Jos ihmisellä on nenä lajitoverinsa takapuolessa,

Anonyymi

niin silloin kahdella ihmisellä on nenä hanurissa.

http://timosoini.fi/category/ploki/

Trump on sosiaalisen median tuote. Sellainen, jota nykyinen politiikka tuottaa. Hän ei ole ainoa.

Äpärä on avioliiton ulkopuolella syntynyt lapsi. Se sana ei ole enää poliittisesti korrekti. Somessa nousee meteli, jos lapsesta sitä käyttää. Joku loukkaantuu. Miksi?

Politiikka on sosiaalisen median äpärälapsi.

Mitä yhteistä entisajan ja nykyajan äpärällä on?

He ovat epäsovinnaisuuden, normien ja hyvien tapojen rikkomisen myötä syntyneet. Heitä on paljon ja lisää tulee.

Sosiaalisessa mediassa on farisealaista arvostella sosiaalisen median tuotoksia. Sitä saa mitä tilaa.

Twitter ja Facebook ovat takoneet miljardeja mahdollistamalla väärien tietojen ja valheellisien mielikuvien myymisen. Nyt ne teatraalisesti pistävät Trumpin jäähylle. Mitä tehdään muille miljoonille valehtelijoille?

Jos ihmiset olisivat kuin Instagraminsa. Maailma olisi täynnä kauniita ja hyvinvoivia ihmisiä. Instagramissa ihminen on sellaisena kuin hän toivoisi olevansa. Ei sellaisena kuin hän on.

Valemedia on se media, joka mahdollistaa ihmisten valehdella itsestään, elämästään ja tekemisistään.

Jos ihmisellä on nenä lajitoverinsa takapuolessa, niin silloin kahdella ihmisellä on nenä hanurissa. Tällaista tavaraa some tuottaa.

Sataankuuteenkymmeneen merkkiin ei suurempia totuuksia mahdu.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe