Eihän sillä ulkonäöllä ja varsinkaan vartalolla ole mitään väliä. Kaikki ovat kauniita omalla tavallaan, eikä ketään ole ulkonäöltään huonompi histen tai silmien värin tai esimerkiksi juuri rinnan koon takia. Luonne on kaikissa ihmisissä se tärkein, ja se ratkaisee miten suhde kestää ja toimii. Eiköhän jokaisen ihannenaisen pitäisi määräytyä pelkästään luonteenpiirteiden ja persoonallisuuden mukaan? Sehän se on mikä suhteen toimivuuden ja keston määrittää molemmilta osapuolilta. Iljettäviä miehiä täällä kuvailemassa tasan tarkkaan minkä muotoisen naisen haluavat. Ei ihme että ovat sinkkuja.
Lesbon näkökulmalta
Anonyymi
2124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kauniisti kirjoitettu. Ajattelisipa suurin osa ihmisistä noin niin maailma olisi paljon parempi.
Aikalailla kyllä samaa mieltä, mutta ei sille voi oikein sääntöjä laittaa millä perusteilla kumppani tulisi valita. Liika ulkonäköön keskittyminen ei ehkä johda yleensä pitkään onneen, mutta ei ulkonäköä aivan merkityksettömäksikään ole syytä tuomita. Se ei varmasti merkitse kaikille, mutta toisille sillä taas on väliä. Eikä se ole väärin.
Olen itse ollut yli kymmenen vuotta parisuhteessa nykyisen vaimoni kanssa. Kiinnostuin hänestä, koska hän oli ajatuksiltaan ja luonteeltaan kiinnostava, mutta en voi väittää etteikö hänen tyylikkyydellään ja fyysisellä viehättävyydellä sekä isoilla, kauniilla rinnoilla olisi ollut oma vetovoimansa. Takana on nyt toistakymmentä onnen vuotta (parisuhteen saralla, toki elämä on tuonut muita ikävyyksiä), ja edelleen ihastun hänen kauneuteensa, kun hän laittautuu hyvällä maulla ja sopivasti muotojaan korostaen. Ei muotojaan paljastaen, vaan niistä vihjaten. Ulkonäöllä on minulle väliä, vaikkei se tärkein asia olekaan, enkä mitenkään voi myöntää, että olisin ihastunut kumppaniini väärin.
Toisin sanoen: eri suhteet ovat erilaisia, eikä pinnallisempikaan rakkaus, kiintymys tai viehätys ole väärin. Uskon, että eiköhän niitä umpipinnallisia, mutta yhdessä fyysisyydestään onnensa löytäneitä parejakin ole olemassa.
Se on toki eri asia, jos erehtyy etsimään kumppania ulkonäön perusteella, vaikka oikeasti kaipaisi henkisiä arvoja. Silloin ollaan toki väärällä suunnalla, eikä suhde tule todennäköisesti olemaan pidemmän päälle hyvä.