Petri Sarvamaa: "Hei #persut , viaton kysymys: Meneekö Washington DC:ssä nyt kuten pitäisi mennä? Mikä on poliittisen johtajan vastuu demokratiassa? Kysyn teiltä, koska niin kovin moni teistä on vuosien varrella tehnyt minulle selväksi, että Trumpin kansankiihotus on hyvä juttu. #ruleOfLaw #USA"
Persut kiistävät koskaan palvoneensa Trumpia
25
97
Vastaukset
- Anonyymi
SDP:n kansanedustaja Aki Linden:
"Vieläkö Suomen Perussuomalaiset ihailevat Trumpia, joka kiihotti kannattajiaan väkivaltaisesti valtaamaan Kongressin? Tällainen hyökkäys demokraattista instituutiota vastaan on järkyttävää. Sitä ruokitaan ”vaihtoehtoisilla totuuksilla” – myös Suomessa." - Anonyymi
Monet perussuomalaisten poliittiset vastustajat ovat jakaneet tänään Halla-ahon tviittiä kesäkuulta 2019. Halla-aho vastasi tuolloin Outi Alasen Twitterissä esittämään kysymykseen, joka kuului: ”Diggaatko sä Jussi Trumppia? Onko hän sun mielestä hyvä presidentti?”
– Diggaan ja on. Trump on parasta mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on tapahtunut pitkäään aikaan, Halla-aho vastasi. - Anonyymi
Monet perussuomalaisten poliittiset vastustajat ovat jakaneet tänään Halla-ahon tviittiä kesäkuulta 2019. Halla-aho vastasi tuolloin Outi Alasen Twitterissä esittämään kysymykseen, joka kuului: ”Diggaatko sä Jussi Trumppia? Onko hän sun mielestä hyvä presidentti?”
– Diggaan ja on. Trump on parasta mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on tapahtunut pitkäään aikaan, Halla-aho vastasi. - Anonyymi
Persujen kelkat alkavat kääntyä. Pian Trump on persuillekin hylkiö.
- Anonyymi
Punikki-hylkiöt ovat tulleet palstalle taas kerran veistelemään valheitaan, kiusaamaan, maalittamaan propagandallaan.
Tolkun Suomalainen tietää tarkasti, ettei Trumpin tekosilla ole mitään tekemistä PerusSuomalaisten kanssa.
Vihreillä ja Punaisilla sentään on, sillä molemmat ovat anarkistisia terrorismiin taipuvaisia puolueitta.
Punavihretä houkuttelevat ja jopa hakevat yhteiskunan rahoilla terroristeja riveihinsä.- Anonyymi
Perussuomalaiset silti ylistivät Trumpia. Toivottavasti ovat viisastuneet.
Anonyymi kirjoitti:
Perussuomalaiset silti ylistivät Trumpia. Toivottavasti ovat viisastuneet.
Varsinainen oksymoroni: viisastuva persu!
- Anonyymi
Teemu Roos: "En koskaan puhu politiikasta ja yritän mieluummin rakentaa siltoja kuin polttaa niitä, mutta omatunto ei jättäisi rauhaan, ellen sanoisi tätä. Suomessa on tasan yksi poliittinen puolue, jonka valtaannousu voisi suistaa meidän samalla tielle kuin Yhdysvallat Trumpin aikakaudella."
- Anonyymi
Ja moni vastauksia on tullut myös.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007724594.html- Anonyymi
Kas kummaa kun IS ei aukaissut asiasta keskustelua. Olisi ollut hauskaa lukea kommentteja.
- Anonyymi
Kohta kääntävät takkinsa.
- Anonyymi
Ei kai sitä Trumpia pidä syyttää toisten mellakoinnista. On vain hyvä hyysääjien nähdä, että osataan sitä mellakoida toisellakin puolella. Itse demokraatit ovat jatkuvasti olleet Trumpin kimpussa viime vaaleista lähtien neljä vuotta, joten saavat maistaa kyllä omaa lääkettä tällä hetkellä.
- Anonyymi
Ei Washingtonissa mitään erikoista ole?
Minä diggaan Trumppia. - Anonyymi
En ole oikein persu enkä ole trumppiakaan kannattanut.
Mutta olen muuten ollut sitä mieltä, ettei Trump ole presidentti jonka amerikkalaiset tarvitsevat. Mutta hän on ollut, ja on edelleenkin presidentti jonka amerikkalaiset ansaitsevat. - Anonyymi
Nyt kiemurrellaan nieleskellen.
- Anonyymi
Persuthan ovat suhtautuneet trumpiin realistisesti, eivätkä ole menneet mukaan sellaisiin joukkopöyristymisiin jotka ovat pohjautuneet tarkoitushakuisiin valheisiin.
Toki sellainen äärimmäisessä vihervasemmistolaisessa leirissä helposti tulkitaan palvomiseksi. - Anonyymi
Ei ollut vihreiden vika, että Elokapina valtasi katuja Helsingissä, mutta sen jälkeen sisäministeri Ohisalo kyseenalaisti poliisin toimet, vaati tutkimusta.
Käsittääkseni Trump ei ole vaatinut selvitystä poliisin toimista, vaikka ampuivat 35 vuotiaan nais-sotaveteraanin eilen ? - Anonyymi
>>Petri Sarvamaa: "Hei #persut , viaton kysymys: Meneekö Washington
DC:ssä nyt kuten pitäisi mennä? >>
Miksi korkeasti koulutettu EU-meppi Sarvamaakin pönttönä kyselee Suomessa asuvilta perussuomalaisten äänestäjiltä vastauksia tällaisiin kysymyksiin? Konservatiivinen Republikaanipuolue jos mikä on Kokoomuksen amerikkalainen sisarpuolue.
Onko perussuomalaisia äänestäneillä ihmisillä muka jotakin päätäntävaltaa USA:n asioihin? Vai missä mielessä Kokoomukseni Sarvamaa tiedustelee tällaista asiaa juuri perussuomalaisilta?
Eihän Sarvamaa ole tivannut Vasemmistoliitoltakaan, että meneekö asiat nyt ihan oikein Kuubassa, Kiinassa, Pohjois-Koreassa ja Venezuelassa. Nuo ovat tunnettuja äärivasemmistolaisesti johdettuja maita.
Siksi Suomen Vasemmistoliitto on Sarvamaan logiikan mukaan velvollinen vastaamaan Kuuban vallanvaihtoa koskeviin kysymyksiin.
Milloinka lähetät Petri oman kysymyslistasi tuoreelle äidille Li:lle, Turun synnytyssairaalaan, ja vaadit vastauksia kysymyksiisi?- Anonyymi
Taitaa totuus vituttaa persua?
- Anonyymi
Sarvamaa on aina ollut läpimätä sosialidemokraatti, joka jostakin syystä kuitenkin kantaa kokoomuksen jäsenkirjaa.
- Anonyymi
Trump ei ole mitään. Hitler sen olla pitää. Tai edes Slobodan Milosevits.
- Anonyymi
Jos niin voidaan myös kysyä. Miksi Niinistö tapasi Trumpin jos tiesi tai arvasi millainen hän on...... Kutsui vielä tänne tapaamaan toista haukuttua demokratian polkijaa...
- Anonyymi
Trump ja Pompea tavataan viran puolesta. Persoonina molemmat ovat mitä suurimpia typeryksiä. Kiinassa ja Venäjällä Trumpille ja Pompeolle lähinnä naureskellaan. Xi Jinping näki aika pian että Trump on täysi nuija.
- Anonyymi
Petri Sarvamaa? Siis tämä oppurtunisti puoliryssä?
Trump oli valkoisen Amerikan viimeinen toivo joka syrjäytettiin vaalipetoksella. - Anonyymi
Nyt valkoiset saa entistä useammin oppia vakiona polvistumaan, aina kun vähintään viiden mustamiehen ryhmä saapuu samaan tilaan.
Myös muslimeille pitää entisen etuouikeutetun valkoisen nyt polvistua, sillä myös musut ovat uutta eurooppalais-amerikkalaista herrakansaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2372658- 1011124
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221088Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153992Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717897- 63831
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237790- 37754
- 116728