Suomen tuontisähkö maksaa nyt 199,93 Euroa/ MWh

Suomen kulutus 11687 MW
Omaa tuotantoa 7859 MW josta tuulivoima 136 MW
Tuontia 3806 MW josta Venjältä vain 651 MW
Elspothinta 199,93 €/MWh
Onneksi ei ole kova pakkanen nyt vain - 2 astetta.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Nyt on oivallinen tilaisuus lisätä edullisen ja ekologisen tuulisähkön tuotantoa kun kallista atomisähköä pusketaan vähemmän verkkoon. Korvataan lisääntynyt tuonti tuulisähköllä.

Äänestä
  • Saisi olla paljon puhaltajia, jos meinaisi tuulivoimalla korvata ydinvoimalan. Ainahan se tulee olemaan niin, että kun sähköä tarvittaisiin, niin silloin ei tuule.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Saisi olla paljon puhaltajia, jos meinaisi tuulivoimalla korvata ydinvoimalan. Ainahan se tulee olemaan niin, että kun sähköä tarvittaisiin, niin silloin ei tuule.

    Kylläpä osaa olla paskamainen se tuulimylly. Ja sittten kun tuulee, ei sähköä tietenkään tarvitsekaan,,,outs!

    Äänestä

Suomi saa kärsiä aina, kun ei ole omavarainen sähkössä. Heti kun tuotanto vähänkään heikkenee, niin hinnat nousevat pilviin. Yleensä vielä Ruotsissa ja Norjassa on havemmat hinnat kuin Suomessa.

Äänestä
  • Nyt Suomen kulutus on 11538 MW
    Omaa tuotantoa 7607 MW josta tuulivoimaa 138 MW aurinkovoimaa 7 MW
    Tuontia 3912 MW josta Venäjältä halpaa sähköä 1051 MW
    Elspothintaa 92,27 € / MWh.

    Äänestä

20 snt/kWh. Aika paha, toivottavasti hintapiikki.
Kuluttajalle hinta alkaa pian olemaan 50 snt/kWh tuolla hintatasolla.

Äänestä
  • Onneksi minulla on kiinteä sähkösopimus, tosin taitaa siirtohinta olla isompi kuin kulutetun sähkön.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onneksi minulla on kiinteä sähkösopimus, tosin taitaa siirtohinta olla isompi kuin kulutetun sähkön.

    Siirto+on+luokkaa++60+-+80+%++sähkölaskusta.

    Äänestä


Olkiluoto 2 vesivahinko tulee tyyriiksi.

Äänestä

Suyomen kulutus nyt 11540 MW
Omaa tuotantoa 7729 MW josta Tuulivoimaa 145 MW Aurinkovoimaa 1 MW
Tuontia jo 3805 MW josta Venäjältä vain 623 MW
Elspot hinta 199,94 € /MWh.
Kohta menee valot päälle ja alkaa iltaruuan laitto se nostaa kulusta lisää.

Äänestä

Miksi ei tule tuota muuta voimaa, kun 94 MW onko kaikki kiviihiili tai muuta polttavat höyryvoimalat säretty vihreiden mieliksi Suomesta ?

Äänestä
  • Inkoossa _oli_ iso voimala.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Inkoossa _oli_ iso voimala.

    Niin oli ja se piti purkaa kuten moni muu voimala vaikka tuota Olkiluoto kolmosta ei ole vieläkään saatu toiminta kuntoon. Kaikki vain politiikojen järjettömän ilmaston suojelu tavoitteiden kunnianhimon takia. Tuskin se maailam olisi tuhoutunut vaikka olisi annettu olla ne toiminta kunnossa Olkiluodon valmistumiseen saakka.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin oli ja se piti purkaa kuten moni muu voimala vaikka tuota Olkiluoto kolmosta ei ole vieläkään saatu toiminta kuntoon. Kaikki vain politiikojen järjettömän ilmaston suojelu tavoitteiden kunnianhimon takia. Tuskin se maailam olisi tuhoutunut vaikka olisi annettu olla ne toiminta kunnossa Olkiluodon valmistumiseen saakka.

    Inkoon hiilivoimala oli jo romu, sai mennä.

    Äänestä

isot yritykset laittaa aurinko paneeleita kun tuulivoima tarvitsee huoltoa,

Äänestä

Svea-mamma pitää huolen suomalaisista, yhdessä itänaapurin kanssa. Näinhän se on aina ollut, ja on tälläkin hetkellä.

Äänestä

""20 snt/kWh. Aika paha, toivottavasti hintapiikki.
Kuluttajalle hinta alkaa pian olemaan 50 snt/kWh tuolla hintatasolla.""

Herranen aika, jo vuosikymmen ajan sopulit ovat maksaneet sen 50 snt/kwh sähkön KOKONAIS hintana/kwh

3 markkaa/kwh ! sitä se on, Euro-KUSETUS, parhaimmillaan, ei ihme, että matilta ja maijjalta alkaa rahat loppumaan, on vain velkaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen kulutus 11687 MW
Omaa tuotantoa 7859 MW josta tuulivoima 136 MW
Tuontia 3806 MW josta Venjältä vain 651 MW
Elspothinta 199,93 €/MWh
Onneksi ei ole kova pakkanen nyt vain - 2 astetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu