EK-porrrrvari tunnustaa: Sopulia ja Mokua kusetettiin Raskaasti !!

Anonyymi

8

479

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >> Ne kuitenkin pistivät fyrkat kylmästi omaan liiviin: T. haans.sea

      Kyllä kyllä, ja mitalin toinen puoli on juuri se, joka paljastaa sopulillekin JÄRKYTTÄVÄN totuuden. Tästä ei selvitäkään pelkällä olankohautuksella ja juuri siksi ne rakensivat VIRUKSEN peitetarinaksi. Se (virus) siis on silkkaa sumutusta

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16683274/kotitalouksien-velka-jo-190-mrd-euroa-valtiolla-quotvainquot-135

      ( ja siinä sivussa tietenkin: https://www.salkunrakentaja.fi/2020/01/maksuhairiot-nousivat-jalleen-uuteen-kyseenalaiseen-ennatykseen/ )
      t. haans.sea

      PS kerron mekanismin hieman myöhemmin SELKO-suomeksi, jos et vielä hiffannut porrvarin juonia

    • Anonyymi

      Viimeiset 15 vuotta viilattiin linssiin oikein Urakalla. Se oli helppoa, koska Kaikki mediat oli porrvarin hallussa. Totaalikusetus käynnistettiin Oikeisto-YLEn " Huuuuuutava Työvoimapula" -valehtelulla 2006 ja 07 , kun rajat avattiin Halpa-Virolaisille ja muille suomipojan korvaajille.

      Näin Aki Kangasharju ja EK "katuu" kusetusta, sillä nyt on paskat todella pahasti housuissa (muista, kysymys on järjestelmäromahduksesta, ei viruksesta):


      ””Viime vuosikymmenellä työmahdollisuudet turvattiin palauttamalla kilpailukyky. Ennen epidemiaa kilpailukyky ehtikin elpyä finanssikriisiä edeltäneelle hyvälle tasolle.
      Korjausliike tehtiin kuitenkin työntekijöiden ja julkisen sektorin kustannuksella. Vuosien 2007 ja 2019 välillä työvoimakustannukset Suomessa kasvoivat kahdeksan prosenttia hitaammin kuin tärkeimmissä kilpailijamaissa. Tuosta erosta puolet syntyi kilpailijamaita hitaamman palkkojen nousun ja toinen puolikas kilpailijamaita verkkaisemman sivukulujen nousun seurauksena.
      Palkat alkoivat Suomessa laskea kilpailijamaihin verrattuna vuodesta 2013. Muita työvoimakuluja leikattiin ennen kaikkea kilpailukykysopimuksessa. Osa sivukuluista siirtyi palkansaajien maksettavaksi, ja osa lankesi julkiselle sektorille: palkansaajien kulujen nousua kompensoitiin esimerkiksi alentamalla tuloveroa.
      Näin ei voida jatkaa. Tulevaisuutta ei rakenneta polkemalla palkkoja ja antamalla julkisen sektorin velkaantua.""

      t. haans.sea

    • Anonyymi

      Laitetaan tähän vielä linkki juttuun, jossa porrvari "Turvasi (matujen) työmahdollisuudet":

      Rokotusten myötä Suomen pitää muuttaa talouspolitiikan suuntaa
      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000007706648.html

      Huomatkaa, sana "Rokotusten" on suoraa tuubaa, elleivät sitten laita teihin taas sellaisen piikin, että lahjoitatte niille LOPUTKIN !!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Eli vielä SELKO-suomeksi, miten kusetus meni:

      A) "Huutava Työvoimapula". Porpagandalla luotiin sopulille "tulevaisuuskulissi": sinulla ei ole hätää koska koittaa "työvoimapula". Kataluus oli siinä, ettei koskenut Mattia ja maijjaa, vaan pelkästään halpavirulaisia ja muita matuja. Tänäänkin, Skopjesta, ukrainasta ja sillä lailla.

      B) Kun työpula-valhetta sopivasti levitettiin, kävivät järjestelmäromahduksen pakottamat Nolla-korot mukavasti kaupaksi ja velkaa otettiin hövelisti, olihan luotu illuusio, että töitä olisi. Ei ollut mutta velka meni hyvin kaupaksi. Sopulit lankesivat nk. "amerikanhalpaan" eli asuntokuplaan !
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-

      Siinä oikeastaan ne pääväylät, millä teitä raskaasti kusettivat. Katsotaan miten tästä eteen päin jatketaan mutta "työvoimapulia" tuskin uskaltavat enää laulaa, jos persut kasvavat suurimmaksi puolueeksi. Persuthan on ainoa sakki, joka on julkisesti edes osin nostanut esiin kusetuksen. Duunarin kavaltanut "demari" on yksi pahin petturi mutta näytti siltä, että vasurikin on samassa juonessa mukana porvareiden kanssa. Arhinmäkihän haluaa sumputtaa sopulit helsinkiin mahdollisimman tiiviisti ja korkeisiin pinoihin. Ja kokoomusta nuoleskellen: Huippu-KALLIISIIN pinoihin. Siitä jää paavollekin jotakin....

      t. haans.sea

    • Anonyymi

      "Näin ei voida jatkaa. Tulevaisuutta ei rakenneta polkemalla palkkoja ja antamalla julkisen sektorin velkaantua"

      Jälkimmäisestä Ne ovat jo aloittaneet, poistamalla (=etuuksien leikkaus) Eläke-Putken !
      Tulet huomaamaan, että muutakin jännää ne keksivät ja samalla nostavat Omia palkkojaan, se vain on varmaa !

    • Anonyymi

      Tiesitkö, että Valtio ja Kunnat ostavat Yksityisiltä tuotteita ja palveluita vuositasolla peräti 35 MILJARDILLA eurolla ja siis vain suomessa.
      Tältä sektorilta jos miltä voisi ihan kivasti löytyä LEIKKAUSKOHTEITA, jotta sinun eläkeputkeesi ei koskettaisi.
      Tiedän, että julkissektorin hankkeissa ei todellakaan KITSASTELLA eikä kilpailutuksissa Halvin tarjous koskaan voita !!!

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      281
      6742
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      244
      6304
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5682
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      158
      5015
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      42
      3848
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      202
      3763
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3477
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3175
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      45
      3169
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      343
      2844
    Aihe