Gallup, vihreät romahti jo ennen Al-holia

https://www.is.fi/politiikka/art-2000007700709.html

Vihreiden kannatus oli romahtanut alle 10% jo ennen Al-hol ja Haavisto skandaalia.

Voi vain kuvitella, kuinka se romahtaakaan, kun seuraava gallup tehdään. Veikkaan että kannatus lienee 6% paikkeilla.

Myös SDP tulee tippumaan reilusti eläkeputken poiston ja Haaviston tukemisen seurauksena.

PS taitaa lähennellä silloin 25% kannatusta.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mahtavaa, tämän gallupin jälkeen vihreiden ja SDP:n toiminta ollut luokatonta ja kannatus romahtaa.

Äänestä

Vihreiden ruma pää poljetaan bootsin kantapäällä mutaan, sinne, älä nouse enää!

Äänestä

Paras joululahja suomen kansalle, vihreiden totaalinen romahdus.

Hyvää Joulua kantasuomalaiset!

Äänestä

Ohisalo Ohisalo, vituttaako vituttaako kuuntelen....

Äänestä

HS:lla oli kiire julkaista tämä gallup, jotta pystyi vielä uutisoimaan valheellisesti SDP suosituin.

Äänestä

Vihreät tulee lopettaa äärijärjestönä joka toimii Suomen kansaa vastaan.

Äänestä

Tuurissa on luikerrellut tasa-arvo ihminen
seurakunnan toimintaan ja hyväksikäyttänyt
kahta 6v pikkupoikaa,eli homo.Osa piispoista
ja papeista hyväksyy homouden ja tässä tulos
,kun ovat pedofiilejä ei siitä mihinkään pääse.
Kirkon olisi estettävä lian pääsy tiukemmalla
valvonnalla ja valojen kiristämisellä.
Kenenkä etu on ajaa häpeää kirkon toimintaan.Irtisanotaan ateisti papit,koska
ne kuuluu Setan palkkalistoille.

Äänestä

Jaba Dapa Duu, hieno joululahja.

Äänestä

Vihreäthän eivät kotimaisita vähävaraisista välitä vaan tuntuvat olevan kiinnostuneempia fanaattisesti ulkomaalaisista , että en tiedä tarvitseeko koko puoluetta maassamme , meillähän on jo avustusjärjestöt vihreiden hommaan , sinänsä kumma kun ei vastaavaa suomalaisten heikoimpien asiaa ajavaa puoluetta ole olemassa., kuten eläkeläisille.

Äänestä

Suoraselkäisesti toimiville puolueille on tilausta, vaan vähänlaisesti tarjontaa.

Keskustapuolue kompuroi Al-holi tapauksessa tavalla, jota kilpailevat puolueet eivät osaisi odottaa haaveunissaankaan. Hoskonen toimi tilanteessa oikein, mutta vastoin puolueen linjaa, ja kostotoimenpiteitä on luvassa. Kokoomuskaan ei pysty tarjoamaan mitään, koska puoluetta johdetaan niin kuin johdetaan. Toinen istuu kuin mykkäpaskalla ja toinen pälyilee kuin orpopiru.

Ainoat puolueet jotka ovat edes linjassaan selkeitä ja terrorismin tuomitsevia, ovat Kristilliset ja Perussuomalaiset.

Loput puolueet kokevat, että terrorismin tukeminen on hyvää voimannäyttöä siitä, että heillä on eduskunnassa enemmistö. Näihin lukeutuu myös edellämainittu Keskustapuolue, vaikka heillä onkin hieman skitsofreeninen asema tässä asiassa.

Äänestä

Olihan+tämä+mukava+uutinen+näin+jouluksi.+Tammikuun+lopun+gallupissa+SDP+kannatus+noin+15%+ja+PS++25%

Äänestä

Mikäli Haavisto ei eroa, niin vihreiden alamäki jatkuu...

Äänestä
  • Jatkuu Haavistosta huolimatta. Ilmastokusetus ei toiminut.

    Äänestä

Keskusta kaataa hallituksen ensi vuoden alkupuolella. Sitten saadaan kunnon hallitus nykyisen tilalle.

PS ykkönen

Äänestä

On kumma juttu, että ministerinä voi jatkaa tyyppi joka on ristiriidassa lain suhteen, se nakertaa eduskunnan arvovaltaa jos sitä on enää jäljellä. Pitää käyttäytyä perustuslain 29§ mukaisesti joka yksiselitteisesti määrää kansanedustajan tekemiset ja puheet.

Äänestä

Ei Haaviston lähtö mitään muuttaisi, kansan ykkösinhokki Ohisalo johtaa yhä vihreitä ja sekoilee sisäministerinä.

Äänestä

Veikkaan että vihreät lopetetaan puolueena ja siitä tulee pelkkä harrastuskerho, jota heidän puuhastelu ollut tähänkin asti.

Äänestä

Ruotsin vihreiden tuorein liikenneidea on laajennettu pysäköintivero – samaa teemaa pohdittu myös VM:n raportissa

Ruotsin ympäristöpuolueen ajama uusi pysäköintivero toisi kunnille ja kaupungeille mahdollisuuden verottaa paitsi ilmaista työpaikkapysäköintiä, myös yksityisautoiluun perustuvia ostoskeskuksia.
Suomessa ilmaisen pysäköinnin verottaminen on jo mukana liikenteen päästöpohjaista verotusmuutosta suunnittelevan Valtiovarainministeriön (VM) raportissa, mutta ainoastaan työpaikalla tapahtuvan työsuhdepysäköinnin osalta.

Ruotsissa uusissa pysäköintiveroideoissa ollaan sen sijaan jo reippaasti pidemmällä, kertovat muun muassa Dagens Industri ja Expressen.

Lue lisää: Yksinelävien autoköyhyys on Suomessa koko EU-alueen pahinta – toisessa äärilaidassa mm. Ruotsi

Ruotsin vihreät eli Miljöpartiet ajaa nimittäin maahan Suomen mallia laajempaa pysäköintiverolakia, jossa Ruotsin kaupungeille ja kunnille annettaisiin mahdollisuus periä ylimääräistä ympäristöveroa kaikilta sellaisilta työ- ja ostospaikoilta, jotka eivät peri tontillaan tapahtuvasta pysäköinnistä täyttä markkinahintaa.

Ajatuksena on, että lisäverottamisella voitaisiin työpaikkojen ohella kannustaa myös kauppakeskuksia muuttamaan asiakaspysäköintipaikkojaan käyttäjille maksullisiksi.

Lue lisää: Voisiko sähköavusteinen laatikkopyörä korvata henkilöautoilua myös Suomessa? Näin vastaavat Pyöräliiton ja Autoliiton asiantuntijat

Autojen sijaan ostos- ja kauppakeskuksissa pitäisi Ruotsin vihreiden linjanvedon mukaan asioida muun muassa julkisella liikenteellä sekä suurempien ostoslastien kuljettamiseen soveltuvilla tavarapyörillä.

https://www.is.fi/autot/art-2000007701420.html

Äänestä

Ohisalo niin kylmän oloinen ihminen, että kun vihreät saa nyt kylmää kyytiä, ei tunnu missään

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/politiikka/art-2000007700709.html

Vihreiden kannatus oli romahtanut alle 10% jo ennen Al-hol ja Haavisto skandaalia.

Voi vain kuvitella, kuinka se romahtaakaan, kun seuraava gallup tehdään. Veikkaan että kannatus lienee 6% paikkeilla.

Myös SDP tulee tippumaan reilusti eläkeputken poiston ja Haaviston tukemisen seurauksena.

PS taitaa lähennellä silloin 25% kannatusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu