EK-porrrrvari tunnustaa: Sopulia ja Mokua kusetettiin Raskaasti !!

Anonyymi

8

512

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >> Ne kuitenkin pistivät fyrkat kylmästi omaan liiviin: T. haans.sea

      Kyllä kyllä, ja mitalin toinen puoli on juuri se, joka paljastaa sopulillekin JÄRKYTTÄVÄN totuuden. Tästä ei selvitäkään pelkällä olankohautuksella ja juuri siksi ne rakensivat VIRUKSEN peitetarinaksi. Se (virus) siis on silkkaa sumutusta

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16683274/kotitalouksien-velka-jo-190-mrd-euroa-valtiolla-quotvainquot-135

      ( ja siinä sivussa tietenkin: https://www.salkunrakentaja.fi/2020/01/maksuhairiot-nousivat-jalleen-uuteen-kyseenalaiseen-ennatykseen/ )
      t. haans.sea

      PS kerron mekanismin hieman myöhemmin SELKO-suomeksi, jos et vielä hiffannut porrvarin juonia

    • Anonyymi

      Viimeiset 15 vuotta viilattiin linssiin oikein Urakalla. Se oli helppoa, koska Kaikki mediat oli porrvarin hallussa. Totaalikusetus käynnistettiin Oikeisto-YLEn " Huuuuuutava Työvoimapula" -valehtelulla 2006 ja 07 , kun rajat avattiin Halpa-Virolaisille ja muille suomipojan korvaajille.

      Näin Aki Kangasharju ja EK "katuu" kusetusta, sillä nyt on paskat todella pahasti housuissa (muista, kysymys on järjestelmäromahduksesta, ei viruksesta):


      ””Viime vuosikymmenellä työmahdollisuudet turvattiin palauttamalla kilpailukyky. Ennen epidemiaa kilpailukyky ehtikin elpyä finanssikriisiä edeltäneelle hyvälle tasolle.
      Korjausliike tehtiin kuitenkin työntekijöiden ja julkisen sektorin kustannuksella. Vuosien 2007 ja 2019 välillä työvoimakustannukset Suomessa kasvoivat kahdeksan prosenttia hitaammin kuin tärkeimmissä kilpailijamaissa. Tuosta erosta puolet syntyi kilpailijamaita hitaamman palkkojen nousun ja toinen puolikas kilpailijamaita verkkaisemman sivukulujen nousun seurauksena.
      Palkat alkoivat Suomessa laskea kilpailijamaihin verrattuna vuodesta 2013. Muita työvoimakuluja leikattiin ennen kaikkea kilpailukykysopimuksessa. Osa sivukuluista siirtyi palkansaajien maksettavaksi, ja osa lankesi julkiselle sektorille: palkansaajien kulujen nousua kompensoitiin esimerkiksi alentamalla tuloveroa.
      Näin ei voida jatkaa. Tulevaisuutta ei rakenneta polkemalla palkkoja ja antamalla julkisen sektorin velkaantua.""

      t. haans.sea

    • Anonyymi

      Laitetaan tähän vielä linkki juttuun, jossa porrvari "Turvasi (matujen) työmahdollisuudet":

      Rokotusten myötä Suomen pitää muuttaa talouspolitiikan suuntaa
      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000007706648.html

      Huomatkaa, sana "Rokotusten" on suoraa tuubaa, elleivät sitten laita teihin taas sellaisen piikin, että lahjoitatte niille LOPUTKIN !!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Eli vielä SELKO-suomeksi, miten kusetus meni:

      A) "Huutava Työvoimapula". Porpagandalla luotiin sopulille "tulevaisuuskulissi": sinulla ei ole hätää koska koittaa "työvoimapula". Kataluus oli siinä, ettei koskenut Mattia ja maijjaa, vaan pelkästään halpavirulaisia ja muita matuja. Tänäänkin, Skopjesta, ukrainasta ja sillä lailla.

      B) Kun työpula-valhetta sopivasti levitettiin, kävivät järjestelmäromahduksen pakottamat Nolla-korot mukavasti kaupaksi ja velkaa otettiin hövelisti, olihan luotu illuusio, että töitä olisi. Ei ollut mutta velka meni hyvin kaupaksi. Sopulit lankesivat nk. "amerikanhalpaan" eli asuntokuplaan !
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-

      Siinä oikeastaan ne pääväylät, millä teitä raskaasti kusettivat. Katsotaan miten tästä eteen päin jatketaan mutta "työvoimapulia" tuskin uskaltavat enää laulaa, jos persut kasvavat suurimmaksi puolueeksi. Persuthan on ainoa sakki, joka on julkisesti edes osin nostanut esiin kusetuksen. Duunarin kavaltanut "demari" on yksi pahin petturi mutta näytti siltä, että vasurikin on samassa juonessa mukana porvareiden kanssa. Arhinmäkihän haluaa sumputtaa sopulit helsinkiin mahdollisimman tiiviisti ja korkeisiin pinoihin. Ja kokoomusta nuoleskellen: Huippu-KALLIISIIN pinoihin. Siitä jää paavollekin jotakin....

      t. haans.sea

    • Anonyymi

      "Näin ei voida jatkaa. Tulevaisuutta ei rakenneta polkemalla palkkoja ja antamalla julkisen sektorin velkaantua"

      Jälkimmäisestä Ne ovat jo aloittaneet, poistamalla (=etuuksien leikkaus) Eläke-Putken !
      Tulet huomaamaan, että muutakin jännää ne keksivät ja samalla nostavat Omia palkkojaan, se vain on varmaa !

    • Anonyymi

      Tiesitkö, että Valtio ja Kunnat ostavat Yksityisiltä tuotteita ja palveluita vuositasolla peräti 35 MILJARDILLA eurolla ja siis vain suomessa.
      Tältä sektorilta jos miltä voisi ihan kivasti löytyä LEIKKAUSKOHTEITA, jotta sinun eläkeputkeesi ei koskettaisi.
      Tiedän, että julkissektorin hankkeissa ei todellakaan KITSASTELLA eikä kilpailutuksissa Halvin tarjous koskaan voita !!!

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1955
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      127
      674
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      616
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      575
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      65
      525
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      299
      522
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      517
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      10
      502
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      33
      457
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      89
      409
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    Aihe