Työtehtävät muuttuivat mielenkiintoisesta tympeiksi

Anonyymi

Samassa työpaikassa olin kerran tekemässä työtehtäviä, jotka todella motivoivat ja joissa oli erittäin hyvä: työn laatua pystyi mittaamaan numeroilla ja olin paras. Kiitosta kertyi esimiehiltä ja asiakkailta.

Sitten tapahtui minusta riippumaton muutos: mieleiseni työtehtävät katosivat firmasta. Syitä en avaa. Työtehtävät vaihtuivat. Nyt teen eri hommia, mutta en tykkää näistä. Esimiehelle kerrottu monta kertaa että työhyvinvointi on romahtanut ja ennen tein hommia joista todella pidin. Mutta eipä auta, kun niitä töitä ei enää ole niin ei ole.

Työpaikan vaihto? Kyllä kiitos! Vaan eipä ole niin helppoa. Ensinnäkään noihin mieleisiini työtehtäviin ei niin vain mennä, niitä ei ole avoimessa haussa juuri koskaan ja niitä ei niin vain tehdä etätyönä kotoa käsin. Lisäksi yksityiselämä ei nyt vain salli paikkakunnan vaihtoa, jos sen teen niin aiheuttaa niin paljon haastetta ja surua sillä rintamalla, perhe kuitenkin on tärkein.

Onneksi on sentään töitä. Tosin sekin tässä stressaa, että varmaan seuraavaksi yt-neuvotteluiden kautta pihalle, kun on epätyytyväisyytensä ilmaissut. Enkä nyt oikein enää luotakaan, että olin edes niin hyvä kuin luulen ja muut ihmiset antoivat ymmärtää.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihme nillitystä ja suuria luuloja omasta erinomaisuudesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe