Miten on sopiiko niitä huomioida ?
Minusta on hyvin tärkeetä että puoliso huomio päivät !
Se on kunnioittamista yhteisiä arvoja ylläpitäen. Säilyy se tärkeys toiseen ja se näkyy.
Pienet eleet ja yllätykset tekee sydämelle hyvää.
Älkää unohtako puolisoanne, hän odottaa juuri tänäänkin !
Hellyyttä, hulluutta ja huumoria kehiin !
Merkkipäivien kunnioittaminen avioliitossa.
11
111
Vastaukset
- Anonyymi
En ole parisuhteessa, mutta olen joskus ollut. Mutta en sellaisessa missä olisi ollut noita asioita.
- Anonyymi
Ei ole meillä kunhan on viinaa.
- Anonyymi
Tärkeintä huomioida toinen muutenkin kuin merkkipäivinä. Se jos mikä on kunnioittamista. Mitä sitten jos joku merkkipäivä sattuisi unohtumaan. Se maailmaa kaada. Rojua ja materiiaa maailma täynnä mutta rakkautta ei voi mikään korvata.
- Anonyymi
Kunnioitan vaimoni oikeutta muistaa merkki- ja juhlapäivät.
Itse vastaan yllätyksistä. - Anonyymi
Merkkipäivinä huomioiminen, koen sen teennäisenä. Meillä huomioidaan spontaanisti silloin kun siltä tuntuu. Lahjoja esim merkkipäivinä ei ole annettu koskaan.
- Anonyymi
Teennäisenä?! On siinäkin näkökulma!
Onko teennäistä esim. miettiä etukäteen mitä kivaa tehtäisiin vaikkapa hääpäivänä tai mitä kivaa tekisi n puolisolleni hänen syntymäpäivänään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teennäisenä?! On siinäkin näkökulma!
Onko teennäistä esim. miettiä etukäteen mitä kivaa tehtäisiin vaikkapa hääpäivänä tai mitä kivaa tekisi n puolisolleni hänen syntymäpäivänään.Niitä päivämääriä kun ei vaan yksinkertaisesti muista ja jos pitää alkaa muistamaan koska kuuluu asiaan, siitä tulee teennäistä. Kun molempien pitää asennoitua tiettyyn päivään, että just SE päivä on oleellinen.
Sen sijaan spontaanit lahjat, yhteiset erikoiset hetket vaikka toisen yllättämänä. Siinä on jotain aitoa ja ainutlaatuista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä päivämääriä kun ei vaan yksinkertaisesti muista ja jos pitää alkaa muistamaan koska kuuluu asiaan, siitä tulee teennäistä. Kun molempien pitää asennoitua tiettyyn päivään, että just SE päivä on oleellinen.
Sen sijaan spontaanit lahjat, yhteiset erikoiset hetket vaikka toisen yllättämänä. Siinä on jotain aitoa ja ainutlaatuista.Jos päivämäärät on tärkeitä tai merkityksellisiä, ne muistaa. Just NE päiväthän on niitö, milloin juhlistetaan. Ei tämä poissulje spontaaniutta huomioimisessa.
- Anonyymi
Meillä ei ole kumpikaan pitänyt kovinkaan tärkeänä hää-syntymäpäivä-joulu-vappu-juhannus-juhlintaa.Meillä on useampi lapsi. Teemme molemmat kolmivuorotyötä, töissä ollaan viikonloppuisin ja juhlapäivinä kun vuorot kohdalle osuvat.
Kummallekin on ollut itsestään selvää ja kaikkein tärkeintä, että parisuhde toimii sujuvasti riippumatta siitä onko juhla vai arki.
Kumpikin tekee kotona kaikkea, huolehtii tasavertaisena lapsista, huomioi koko ajan myös toisen työvuorot, molempien lepoajat, kahdenkeskisen ajan määrän jne jne.
Kotielämän pyörittäminen vaatii meiltä yhteistyötä ja toisen kunnioittamista joka ikinen päivä. Ei juhlapäivät tee siihen mitään poikkeusta, paitsi että voidaan, jos muistetaan, tehdä joku pieni yllätys. Tämä jos muistetaan on realismia. Kun tulet 14h työvuorosta umpiväsyneenä kotiin aamulla klo 8, ei siinä kauheasti enää jaksa muuta kuin pistää lapset kouluun, käydä pesulla ja pistää pään tyynyyn.
Meille on tärkeämpää se miten arki toimii sujuvasti, miten voidaan viettää perheenä ja kahden kesken laatuaikaa riippumatta työvuoroista ja siitä onko joku juhlapäivä vai ei. - Anonyymi
Sopii huomioida. Nyt kun elellään vanhan pariskunnan arkea kun lapset jo maailmalla, erilaisilla juhlimisilla ja muistamisilla on tärkeä merkitys.Yleensä käydään yhdessä ravintolassa syömässä, olipa kumman tahansa syntymäpäivä tai hääpäivä.
Muut juhlimiset ovat erikseen - joulut, juhannukset sun muut, aina juhlitaan ja juhlistetaan päivää teeman mukaisesti! - Anonyymi
Meille jokaikinen päivä on "merkkipäivä"!.
Olemme elossa, terveitä, ei nälkää, katto pään päällä, tekemistä joka tunniksi, Huolehtiminen jälkikasvusta...
Erikoishuomiomme saavat itsenäisyyspäivä, joulu, pääsiäinen, juhannus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2214790Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki453278Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma362965PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist842933Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne612832Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902655Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142391Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032197- 1481531
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91200