Suomi jakaa löyhästi rahaa omille ja vieraille

Suomen työmarkkinatukea vastaavaa perusturvaetuutta, jonka kestoa ei ole rajoitettu ja jonka saamiseen ei vaadita työhistoriaa, ei ole monissa Euroopan maissa.
1668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Nämä ovat juuri niitä asioita joita valtioneuvoston nettisivuilla kerrotaan monella, monella kielellä ja murteella. Asiaa esitetään myös havainnollisilla kuvilla, koska kaikki kohderyhmät eivät osaa lukea.
Sivulla kerrotaan, että Suomeen saapuessa saa täyden ylläpidon terveyspalveluineen hammashoitoineen päivineen, ja mikäli oleskelulupaa ei saa, voi palveluja käyttää anonyymisti.
Kaikki ovat tervetulleita, syistä riippumatta.

Äänestä

Arvaa hetki, oleko kateellinen, jos sinä syöt valtavan pitkässä joulupöydässä, jossa on kinkut, mahdottoman paljon laatikoita, paljon lisähöysteitä, paljon kastikkeita, karjalanpaistia, jälkiruokamousset... Oh, en keksikään, mitä kaikkea. Enpä oikeastaan. Siitä tulee paljon suurempi ongelma, kun on ähtänyt itsensä päivätolkulla massiivisen määrän ruokaa. Mutta rikas saattaa olla enemmän kateellinen köyhälle. Näin se vaan menee. Paluu yksinkertaisuuteen ja vähyyteen ja siihen, miten pärjää...

Äänestä
  • Ja kahvipöydän tarjontakin voi rikkaalla poiketa köyhästä, tortut ja piparit sijaan runsas tarjonta. On kermakakut, taatelikakut, tuorejuustokakkua muutamaa sorttia, on leipäjuustot, joulunisut, tähtipullat, jäätelökakut, mokkapalat, mantelileivokset, erikoisjouluhalot... Pelkästään yksi tuorejuustokakku vie niin paljon aineksia, että se tulee kalliiksi. Keskiluokkainen ottaa ehkä pipareiden ja torttujen lisäksi kohtuudella jonkun kakun kahvipöytään. Kaikkein köyhimmillä on halvimmista torttulevyistä tortut, vaikkeivat ne margariinilevyt niin terveellisiä olekaan - ja jos niistä ei tykkää, niin jättää suosiolla ostamatta. Ootteko miettineet voilevyjä ostaessanne, miten maanviljelijä siellä elättää teitä? Itsekin olen joskun jonkun verran elättänyt suomalaisia tekemällä juurikin noita maatalon töitä, sellaisesta perheestä tulleena.

    Äänestä

On väärin että töitä ja opiskelua välttelevät nuoret saavat samat tuet kuin vaikka 30 vuotta töitä tehnyt ja työttömäksi jäänyt.

Äänestä
  • Siinä taas yksi tuppurainen tappuraista kahdehtii. Mene itseesi!

    Äänestä

Täyttä valetta Suomi jakaa kitsaasti omilleen mutta muulle maailmalle pitää näytellä äveriäämpää kuin onkaan?

Äänestä

Älä muuta viserrä, maatloustukiaisia monta miljardia joka ikinen vuosi vain 40 000:lle miljonääri tukijullille, eihän siinä ole mitään järkeä. Lisäksi kaikki muut yritystuet ja nyt tyhmät tytöt jakoi kymmeniä miljardeja rikkaimmille. Matuille ei pitäisi antaa yhtään mitään, korkeintaa halvinta ruokaa a kato pään päälle kunnes palauteaan sinne mistä tulleetkin.

Äänestä

milloinkas kela maksaa perustulo kokeilun uusille 2000 ryhmille ketkä oli oikeutettuja sen extra neton 2 vuoden ajan?

ei voi olla oikein että kela ARPOI ihmisiä ketkä sai 600e riihikuivaa 2 vuotta

24x 600e laskuja vaan lähettämään kelalle nyt jokainen ketä oli työtön ja oikeutettu

kela voisi arpoa lisää 2000 porukkoja kunnes kaikki tuon kokeilun saaneet

Äänestä
  • niin, kela siis arpoi ihmisiä kelle heitti noin vain lähes 15000 eur riihikuivaa yhteensä kun laskee 2 vuode ajalta

    järjetöntä

    sitten jos 150-450e väliltä karenssi työtön hakee toimeentuo tukea, pitää tiliotteet esittää eli rikkoa pankkisalaisuus, kaikkein pyhin yksityisyysloukkaus siis
    tämän lisäksi työnhaku oltava päällä, jos ei, sitten ei tuota maximi 400e yli ainakan saa

    jos tilillä jos yli 50e joku tulo, se vähennetään myös.. eli helposti laskee 150e tai alle

    mitä saa

    KUUKAUDESSA TULOA

    Äänestä

  • Turhia tutkimuksia jos oikeata tuottavaa työtä ei edes ole?

    Äänestä

  • Miksi suoltaa lisää rahaa paskaan kun jo todettiin ettei siitä ole mitään hyötyä?

    Äänestä

  • Kyllä tukijullitkin selviäisi peruspäivärahalla, toisaalta jos tukiaiset lopetetaan, pystytään maksamaan kaikille kansalaispalkkaa.

    Äänestä

Afro mara ja puppeli Pekka ovat toimineet ääniharavoina ympäri mantuja ja maita ja jättäneet käyntikortteja!🤪🤪🤪

Äänestä

Britanniassa kaikkien tukien yhteissumma (univrsal credit) nuorelle sinkulle 252 puntaa eli neljäsosa Suomen tasosta.

Varmaan Suomessakin kannustaisi kohtuuhintaisempaan asumiseen ja umpiturhien "pakollisten" menojen karsimiseen. Työkin ehkä maistuisi.

Äänestä
  • Höpöhöpö, siellähän käy jopa siivoojat ja pyykinpesijät matuilla, ei Lontoossa työttömät ja matut pystyisi asumaan tuollaisilla tuilla. Maataloustukiaiset sen sijaan on vaan 1/4 siitä mitä Suomessa.

    Vuokrakatto takaisin kuten Ruotsissa ja Saksassa niin säästää eniten työttömien ja pienituloisten tuissa. Samoin eläkekatto ja tukijullienkin tehtävä töitä yhtä pitkään kuin muidenkin. Leskeneläkkeitä ei ole missään muualla ja ne on poistettava välittömästi.

    Äänestä

Eikös se ole rajoitettu 500 päivään, ja edellyttää vähintään jotain opiskelua, eli joku toisen asteen tutkinto tai korkeakoulututkinto. Pelkällä peruskolulun/lukion papereilla ei saa työmarkkinatukea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen työmarkkinatukea vastaavaa perusturvaetuutta, jonka kestoa ei ole rajoitettu ja jonka saamiseen ei vaadita työhistoriaa, ei ole monissa Euroopan maissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu