Mikä mersussa ärsyttää?

Olen ajellut mersuilla viimeiset 15 vuotta. Ihmettelen edelleen, mikä mersussa ihmisiä niin ärsyttää? Eihän ne hinnaltaan ole sen kalliimpia kuin muutkaan autot, paljon ajettuja, usein vanhoja takseja jne. Mutta mikä ihme siinä on, että jos mainitset autosi merkin, sanotaan heti: Ai sä ajat oikein mersulla! t. yksi mersunainen
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kateus. Sehän se ärsyttää.

Äänestä
  • Mitä kadehdittavaa on vanhassa mersussa? yleensä paljon ajettuja....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä kadehdittavaa on vanhassa mersussa? yleensä paljon ajettuja....

    Ei ollut kyse välttämättä vanhasta Mersusta, voi olla uusikin. Mikä siinä kadehdituttaa?

    Äänestä

ja miksi daciaa haukutaan vaikka siinä samat moottorit kuin mersussa?

saa kylläkin kolmasosalla mersun hinnasta uuden dacian--siksikö se on huono kun liian halpa?

Äänestä
  • Niinpä, siksi kannattaakin hommata esim. Toyota diesel Auris kun siinäkin sama moottori kun bemarissa ja huomattavasti halvempi?

    Auto on paljon muutakin kuin moottori.

    Äänestä

Ihmiset ovat niin käsittämättömän tietämättömiä, että kadehtivat viiden tonnin Mersua enemmän kuin 50 tuhannen euron Skodaa.

Äänestä
  • Juuri niin. Pelkkä mersun merkki ärsyttää ihmisiä. Onkohan sillä jokin jäänne ajoilta, jolloin automerkkejä oli vähemmän..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri niin. Pelkkä mersun merkki ärsyttää ihmisiä. Onkohan sillä jokin jäänne ajoilta, jolloin automerkkejä oli vähemmän..

    Ajovalottomuus.

    Äänestä

Tuskin monetkaan ovat ärsyyntyneitä kenenkään Mersulla ajamisesta ellei ns johtotähti ole sattumoisin tukkinut heidän ajoväyläänsä. Näinhän on lukuisia kertoja sattunutkin ja useimmin teknisen vian vuoksi.

Äänestä

samat moottorit kuin daciassa kiusaa mesemiesten mieltä...

Äänestä
  • Ei yhtäkään dieseliä ole Mersussa ja Daciassa samoja.

    Äänestä

  • Yksikään dieseli ei ole sama Mersussa ja Daciassa.

    Aakkosbaarissa kuultu urbaanilegenda kateellisen tojotamiehen suusta ei päde tosielämässä.

    Äänestä

  • ”Samat moottorit kuin Daciassa( automerkit kirjoitetaan isolla) kiusaa mesemiesten mieltä”
    ...niin, miten tämä liittyy aloitukseen, eiväthän Mersulla ajavat ole toisilleen kateellisia?

    Enemminkin tämä kommentti on taas yksi osoitus kateellisuudesta.

    Äänestä

Jouluna ei julkiset kulkeneet. Ajoin Taxilla. Mersu ja Bemari jäivät mieleeni äänettömyydellään, vaihteiston toiminnaltaan. Miellyttävää kyytiä tosiaankin. Laatuautoja molemmat. Kuskitkin olivat tyytyväisen oloisia, ystävällisä.

Äänestä
  • Oikea havainto.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oikea havainto.

    Toyotalla ajavat ovat kaikkein kateellisempia Mersuilla ajaville.
    Harmitus suuri, koska Mercedes on tällä hetkellä suomen suosituin automerkki.

    Äänestä

Jos jokin automerkkien edustaja ajaa useimmin ajovalot pimeänä, niin se on mersu. Itse olen omistanut sporttimersun, ja en löytänyt kertaakaan tilannetta, jossa piti pimentää lyhdyt ajon aikana.

Äänestä
  • Ehkä tämä asia voi olla totta joidenkin vanhempien vuosimallien kohdalla. Uudempien kohdalla en usko näin olevan.

    Äänestä

Ei mikään,mutta ajaja ärsyttää.

Äänestä

Kyllä noita saa germaaneilta edullisesti, jos tahtoo ajella mesellä? Vain presidentillä on miljoonan maksanut!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen ajellut mersuilla viimeiset 15 vuotta. Ihmettelen edelleen, mikä mersussa ihmisiä niin ärsyttää? Eihän ne hinnaltaan ole sen kalliimpia kuin muutkaan autot, paljon ajettuja, usein vanhoja takseja jne. Mutta mikä ihme siinä on, että jos mainitset autosi merkin, sanotaan heti: Ai sä ajat oikein mersulla! t. yksi mersunainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu