Laihduttamisen hyödyt!

Anonyymi

Hei! Ajattelin kirjoittaa kerrankin positiivisen tekstin, joten taitaa jäädä lyhyemmäks ku yleensä, koska luonnollisesti mulla on vaa paljon yleensä valitettavaa. Kuitenkin, tänään kirjoitan laihduttamisen hyödyistä.

Tilanne ennen laihduttamista:
Sokerinhimo
Epävarmuus itsestäni
Pakkomielle syödä 4 tunnin välein
Päässä laskut että tuleehan tarpeeksi proteiinia yms
Kaikenlaisen epäterveellisen ruoan syöminen sen kummempia miettimättä
Hirveät krapulat
Yms

Nyt kun olen kesästä asti ollut paremmalla ruokavaliolla, olen huomannut seuraavat asiat
Itsetunto on parantunut
Olen saanut tyttöystävän
Olen löytänyt uusia harrastuksia, kävely, meditointi, hypnoosi, lukeminen
Krapulat paljon lievempiä
Sokerinhimo kadonnut
Säästän rahaa kun ei mene karkkipusseihin koko ajan rahaa
Voin oikeasti katsoa itseäni peilistä ja miettiä, että wow
Kaikenlainen tällainen on aivan parasta, kuntokin parantunut huikeasti. Aloitin laihduttamisen vaan yksinkertaisesti kävelemällä erästä järveä ympäri päivittäin, jota teen vieläkin ja pienentämällä annoskokoa. Alkuun söin vain aamupuuron kahvin kanssa, lounaaksi esim kanaa ja riisiä ja illalla rahkan ja hedelmän. Tulin tällä kalorimäärällä n. 1000-1500kcal erittäin hyvin toimeen ja jatkoin sillä 3kk. Sen jälkeen olen lisännyt syömisiäni ja useampikin ryyppyreissu takana, mutta ei näy vatsassa. Napostelu jäi. Pääsin myös ärsyttävästä tavasta eroon, että pitäisi syödä neljän tunnin välein. Syön aamupalan ja sen jälkeen yleensä sitä tahtia, kun tulee nälkä kunnolla. Aamen!

9

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montako ateriaa syöt päivässä yleensä?

    • Anonyymi

      Itse huomasin vuosia sitten laihduttuani että moni asia helpottui myös tekemisessä.

      Sain itse leikattua varpaankynteni, oli helpompaa laittaa sukat ja kengät jalkaan, ylipäänsä pukeutuminen oli helpompaa.
      Hengittäminen helpottui, siitä raskaasta puuskutuksesta pääsin eroon.
      Tuoleilta ja sohvalta oli helpompi nousta.

      Moni asia tuntui helpommalta, ajattelin tähän kirjoittaa nämä kun aloittaja kirjoitti hyödyistä, koska nämäkin ovat niitä hyötypuolia.
      Oli varmaan muutakin, ei vaan tule näin ykskaks mieleen.

    • Anonyymi

      Laihtumisen = rasvakudoksen vähenemisen hyödyt.
      Vyötärön ohenemisen 6 - 7cm/6kk seuraukset.
      Paino pysyi ennallaan.
      Eroon verenpaine- ja kolestrolilääkkeistä Arvot ilman lääkkietä paremmat kuin lääkittyinä.
      Oheisvaikutus. 60v vanhuksen mieskunto koheni selvästi.
      Enempää en osannut toivoakaan.
      Viimeiset 9 vuotta, 68v - 77v, on painonikin laskenut hitaasti tasaista vauhtia.
      Rasvat ovat koko ajan alhaalla mutta lihasta häipyy hiljalleen.

    • Anonyymi

      Onneksi olkoon onnistuneesta elämänmuutoksesta!

    • Anonyymi

      " taitaa jäädä lyhyemmäks ku yleensä"

      Onneksi.

    • Anonyymi

      paljonko nyt olet laihtunut? noin pienillä kaloreilla lihoo yleensä takaisin.itse syön aina vähintään 2000 kaloria ja silloin kun en laihduta 2500-3500 joka päivä.

      • Anonyymi

        "paljonko nyt olet laihtunut? noin pienillä kaloreilla lihoo yleensä takaisin."

        Hyvä kun valo alkaa aueta kansalle. Nääntymisruokavaliot päättyy aina jojoiluun tai muihin terveyshaittoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "paljonko nyt olet laihtunut? noin pienillä kaloreilla lihoo yleensä takaisin."

        Hyvä kun valo alkaa aueta kansalle. Nääntymisruokavaliot päättyy aina jojoiluun tai muihin terveyshaittoihin.

        Kannattaa välttää myös tyydyttynyttä rasvaa sekä punaista lihaa ja kaikenlaisia lihajalosteita.

        Suola on isompi konna kuin sokeri.


    • Anonyymi

      JA samalla pysyy Alzheimerin tauti (AT) kurissa!

      – Hyvä ruokavalio ja terveellinen elämä liittyvät myös näihin aivosairauksiin. Jos pystyy pitämään painon kurissa, liikkumaan, nukkumaan hyvin ja syömään terveellisesti ja kasvispainotteisesti, on mahdollista asiaan puuttua. Ei se toivoton homma ole. Painonnousu ja liikkumattomuus on länsimaissa huolestuttavaa. Ajellaan autoilla ja sähkölaitteilla, eikä liikuta. Se käy nivelten päälle ja myös aivojen päälle. (Iltalehti)

      Painoa alas, kunnon yöunet, kohtuudella liikkumista ja tyydyttyneen rasvan runsas käyttö kieltotilaan; niillä vähennetään riskiä. Monityydyttyneet rasvat, kalaöljyt, kasvikset, vihannekset ja antioksidantit näyttävät suojaavan taudilta. Yksi uusimmista havainnoista on, että kahvin kohtuullinen käyttö voi myös suojata AT:lta.

      Siitä, mistä sydän tykkää, tykkää myös aivot! Näin täällä on pyrkinyt aika moni kertomaankin, tosin eräät kiistävät faktat hakemalla poikkeuksetta vaihtoehtoisratkaisuja (liikunta on murheilua, pulloöljy on tarkoitettu säilöntään ja kanannahat ovat parasta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe