Toimeentuloasiakas on sairaskassassa.

Heh, olen kerran saanut toimeentulotukea ihan sairauteni kustannusten takia. Mielestäni oli kätevää, että päätteellä vilautti kela korttia ja kassalla oli pussi lääkkeitä valmiina.

Jotkut alemman tason ihmiset tietenkin tämänkin viestini kääntävät muukalaisvihaksi.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei, ei kyllä, kyllä, kun ihminen on tosi sairas ja perseaukiinen, rahaton, koditon, Hurstin asiakas, leipäjonosta ja lääkärissä käynyt ja saanut maksusitoumuksen, on kyllä mahdollista vielä Halosen , vasemmistolaisessa Suomessa, että jopa autettaisiin "vappusatasata" sairauskustannuksissa, mutta velkarahalla todellakin tottakai, "li antersson, velkaa kun ei koskaan tarvitse maksaa pois".
      Sanna Marinin politikka on samaa jatkoa äärivasemmistolaiselle haloselaiselle politiikalle.
      Rahat pannaan omaan pussiin ja loput jaetaan tovereiden kesken.
      Salataan ja valehdellaa, että hyvin menee. Ja kansa uskoo, kannatus nousee, ja pienipiiri pyörii tyytyväisenä hyrrää.
      Aiheutetaan kadasrofi ja sitä sitten hoitavinanaan ollaan ja rahaa törsätään oikein EU:un voimalla aivan mahdottomat määrät ja velaksi todellakin, tottakai, meillä on siiden varaa.

      • Anonyymi

        Kommarit ja vihreät on kyllä aina osannu valehdella. Ulospäin ollaan proleja yms. haetaan sääliä mutta kotona pönöttää säkit täynnä työläisten selkänahasta otettua "verirahaa". Kommarit on inhottavia valesäkkejä. Olen itsekin kyllä sdp:n kannattaja mutta siinä on vissi ero verrattuna kommunismiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2635
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2595
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2115
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      1995
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1606
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1467
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1360
    Aihe