukaan onnistua. Niin se vain on idiootit. Miten niin rikasta ja värikästä elämää saat mahtumaan yhteen elokuvaan?

    Se on helvetin helppoa huudella täällä puskista. Frederikistäkin ollaan tekemässä muuten parhaillaan elokuvaa, ja tiedän jo etukäteen että tuskin sitäkään kriitikot kiittelee ja täällähän ei ajatella itse, vaan kopsataan ajatukset sitten niistä kritiikeistä. :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

muuttuu paskaksi. Ei voi muuta sanoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu