Isäni 79 vuotias äijän rähjä.. Hakemalla hakee riitaa lapsensa, eli minun kanssa. Tässä kotosalla muutaman tunnin päivässä hänen seurana, ja esimerkiksi juuri äsken tein ruoan hänelle. Tosin ei ole entisetkään kelvanneet mitä ostin. Itse tulee aukomaan päätään, minun ja mieheni avun suhteen. Mikään ei vaan kelpaa. Mietin että lopettaisin osaltani hänen auttamisen ja katsoisin miten pärjää. Tuskin mitenkään. Pohjimmiltani olen lempeä mutta nyt tuli raja vastaan. Se että pitää mua sylkykuppinaan,kehittää kiukkua mua kohtaan ja arvostelee saa minutkin raivon valtaan. Hänen toinen tytär ei tee senkään vertaa. Ja kun isä yrittää pyytää anteeksi niin en edes taida harkita antavani, sillä repii kaikki vanhat haavat auki aina vaan uudestaan.
Isäni sylkykuppi
5
101
Vastaukset
- Anonyymi
tiedät aivan tarkkaan miten toimia.
Valmistat aterian kotonasi ja viet isällesi. Vilkaiset onko asuntonsa asuttavassa kunnossa. Ellei, siivoat (jos haluat tai tunnet että velvollisuutesi niin vaatii) korvatulpat korvissa. Tai kuuntelet siivotessasi vaika Sibeliusta, se aina vie voiton haavoittavilta jäkätyksiltä!!
Pidä visiitit lyhyinä siihen saakka kunnes isäsi tajuaa minimikäytoksen säännot. Hän VOI oppia ne, varsinkin kun hänellä on todennäkoisesti vielä 10-15 vuotta aikaa oppia! - Anonyymi
Voi oppia ellei ole dementia iskenyt?
- Anonyymi
Jopa vitsin murjaisit! 79 vuotiaalla on vielä 10-15 vuotta aikaa oppia käyttäytymään!
Sehän on kasikymppinen vanhus! Ties mitä alzhaimeria, dementiaa, aivolohkorappeumaa ja niiden päälle ties mitä muuta remppaa sillä jo on. Ei se siitä mitään enää "opi", huonompaan suuntaan ton ikäset papparaiset ja mummut menee jokainen uusi päivä minkä ne elää.
Yksinäisyyttään ja vanhuuttaan kiukuttelee. Kelle muulle hän kiukuttelisi ellei omalle tyttärelleen. Itsepä olet osasi valinnut. Ei kannata siskoa eikä ketään muutakaan syytellä.
Apn olisi korkea aika alkaa miettimään omaa jaksamistaan, olethan sinä itsekin jo aivan varmasti vähintään 60 vee.
Isän siirto palvelutaloon tai muunlaiseen ympärivuorokautiseen valvontaan, vaikkei vanhus itte siitä tykkäisikään, olisi parempi kuin nykyinen tilanteenne.- Anonyymi
Perusterve ihminen voi elää Suomessa helposti 90vuotiaaksi.
Ap ei kertonut mistään taudeista isällään! Ei aivojen rappautumisesta, ei liikunnan ongelmista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perusterve ihminen voi elää Suomessa helposti 90vuotiaaksi.
Ap ei kertonut mistään taudeista isällään! Ei aivojen rappautumisesta, ei liikunnan ongelmista.Perusterve on suhteellinen käsite. Ihminen joka ei käy lääkärissä, vaikka olisi mitä vaivaa tahansa, on "perusterve". Ihminen joka ei valita vaivojaan, on kaikkien mielestä perusterve, voi olla vaikka ja mitä kremppaa, niistä vain ei tiedetä.
Jos apn isä ollut aikaisemmin mukava ja kiva ihminen ja vasta nyt liki kasikymppisenä alkanut kitisemään ja haastamaan riitaa, niin eihän se enää mikään perusterve ole. Joku vikahan siinä äijässä on, joko fyysinen tai henkinen, mutta jokuhan sen elämässä mättää jos se jatkuvasti kitisee ja ilkeilee jo ikäihmisen iässä olevalle tyttärelleen.
Ja sama myös toisin päin, jos äijä on koko ikänsä ollut veemäinen valittaja, tai vaikka vain viimeiset 20-30-50 vuottakin, niin eihän se pappa käytöstapoja enää viimeisinä vuosinaan opi. Kun ei ole oppinut tähänkään mennessä, paitsi jos käy niin hyvin, että kiukkuäijään iskee muistisairaus joka muuttaa sen luonnetta parempaan suuntaan.
Ap ei näe isäänsä yhtenä kokonaisuutena, ihmisenä jolla on jostain syystä paha olla.
Ap näkee vain isänsä huonon käytöksen . Syy kiukutteluun on piilossa sen huonon käytöksen takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532325Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271354Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871106Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551062Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1741026Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.12941- 88914
- 68903
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22843Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833