holomolskojen skiitan kuparikatto

eräs kaukainen sukulaiseni tuolla pohjois-karjalassa mystisen ortodoksismin ja karjalaisuuden rajoilla rakensi ITSE itselleen yksityisen skiitan. Aluksi se laittoi ortodoksisen vaatimattomasti pärekaton.
Mutta käydessään tuolla venäjän karjalan puolella vähän ostoksilla ja kattelemassa se näki hienon ortodoksisen kirkon jossa oli kuparikatto. no tämä sukulaisäijähän siitä innostui ja päätti hankkia yksityisskiittaansa myöskin kuparikaton.

Ajatteli että jos noikin niin minäkin. Kupari oli kallista mutta noin 60-70 nelion puoltoistakerroksiseen skiittansa sai kuitenkin sepän avustuksella tehtyä kuparikaton.
Ja sen kauniin sipulinmuotoisen kupolan kanssa. Siihnä hakattiin pehmeällä vasaralla pehmeästi kuori. Mallina ja muottina käytettiin ilomantsilaista jättisipulia..kolme kertaa kolme metriä. Sen jälkeen sitä laitetttiin borssiin, hapankaaliin, piirakkaan ja tarjottiin talkoolaisille. Näin syntyi holomolskojen skiitan kuparikatto hapankaalipierujen lomassa. Sipulilla höystettynä.

No..ei kestänyt aikaakaan kun tapahtui kummia. Sukulaiseni ei tietenkään aina voinu olla paikalla kun skiitta oli kylmänä eikä edes asumistarkoituksen mukainen.

Ikävästi kävi sillä lailla että tuon suomenlahden yli tuli kolme balttia kolttoset mielessään. Olivat myöskin olleet siellä venäjän karjalssa ja kuulleet sukulaiseni suunnitelmista.

No hölösuu ortodoksiserkkuni oli tietysti paikallisessa baarissa paljastanut melkein kaiken suunnitelmistaan.

No balteilla oli nyt tiedot skiitan sijainnista ja siitä kuparikatosta. no eikös ne penteleet menny ja ryöväsivät holomolskojen skiitan kuparikaton kokonaan.

Että silleen ei jääny kuin pärekatto aluskatteeks. Mikä on opetus? äläo le ahne, älä laitta kuparikattoa? Vai mitä?

Ja mistä tiedän että ne rosvot olivat juuri baltteja? No kun jäivät lopulta kiinni mutta kuparikattorahat oli käytetty. Tietääksen nämä lomailevat kakolassa valtionhotellissa seuraavat kaksi vuotta SUOMALAISTEN VERORAHOILLA. JOTTA NII..PRKL. Ja kuparikatosta ei haisuakaan.

6

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestä!

      Kupari on todella haluttua ja kallista ainetta. Totisesti! Totisesti! Parhaimmat suu- nenämaskit valmistetaan kuparista, sillä sellainen tappaa käyttäjänsä lisäksi myös kaikki korona- viruksen reinkarnaatiot. Luultavasti noin 20% havaituista viruksista on ns. kummituksia. Osa viruksistakin muuttuu kuoltuaan haamuiksi. Esimerkiksi nämä tänään Suomesta havaitutut uudet virus- inkarnaatiot saattavat olla vaarattomia haamuja.

      Kuparinhimoisia baltteja vastaan on Venäjällä kehitetty jo satoja vuosia sitten lehtikulta. Sillä ne piilottaa sipulansa ja baltit ei tajua, että ne on kuparista tehty. Ostappa seuraavan kerran kuparikupolin suojaksi, 15 kertaa 15 senttiä levyisiä, erittäin ohuita lehtikultalevyjä. Niitä kuumennetaan asennuspaikallaan silitysraudalla ja ne pysyy sillä silittämällä paikallaan jopa satoja vuosia. Uspenskin katedralinkin kullanväriset sipulat on todellisuudessa kuparikupolit, joiden alla on pärekatto. Hiiret ja rotat eivät pääse sisään, kun ne eivät kuparista läpi pääse.

      Kaikkia ortodoksien tapoja en kuitenkaan ymmärrä. Ne on nimittäin kaivaneet salaa yhteensä n.120 kilometriä katakombeja, Hietaniemen ortodoksisen hautuumaan alle.

      • Anonyymi

        Läkkipelliin meillä päin pitää tyytyä. Kulta ja kuparikattomateriat lähtevät seuraavana myrsky-yönä vorojen mukaan.
        Eno tuli hulluksi kun voitti kenosta 432.000 ekua rahaa. Teki kuparista ladon katon Toisten Jussien niitylle. Heinät kastuivat.


      • Lehtikulta taitaa olla aika pienissä erissä ja myöskin kallista. Sit on tietty lyöntimetalli jota oikein lyödään kattoon.Halvempaa feikkikultaa.

        Kuoleeko pöpöt ja koronat kuparista johtuneen sähköön?

        katakombeista en tiedä mutta luolastoja löytyy helsingin alta vaikka luulin sen helsinnin olleen rakennettu suon tai vesijättömaan päälle. Uppoaa ku venetsia kun aikaa kuluu. Ateneumin alla katkeilee saveen shtumpatut paalut. pelloillekin shtumpataan kaikenmaailamn paaluja vaikka kalliolle kukkulalle rakennan minä majani.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Läkkipelliin meillä päin pitää tyytyä. Kulta ja kuparikattomateriat lähtevät seuraavana myrsky-yönä vorojen mukaan.
        Eno tuli hulluksi kun voitti kenosta 432.000 ekua rahaa. Teki kuparista ladon katon Toisten Jussien niitylle. Heinät kastuivat.

        aaltopeltikatto..kestää kun alkaa nooan tulvat. Grönlanti ja antarktis sulaa. ja vedenpaino kasvaa ja laajenee.


    • Anonyymi

      Kun teillä pojat? Pervokki ja Roskarobo, on erinomaisen terävää älyllistä ilmaisukykyä, josta ainakin minä annan pojoja ihan teknisestä ja sanavalinnallisesta laadusta, niin miksi, ette satunnaisen huuhaa ketju kirjoittamisen sijasta vierailisi säännöllisesti jollain selvästi kestoikäisemmillä ketjuilla joiden tavanomaiset aiheet saisivat teidän avullanne lisää "valoa". Suorastaan kullan kiiltoa, vai pelottaako teitä suosio?
      Secret admirer Service

    • Anonyymi

      Oletan, notta napajäätiköiden sulamisesta herunut vesi ei peitä Suamen kamaraa kuin vain rannikkoseutujen alavilla mailla. Näin huuhaa-arkistoista lueskelin muuan päivä sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1644
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe