Yksityiset kusettaa aina

Anonyymi

Näin on ja tulee aina olemaan. Toivottavasti joku pieksää nämä kusettajat. Huomiseen

7

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ymmärrä, mitä tarkoitat?
      Olen yksityishenkilönä myynyt käteisellä viisi autoa suoraan loppukäyttäjälle.
      Kukaan ei vielä ole piessyt minua.
      Missä siis meni vikaan?
      50.000 km ajetun Bemarin, (520) , 60.000 km. ajetun VW-Polon, 100.000 km ajetun Fiat Punton, 20.000 km ajetun Ladan, (2105) ja Renault 4- merkkisen paljon ajetun kauppakassin.
      Nykyinen mersunikin on myynnissä, mikäli hinnasta sovitaan.
      S212 -16 220CDIA, 103 tkm.
      Sen hintalappu ylittää kuitenkin € 30.000,-
      Puhelinnumeroni saat varmasti ylläpidosta pyytämällä.

    • Anonyymi

      Jos näin on päässyt käymään niin aikalailla on oma vika. Hyväuskoisia hölmöjä kusetetaan aina. Myyjiä on joka lähtöön kuten on kalustoakin, kyllä suurinosa toimii rehellisellä pohjalla.

      • Anonyymi

        Yksityiset kusettaa


    • Anonyymi

      Kaikki autot ostettu suoraan omistajilta ei koskaan autoliikkeistä, olen aina vertaillut hintoja sekä mitä joutuisin liikkeeseen maksamaan.

      jos autoliikkeessä on edullisen pään auto bensa 3900eur tiukka niin samanlaisen mutta paremman saat omistajalta 1900eur käteisellä. Tuosta voi laskea prosentteina tai eroina hintaeroja yhden halvan auton kohdalla. 7000eur ostettu omistajalta maksaa liikkeestä tiukka ( se 1000-2000€ tingitty ) jää kauppakirjaan 11900e

      • Anonyymi

        Et taida tietää autojen myynnistä yhtään mitään?


    • Anonyymi

      Niinnosiis autohan pistetään ns. kiertoon silloin kun siinä alkaa olla sellaisia vikoja joita ei haluta korjata. Tokihan sen ostajakin tajuaa kun on juuri omaakin koslaansa vaihtamassa samasta syystä. Sitä "uutta" autoa sitten jaksaa paremmalla innolla aluksi korjatakin.

      Luulis olevan liikkeille ja joppareille kuin yksityisillekin ihan tunnettu käytäntö, joten ei siinä mitään kusetusta sillä tavalla ole.

      Toki siinä on liikkeen/jopparin tapauksessa se "teatteri" vaihe jossa auto muka korjaantuu myyntijonossa seisoessaan, mutta kyllä sittenkin ostajan pitää tajuta pelin henki. Siinähän sitten vaihtoa miettiessä pyritään tekemään kannattavuusarvio niin, että otetaan huomioon myös uuden auton vaatimat korjaukset (joka on pikkuisen arvoitus) ja entisen auton korjaamatta jättämisestä koituva säästö.

    • Anonyymi

      Yksityiseltä ostaessa ottaa aina tietoisen riskin. Mikäli ostos ei hetken päästä vastaakaan odotuksia ilmenevien vikojen vuoksi ei siinä enää myyjää tarvii syyttää. Maksettuun hintaa tai välirahaan pitää huomioida tulevat korjaukset ja neuvotella hinta oikein. Vahinko vaan että myyjät pyytävät omistaan liikaa. Netissä myytävät ja siellä roikkuvat autot ovat niitä jotka eivät mene muuten kaupaksi. . . Hintaa on liikaa.. Omani 500tkm ajettu oli nettiautossa myynnissä kaksi minuuttia ja kaupat tuli. Vaimon 470tkm ajettu myytiin 30 minuutissa, jonka jälkeen vielä tuli muutama pyyntihintaa korkeampi tarjous. Molemmissa autoissa oli kyse katsastetuista ja ajossa olevista noin 3 tonnin autoista. Hinnat kohdalleen niin ollaan kaikki tyytyväisiä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe