Suomessa on lapsia, joita koulutetaan terroristeiksi

Suomessa on radikalisoituneita perheitä, joissa vanhemmat kasvattavat lapsista terroristeja. Valtio ei ole halukas puuttumaan näiden terroristien toimintaan. Palaan edelleen kysymykseen, miksi terroristien lapsia ei huostaanoteta?

"SISÄMINISTERIÖN kehittämispäällikön Tarja Mankkisen mukaan Suomessa ei ole puututtu tarpeeksi jämäkästi tapauksiin, jossa lapset kasvavat huolestuttavan äärimielisissä perheissä.

– Asia on noussut säännöllisesti esille jo parin vuoden ajan. Tämä kissa pitäisi ottaa selkeästi pöydälle eikä väistellä sitä, sekä ääri-islamismiin että väkivaltaiseen äärioikeistoon viittaava Mankkinen sanoo Helsingin Sanomissa.

HS:n mukaan Mankkisen tiedossa on tapauksia, joissa jihadistisissa perheissä lapsille on näytetty terroristijärjestöjen propagandavideoita. HS kertoo myös tietävänsä tapauksia, joissa lasten on annettu leikkiä ainoastaan aseilla."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007717214.html

10

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äärioikeiston eli persujen ja ääri-islamistien lapset pitäisi saada terveisiin perheisiin.

      • Perut eivät sentään kasvata lapsiaan terroristisiin tekoihin, toisin kuin islamissa.


      • Anonyymi
        Pummi kirjoitti:

        Perut eivät sentään kasvata lapsiaan terroristisiin tekoihin, toisin kuin islamissa.

        Aloituksessa sanottiin toisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloituksessa sanottiin toisin.

        Nytkin on satoja persuja supon tarkkailussa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Aloituksessa sanottiin toisin.

        Mistä lähtien persut ovat kuuluneet väkivaltaiseen äärioikeistoon?


      • Anonyymi
        Pummi kirjoitti:

        Mistä lähtien persut ovat kuuluneet väkivaltaiseen äärioikeistoon?

        Siitä lähtien kun ne perustettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä lähtien kun ne perustettiin.

        Hakkaavat toisiaankin vasaralla päähän.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Siitä lähtien kun ne perustettiin.

        Lähde kiitos.


    • Anonyymi

      Suomen hallitukset halusi ne terroristi tänne maahan. Täällä ne saa rauhassa kouluttautua terroristeiksi, valtio ei puut asiaan mitenkään. Ideologia ei ole rikos suomessa. Nyt tarvitaan vielä laki jossa aseita saa myydä vapaasti kuten usassa.

      • Täällä alkaa tarvitsemaankin asetta jo omaksi turvaksi. Yksi päivä näin vanhuksen keskustassa kivääri kädessä kävelemässä. Mietin ensin että soitanko poliisille, mutta sitten ajattelin että mihinkä muuhun se sen tarvitsee kuin omaksi turvakseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2534
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2217
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      11
      1497
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1353
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1328
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1106
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe