Terve, ois vaan yks pyyntö: Käyttäkää maskia hyvät ihmiset, kiitos
Jospa innostuisitte käyttämään sitä maskia nyt, vaikka tiedän kyllä ettei sitä ole välttämättä mukava pitää. Hyvää päivänjatkoa kaikille !
Jospa innostuisitte käyttämään sitä maskia nyt, vaikka tiedän kyllä ettei sitä ole välttämättä mukava pitää. Hyvää päivänjatkoa kaikille !
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jotkut eivät vaan suostu käyttämään maskia, ellei sitä määrätä pakolliseksi. Maahanmuuttajat vastustaa viranomaisia ja heidän ohjeitaan aktiivisesti, vanhukset taas tuumaavat että kyllä tässä joutaa jo kuolemaan.
Niin se taitaa olla että se pitäisi määrätä pakolliseksi.
Pitäisi olla maskin käyttö pakollista. Onneksi suurimmalla osalla on maskit. Vielä jos saisi lopuille maskittomille ne maskit naamalle niin olisi hyvä.
Mutta on jotenkin vääristynyttä kun toimittajat katselee kuinka monella on kadulla kulkiessa maski. Eihän Suomessa ole niin suuria ihmisruuhkia kadulla että siellä tarvittaisiin maskia. Jos pystyy pitämään 1,5-2 m välin toisiin ihmisiin eikä ole samojen ihmisten lähellä muutamaa minuuttia enemmän, maski on ulkona tarpeeton.
Ainakaan itse en jaksa kävellä 5 km:n kauppamatkaa maski naamalla. Jos haluan selvitä tajuissani itse kaupassa käynnistä, niin laitan maskin vasta kaupan pihalla päähän.
Maskipakko ulkona estäisi liikkumisen ja liikunnan jo hyvin monelta ihmiseltä. Silmälasien käyttäjille on sattunut onnettomuuksia sen vuoksi, että silmälasit huurtuvat käytettäessä maskia ulkona.
Varmasti on suurempi terveysriski, jos joutuu maskin ulkona käytön (kaatuminen) vuoksi menemään päivystykseen kuin että jos kulkee ilman maskia ulkona. Sisätiloissa pöpöt pääsevät leviämään, maski on perusteltu. Ulkona voi pidättää hengitystä sen ajan, kun on liian lähellä muita ihmisiä.
Samoin, minäkin laitan maskin vasta kauppaan tai bussiin mennessä. Television iltauutisissa näytettiin kuin Helsingin Aleksanterinkadulla joku täti polki fillarilla maski naamallaan. Pitää olla melkoisen tehokas ja nopea virus joka pyöräilyvauhdissa iskee 5-10 metrin päästä muista ihmisistä ulkoilmassa.
mä oon kyllä käyttänyt maskia.sori vaan