Suomi aikoo kotiuttaa lisää ISIS-taistelijoita

Anonyymi

Ruotsin radio: Suomi aikoo kotiuttaa lisää ”ISIS-taistelijoita”

https://www.verkkouutiset.fi/ruotsin-radio-suomi-aikoo-kotiuttaa-lisaa-isis-taistelijoita/

Suomi suunnittelee tuovansa kotiin lisää kansalaisiaan al-Holin pakolaisleiriltä Pohjois-Syyriasta, uutisoi Sveriges Radio. Joulukuussa kuusi lasta ja kaksi naista tuotiin leiriltä valtion avustamina Suomeen. Kerta oli ensimmäinen, kun valtio oli mukana aikuisten palautuksissa leiriltä.

Leirillä on yhä 15 lasta ja viisi aikuista, jotka ovat Suomen kansalaisia. SR:n mukaan viranomaisilla on aikomus tuoda lopulta myös heidät Suomeen.

Ruotsissa pohditaan parhaillaan, mitä leirillä yhä olevien maan kansalaisten kanssa tulisi toimia. Sisäministeri Mikael Damberg (sd.) on todennut, että Isisin tekemiin rikoksiin osallistuneet asetetaan syytteeseen Syyriassa kurdihallinnon toimesta.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä, että naapurimaa kertoo, mitä täällä tulee tapahtumaan.

    • Anonyymi

      Sipillän ja orvon kutsumat Isistä paenneet sotilaskarkurit tarvitsevatkin kurinpalautuksen kun suomalaiset Isistaistelijat tulevat Suomeen.

    • Anonyymi

      Kotoisasti suomen hallituksen tyyliin, pitäähän terroristelle antaa samat oikeudet kuin tavallisille ihmisille vaikka tappavat muita.

    • Anonyymi

      Näin pitääkin tehdä. Muutaman vuoden vanhoja taistelijoita.

    • Anonyymi

      Haavisto ja Ohisalo on vangittava ja erotettava kansan vihollisina.

    • Anonyymi

      Hyvä, että pääsevät kotiin ja turvaan. Jokaiselle pitää antaa uusi mahdollisuus, katuvat varmasti ja ovat ottaneet opiksi. Halauaisin auttaa näitä palaajia rahallisesti tai tavaralla, onko mikään taho joka organisoisi heille apua jolla pääsisivät normaaliin arkeen?

    • Anonyymi

      Montakos "isis-taistelijaa" Suomi muka on tähän mennessä kotiuttanut?

      • Anonyymi

        4 on oikea lukema. Myös lapset voivat olla teloittajia, joita isis usein käytti.


    • Anonyymi

      Terroristeja on ruvettu kutsumaan suomalaisen lehdistön toimesta taistelijoiksi.

    • Anonyymi

      Marin Pääministerinä siunaa vihreiden hulluudet

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      136
      7580
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7051
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3593
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      137
      3216
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2754
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2298
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe