Outo ja poikkeuksellinen vuosi 2020

Anonyymi

Koronapandemia, pahin kriisi toisen maailmansodan jälkeen ja top3 pahimmista pandemioita 100-vuoteen.

USA:n oudot presidentinvaalikuviot

Suomen Euroopan ja EU:n parhaiten hoidetut koronaepidemiat keväällä ja loppuvuodesta huomioiden tartunnat & talousvaikutukset

Ruotsin täysin leväperäinen koronanhoito ja jo yli 8 700 uhria

Galluphistorian suosituin hallitus, kuten myös erityisesti pääministeri joka myös ehdoton gallupsuosikki seuraavaksi presidentiksi. Onhan se 16-vuoden porvarijohtoisten hallitusten jälkeen outoa.

Suomen koronanhoidon ja pääministerin hehkutus ulkomailla

Kaikin tavoin poikkeuksellinen vuosi.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outo oli juu.Sitä pitää kyllä ihmetellä,että miksi kapakat saa olla auki? Eikö virukset muka voi levitä niissä? Lintilä puhui,että menkää Lappiin matkailemaan.No eikö ne virukset leviä sielläkään? Jotkut elää kuin pellossa välittämättä mistään mitään.Veikkaan,että kohta menee 1000 tartuntaa päivässä rikki.

    • Anonyymi

      Haapala jopa asialla
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007714174.html
      Kas Haapalaa, kun huomaa, että "KANSANKUNTA on aineellisesti selvinnyt koronavuodesta hyvin. Työttömyys ei ole kasvanut pelättyihin mittoihin, ja konkurssien määrä on pysynyt aisoissa." Ja totta on, että Suomi on koronanhoidossa ja taloudessa selvinnyt eurooppalaisittain kärkikastissa. Sitä Haapala ei kuitenkaan vielä kykene myöntämään, että tämä suurelta osin Marinin hallituksen ansiota puhumattakaan siitä, että hän tunnustaisi, että meillä on 2000-luvun paras pääministeri ja hallitus.

    • Anonyymi

      20-vuoteen vähiten mamuja 6.6.2019-31.12.2020, ja korona iski vasta 2020 puolella. Hienoa!

    • Anonyymi

      Hallituksen suosio synnytti iltapäivälehtien toimituksissa sinnikkään taistelun opposition puolesta ja siinä sivussa pahan moraalikadon. Hukkaan meni, hallitus nauttii edelleenkin ennennäkemätöntä kannatusta.

    • Anonyymi

      Koronavuosi ei ainakaan näin eläkeläisen näkökulmasta ole poikennut oikeastaan millään tavalla aiemmista. Elämä on mennyt lähes samaa latua kuin ennenkin, tapaamisia vain harvemmin ja matkoille ei ole päässyt. Mutta kyllä tämä sota-ajan voittaa.

    • Anonyymi

      Korona-ajan ahdistus vain valmistaa historiastaan oppimatonta ihmiskuntaa finanssisosialismin ja harvainvaltojen romahtamiseen.

    • Anonyymi

      Outo vuosi 2020 patamustat porvaritkin muuttuivat tulipunaisiksi sosialisteiksi kriisin iskiessä. Jethro, Hese Salmela ja suuri joukko muita itkeskeli ja puolusteli sosiaalitukia, jota suuri osa saikin osa 100.000 euroa, jotkut jopa 700.000 euroa. Jopa EK ja kokoomus vaativat paljon lisää kuittivapaata ns. helikopterisossutukia ja elinkeinotteluministeri kepun Mika Lintiläkin jakoi kerrankin sossutukia hymyssä suin ja mielellään kuin konsanaan maataloussossutukia. Pian sama pataporvarijoukko vaatii työttömille työläisille leikkauksia tukiin ja pakkotyötä ja työläisille kikyjä sossutikiensa kulujen kattamiseksi. Niin tämä porvarisosialismi toimii.

    • Anonyymi

      Toivottavasti 2021 käytäisiin kolmas maailmansota, VIHDOIN JA VIIMEIN!

      En lepää ennen kuin se on käyty

      • Anonyymi

        Mikäli se on Suomen hallituksesta kiinni niin taantumus saa keppiä Krista Kiurulta niin, että ei jää kiveä kiven päälle.

        Helsingin työväentalolla esitetty kysymys ( heti Internationaslin veisuun jäljestä) :
        Mikä erottaa toveri Sanna Marinin toveri Josef Stalinista?
        Vastaus:
        Toveri Stalinilla oli lasisilmässä inhimillisempi katse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4503
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4296
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe