Miten on sopiiko niitä huomioida ?
Minusta on hyvin tärkeetä että puoliso huomio päivät !
Se on kunnioittamista yhteisiä arvoja ylläpitäen. Säilyy se tärkeys toiseen ja se näkyy.
Pienet eleet ja yllätykset tekee sydämelle hyvää.
Älkää unohtako puolisoanne, hän odottaa juuri tänäänkin !
Hellyyttä, hulluutta ja huumoria kehiin !
Merkkipäivien kunnioittaminen avioliitossa.
11
125
Vastaukset
- Anonyymi
En ole parisuhteessa, mutta olen joskus ollut. Mutta en sellaisessa missä olisi ollut noita asioita.
- Anonyymi
Ei ole meillä kunhan on viinaa.
- Anonyymi
Tärkeintä huomioida toinen muutenkin kuin merkkipäivinä. Se jos mikä on kunnioittamista. Mitä sitten jos joku merkkipäivä sattuisi unohtumaan. Se maailmaa kaada. Rojua ja materiiaa maailma täynnä mutta rakkautta ei voi mikään korvata.
- Anonyymi
Kunnioitan vaimoni oikeutta muistaa merkki- ja juhlapäivät.
Itse vastaan yllätyksistä. - Anonyymi
Merkkipäivinä huomioiminen, koen sen teennäisenä. Meillä huomioidaan spontaanisti silloin kun siltä tuntuu. Lahjoja esim merkkipäivinä ei ole annettu koskaan.
- Anonyymi
Teennäisenä?! On siinäkin näkökulma!
Onko teennäistä esim. miettiä etukäteen mitä kivaa tehtäisiin vaikkapa hääpäivänä tai mitä kivaa tekisi n puolisolleni hänen syntymäpäivänään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teennäisenä?! On siinäkin näkökulma!
Onko teennäistä esim. miettiä etukäteen mitä kivaa tehtäisiin vaikkapa hääpäivänä tai mitä kivaa tekisi n puolisolleni hänen syntymäpäivänään.Niitä päivämääriä kun ei vaan yksinkertaisesti muista ja jos pitää alkaa muistamaan koska kuuluu asiaan, siitä tulee teennäistä. Kun molempien pitää asennoitua tiettyyn päivään, että just SE päivä on oleellinen.
Sen sijaan spontaanit lahjat, yhteiset erikoiset hetket vaikka toisen yllättämänä. Siinä on jotain aitoa ja ainutlaatuista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä päivämääriä kun ei vaan yksinkertaisesti muista ja jos pitää alkaa muistamaan koska kuuluu asiaan, siitä tulee teennäistä. Kun molempien pitää asennoitua tiettyyn päivään, että just SE päivä on oleellinen.
Sen sijaan spontaanit lahjat, yhteiset erikoiset hetket vaikka toisen yllättämänä. Siinä on jotain aitoa ja ainutlaatuista.Jos päivämäärät on tärkeitä tai merkityksellisiä, ne muistaa. Just NE päiväthän on niitö, milloin juhlistetaan. Ei tämä poissulje spontaaniutta huomioimisessa.
- Anonyymi
Meillä ei ole kumpikaan pitänyt kovinkaan tärkeänä hää-syntymäpäivä-joulu-vappu-juhannus-juhlintaa.Meillä on useampi lapsi. Teemme molemmat kolmivuorotyötä, töissä ollaan viikonloppuisin ja juhlapäivinä kun vuorot kohdalle osuvat.
Kummallekin on ollut itsestään selvää ja kaikkein tärkeintä, että parisuhde toimii sujuvasti riippumatta siitä onko juhla vai arki.
Kumpikin tekee kotona kaikkea, huolehtii tasavertaisena lapsista, huomioi koko ajan myös toisen työvuorot, molempien lepoajat, kahdenkeskisen ajan määrän jne jne.
Kotielämän pyörittäminen vaatii meiltä yhteistyötä ja toisen kunnioittamista joka ikinen päivä. Ei juhlapäivät tee siihen mitään poikkeusta, paitsi että voidaan, jos muistetaan, tehdä joku pieni yllätys. Tämä jos muistetaan on realismia. Kun tulet 14h työvuorosta umpiväsyneenä kotiin aamulla klo 8, ei siinä kauheasti enää jaksa muuta kuin pistää lapset kouluun, käydä pesulla ja pistää pään tyynyyn.
Meille on tärkeämpää se miten arki toimii sujuvasti, miten voidaan viettää perheenä ja kahden kesken laatuaikaa riippumatta työvuoroista ja siitä onko joku juhlapäivä vai ei. - Anonyymi
Sopii huomioida. Nyt kun elellään vanhan pariskunnan arkea kun lapset jo maailmalla, erilaisilla juhlimisilla ja muistamisilla on tärkeä merkitys.Yleensä käydään yhdessä ravintolassa syömässä, olipa kumman tahansa syntymäpäivä tai hääpäivä.
Muut juhlimiset ovat erikseen - joulut, juhannukset sun muut, aina juhlitaan ja juhlistetaan päivää teeman mukaisesti! - Anonyymi
Meille jokaikinen päivä on "merkkipäivä"!.
Olemme elossa, terveitä, ei nälkää, katto pään päällä, tekemistä joka tunniksi, Huolehtiminen jälkikasvusta...
Erikoishuomiomme saavat itsenäisyyspäivä, joulu, pääsiäinen, juhannus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061