Dr Martens koot

Anonyymi

Ostin Dr Martens 1460 pascal bex mallin kengät koossa 41 (normaalisti käytän 40), mutta nyt nämä kuitenkin ehkä tuntuu liian isoilta, en osaa sanoa. Halusin kuitenkin, että villasukka mahtuu ja näihin mahtuu kyllä hyvin, mutta haluaisin pystyä käyttää myös ilman sukkaa esim. kesällä.

Sovitin aiemmin kokoa 40 mallista 1460 pascal virginia, mutta koin sen liian pieneksi villasukan kanssa, joten siksi vaihdoin. Mietin kuitenkin myös vaihteleeko lesti näissä huomattavasti mallien välillä?

Miten teidän Martenssit istuu jalkaan, onko kärjessä tilaa esim. koukistaa varpaita ja nouseeko kantapää herkästi? Käytättekö mitä kokoa Martenseissa ja mitä normaalisti?

1

7685

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulen, että tuo villasukka/ilman villasukkaa- vaihtoehdot ovat melkoisen mahdoton yhtälö samoille kengille. Kenkä hölskyy jalassa ilman villasukkaa, jos se on sopiva villasukkien kanssa ja vastaavasti on ahdas villasukkien kanssa, jos koko on sopiva ilman paksuja sukkia. Jos noista vaihtoehdoista on valittava, niin valitsisin kengän koon ilman villasukkaa. Hieman ahtaathan ne sitten on villasukkien kanssa, mutta väittäisin, että suurimman osan vuodesta tarkenee ilman villasukkia. Talvea kun ei juurikaan ole enää edes pohjoisimmassakaan Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5654
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      54
      1775
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      24
      1241
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      70
      1050
    5. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1032
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1017
    7. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      137
      957
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      938
    9. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      935
    10. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      60
      928
    Aihe