Lesbon näkökulmalta

Anonyymi

Eihän sillä ulkonäöllä ja varsinkaan vartalolla ole mitään väliä. Kaikki ovat kauniita omalla tavallaan, eikä ketään ole ulkonäöltään huonompi histen tai silmien värin tai esimerkiksi juuri rinnan koon takia. Luonne on kaikissa ihmisissä se tärkein, ja se ratkaisee miten suhde kestää ja toimii. Eiköhän jokaisen ihannenaisen pitäisi määräytyä pelkästään luonteenpiirteiden ja persoonallisuuden mukaan? Sehän se on mikä suhteen toimivuuden ja keston määrittää molemmilta osapuolilta. Iljettäviä miehiä täällä kuvailemassa tasan tarkkaan minkä muotoisen naisen haluavat. Ei ihme että ovat sinkkuja.

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kauniisti kirjoitettu. Ajattelisipa suurin osa ihmisistä noin niin maailma olisi paljon parempi.

    • Anonyymi

      Aikalailla kyllä samaa mieltä, mutta ei sille voi oikein sääntöjä laittaa millä perusteilla kumppani tulisi valita. Liika ulkonäköön keskittyminen ei ehkä johda yleensä pitkään onneen, mutta ei ulkonäköä aivan merkityksettömäksikään ole syytä tuomita. Se ei varmasti merkitse kaikille, mutta toisille sillä taas on väliä. Eikä se ole väärin.

      Olen itse ollut yli kymmenen vuotta parisuhteessa nykyisen vaimoni kanssa. Kiinnostuin hänestä, koska hän oli ajatuksiltaan ja luonteeltaan kiinnostava, mutta en voi väittää etteikö hänen tyylikkyydellään ja fyysisellä viehättävyydellä sekä isoilla, kauniilla rinnoilla olisi ollut oma vetovoimansa. Takana on nyt toistakymmentä onnen vuotta (parisuhteen saralla, toki elämä on tuonut muita ikävyyksiä), ja edelleen ihastun hänen kauneuteensa, kun hän laittautuu hyvällä maulla ja sopivasti muotojaan korostaen. Ei muotojaan paljastaen, vaan niistä vihjaten. Ulkonäöllä on minulle väliä, vaikkei se tärkein asia olekaan, enkä mitenkään voi myöntää, että olisin ihastunut kumppaniini väärin.

      Toisin sanoen: eri suhteet ovat erilaisia, eikä pinnallisempikaan rakkaus, kiintymys tai viehätys ole väärin. Uskon, että eiköhän niitä umpipinnallisia, mutta yhdessä fyysisyydestään onnensa löytäneitä parejakin ole olemassa.

      Se on toki eri asia, jos erehtyy etsimään kumppania ulkonäön perusteella, vaikka oikeasti kaipaisi henkisiä arvoja. Silloin ollaan toki väärällä suunnalla, eikä suhde tule todennäköisesti olemaan pidemmän päälle hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7573
    2. 107
      5658
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5077
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3170
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2869
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2779
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2397
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2384
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe