Kondylooma ja kiperä tilanne.

Anonyymi

Olen 30 vuotias mies pitkästä parisuhteesta eronnut noin vuosi sitten. Kaksi irtosuhdetta ollut toinen baarireissun päätteeksi ja sen enempiä tuttavuuksia tekemättä. Sitten puolenvuoden päästä uusi suhde ja kuukausi keretty sekstailemaan ja nainen sanoo että on saanut minulta kondylooman eli siis HPV:n. Molemmissa kumin käyttöä ei siis ole ollut. Minulla tauti ollut täysin oireeton, jos ylipäätänsä minulla se on ollut alunperin. Nainen väittää kivenkovaan, että se olisi minulta ja tottakai minä en sitä kiellä, mutta haluaisin saada asiasta täysin varmuuden. Näkyykö kondylooma 1kk sekstailun jälkeen? Ja siis onko mahdollista saada näkyviä oireita tässä ajassa? ,joita naisella siis sanojensa mukaan on. Sukupuolitauti testeissä kävin samantien kun tämän kuulin ja sieltä tuloksia odotellessa. Oireettoman hpvtaudin kantajia olevaa testiä ei tietääkseni ole? Korjatkaa jos väärässä.

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko nainen neitsyt? Jos ei, niin voi höpöttää mitä vaan, todistusaineisto on vähäistä. Noin yleensäkin vaikuttaa syyllistävältä tyypiltä, anteeksi vaan. Tuossa alapuolen linkissä kondylooman itämisajaksi sanotaan kuukausista vuosiin. Papa-seulonnat naisilla ja HPV-rokotukset ovat nimenomaan sen vuoksi, että tietyt HPV-virukset aiheuttavat naisilla kohdunkaulansyöpää. Eli yleensä tartuntaa ei edes itse huomaa, vaan seurauksena on syöpä tai syövän esiaste.

      Voit ottaa yhteyttä sukupuolitautien poliin ja kannattaakin, muttei sellaisen kondylooman vuoksi, jota ei ole olemassa, vaan muun sukupuolitautiriskin vuoksi.

      Opettele käyttämään kondomia, jooko? Itselläni on ollut kerran klamydia, ja ennätti olemaan ties kuinka kauan. Sama juttu herpeksen kanssa. Tartunta on saatu missä vaiheessa vaan yli 20 vuoden aikana. Ei olisi käynyt mieleenkään etsiä asioille syntipukkeja. Ainoa syyllinen olen itse, kun en ole välittänyt kondomista.

      Mene ostamaan ne kondomit mahdollisimman pian. Ja paljaalla ei enää vieraita panna.

      https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00244

    • Ei ollut neitsyt. Sanoo ,että vuoteen ei ole seksiä harrastanut ja pitkä parisuhde takana ennen sitä. Tuli kyllä kerralla selväksi, että ilman kumia ei ajella mihinkään suuntaan. Syyllistämistä kyllä ja kovalla tasolla vielä. Ei suostu omia gyne käyntejä näyttämään omakannasta. Ymmärrän sen toisinaan, että ovat jokaisen henk.koht tietoja, mutta samassa veneessä NS. Ollaan niin miksi ei? Ja tietenkin minä maksoin hänen lääkärikäyntinsä yksityisellä, koska julkiselle jonoa? Otappa tuosta selvää. Saanko minä mitenkään tietää kannanko minä virusta, jos en ala oireilemaan mitenkään? Mikä testi? jos on?

    • Anonyymi

      Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4562
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4489
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      295
      1680
    5. 82
      1318
    6. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1275
    8. 306
      1005
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      820
    Aihe