Myydäänkö muualla napostelupillereitä? Ostin männä viikolla Wiklundin Apteekista 500 gramman pussin niitä. Siinä oli kyljessä, että mitä pussi sisältää, mutta se oli suljettu ruskea paperipussi, niin sisälle ei nähnyt.
Yli 75 % oli Buranaa ja Ibuproteenia, mielialalääkkeitä oli ehkä 15 prossaa - rauhoittavia ja piristäviä ja Viagraa oli vain kolme tablettia! Lisäksi pussissa oli erillispakattuna kolme katumuspilleriä, jos alkaa mennä liian kovaa ja ambulanssin ja hautaustoimiston puhelinnumerot.
Sitten siellä oli kaksi kiveä! Maksoin pussista 125 euroa ja nämä olivat siellä painona. Soitin suutuksissani sinne apteekkiin ja ne sanoivat, että kivet olivat tiibetiläistä vuorisuolaa, jota imeskellään suolanpuutokseen. Olin kyllä aika pettynyt - hinta- laatusuhde ei ollut sitä, mitä olin odottanut.
Napostelupillerit!
4
105
Vastaukset 4
Perrvitiiniä oon hiihtoreissuilla käyttäny. Muuten käytän ihan merisuolaa.
roskapostirobotti1 kirjoitti:
Onko vielä isoisän varastosta, sitä sodanaikaista? Siis se merisuola.
Se on tuoretta s-marketista. Mutta ei se pervitiinikään oikein käytettynä paha olwe. En nyt ole mikään narkakri olen dipsomaani.
Mikseipä nuita napostelupillereitä voisi myydä vaikkapa rautakaupassa? Varmaan ottaisivat vaikka Kuninkojan K- raudassa mielellään myyntiin siihen kassan viereen, kun siinä patukkahyllyn alla olisi tilaa.
Sitten voisi vaikkapa kiuaskiviä ostaessaan ottaa siitä pussin mukaansa heräteostoksena. Kun niitä halvimpia kiuaskiviä ostaa, niin ne kestää käytössä vain noin vuoden, vaikka moni luulee, että kun ne ovat jähmettyneet 4 ja puoli miljardia vuotta sitten, niin ne kestäisivät suomalaisen miehen lauantaisaunat pidempään. Mutta ei! Ja sitten muuton yhteydessä, kun sitä kiuasta kuljetetaan toiseen kämppään, niin ne voivat saada iskuja ja lohkeilla. Kun kiviaines rapautuu, niin syntyy hiekkaa, joka kerääntyy kiuaksen vastuksien ympärille ja lisää sähkönkulutusta merkittävästi ja puulämmitteisessä saunassa puun kulutusta.
Keraamiset kiuaskivet sensijaan kestävät vuosikymmeniä, mutta ovat kalliimpia, kuten esimerkiksi Kupittaan Saven tuotteet ja Oiva Toikan Linnut.
Kannattais kerätä meteoriitteja luonnosta ja käyttää niitä kiuaskivinä, koska ovat ilmaisia ja kestävät käytössä pitkään. Nehän on matkanneet avaruudessa miljardeja vuosia ja palaneet ilmakehässä. Niistä meteoriiteista tulee sellaiset rikinkatkuiset löylyt, jossa monet voivat pahoin ja useat pyörtyilevät, mutta se mikä ei tapa, vahvistaa! Kannattaa odottaa ja katsoa taivaalle, seuraavan kerran, kun perseidit parveilevat - sieltä tippuu yleensä joukoittain hyviä, ihan käyttämättömiä kiuaskiviä maahankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391177Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2841031Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s295873Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25869Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33761Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte191629- 59555
- 40516
Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁54447Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine53418
