https://us.louisvuitton.com/eng-us/men/watches-and-jewelry/all-watches-and-accessories-/
Onko nämä hinnan väärtejä? Vai joutuuko maksamaan useamman tonnin brändilisää?
Luis Vuitton rannekellot
19
238
Vastaukset
- Anonyymi
Kello ei itsessään ole minkään arvoinen. Mutta ...
- Anonyymi
Kyllä noissa tekniikka on kunnossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä noissa tekniikka on kunnossa.
Hintansa arvoinen tekniikka?
- Anonyymi
Luulen, että nämä kellot tehdään nykyään monien muiden merkkien tapaan Kiinassa. Mahdollisesti Sveitsissä sen verran puleerausta, että voidaan lyödä "Swiss Made" -leima.
- Anonyymi
Kinkikuraa?
- Anonyymi
Höpöhöpö.
- Anonyymi
Hieno nimi pistetään vaan kiinuskirihkamalle.
Sitten myyntiin kovalla hinnalla.
Varmaankin vielä piraatti kamaa.- Anonyymi
Älä ole taas hölmö.
- Anonyymi
Osta Proloque perkele,siinä sulle kunnon kello.
Siinä jää vuittonit ja rolexit toiseksi.- Anonyymi
Voi voi.
- Anonyymi
Kahden vuoden takuun lupaavat kelloilleen, eipä ole kovin kummoinen kun hintaa yli viisi kiloeuroa?
- Anonyymi
Voi sinua tietämätöntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi sinua tietämätöntä.
Käy itse katsomassa heidän verkkosivuillaan. Turha haukkua tietämättömäksi. Alle kympin rannekelloillekkin voi saada kattavamman takuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käy itse katsomassa heidän verkkosivuillaan. Turha haukkua tietämättömäksi. Alle kympin rannekelloillekkin voi saada kattavamman takuun.
Oletko kateellinen kun jotkut voivat ostaa arvokkaampia kelloja kun sinä?
Takuu uskovainenkin olet, onko Lidl pääasiallinen tavaranhankinta paikkasi?
- Anonyymi
Luis Vuitton omistaa vertikaalisesti koko kellonvalmistusketjunsa, eli kelloja ei tehdä alihankintana, ja kellot valmistetaan Sveitsissä. Laatu on hyvää sveitsiläistä tasoa, selvästi parempaa kuin perus-ETA. LV tekee jopa minute repeater tourbillion koneistoisia kelloja, joitten kokoamiseen menee 300 tuntia. Paksuutta vain 9,7 mm ja hinta jossain 300 k€ pinnassa ja yli ALVin kera.
Kallissa kelloissa on aina brändilisää, paitsi ehkä Grand Seikossa.
Tässä tietoa Luis Vuittonin kelloista englantia osaaville:
https://bespokeunit.com/watches/louis-vuitton/- Anonyymi
Kyllä Grand Seikossa on sen verran brändilisää kun uskovat vielä kaupan käyvän.
Ei pelkkä osoitttimien ja indeksien kiilloitus "jopa altapäin" tee ihmeitä.
Ei siinä mitään, laatua ja kohtuuhinta niissä on, mutta hype mennyt hieman jo yli. - Anonyymi
Kiitos linkistä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos linkistä
Tässä vielä juttua erikoisemmista malleista (huhhuh...):
https://us.louisvuitton.com/eng-us/magazine/articles/high-watchmaking#
- Anonyymi
Kaiken kaikkiaan tässä keskusteluketjussa ilmenee selvällä tavalla kelloista kiinnostuneitten syvä kahtiajakoisuus.
Toisaalla kieli- ja googletaidottomat pölkkypäät, toisaalla asioita tuntevat ja ymmärtävät, asioista selvää ottavat yksilöt. Jälkimmäisillä, jostain syystä, on usein myös rahaa ostaa hieman normaalia hintavampia, vaikkapa, kelloja.
Saattavat jopa ymmärtää harrastuksensa eksistentiaalisen onttouden, mutta sen tajuaminen on omiaan vain syventämään kelloihin liittyvää ymmärrystä, ja sitä myöten ihmisyyden olemuksen havaitsemista materialismin harson takaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899