Yhdessä nykjäämistä työpaikallakin

Anonyymi

On outoa, kun pariskunta kuiskuttelee toisilleen kotiasioistaan olettaen(?), etteivät muut kuule tai ehkä tarkoittaen, että vähän kuulevatkin. Sitten kuljetaan peräkanaa yhdessä tehtävillä, jotka hoituisivat ihan yksinkin. Jos ollaan hetki erillään, laitetaan toiselle viestiä, miten joku heilautti paperia merkitsevästi tai muuta vastaavaa.

Perimätieto kertoo, että harvalle parisuhteelle tekee hyvää nyhjätä yhdessä 24/7. Työyhteisölle kuvio on lähinnä vaivaannuttava ja käytännön kannalta hankala, kun kaksi työkaveria on tavalla yksi toimija.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika yksipuolinen tuomio, jos määritelmä on työpaikkaromanssi.

      Tiedän isosta työyhteisöstäni muodostuneen parisuhteita ja perheitä. Osa on löytänyt odotetun sielunkumppaninsa ja osa perustaneet uusioperheen pitkän olleen Yh-ajan jälkeen. Nämä parisuhteet ovat edelleen voimissaan, vaikkakin puoliso on saattanut vuosien jälkeen vaihtaa eri työpaikkaan.

      Sitten on toki perheellisiä, ketkä salaa käyvät autohalleissa ja vessoissa, rikkovat lasten kodin päähän pistosta, ja päätyvät likaiseen eroon. Huuma itsessään ei ole kestänyt ja työpaikkaromanssi on päättynyt. Tämä taas lähinnä liittyy mainitsemaasi kasvojen menetykseen - yleensä naisen, muttei miehen, vaikka romanssiin tarvittiin kaksi.
      Joskus mietin kuinka naisvaltaisella alalla kumppaniaan pettävät miehet yleensä kestää työpaikassaan, kohtaavatko he vastaavaa torjuntaa ja häväistystä?

      Ei sillä, itse olen vain tarkkailija. Työpaikkaromansseissa on ollut riski, mitä itse en ollut valmis ottamaan edes sinkkuna.
      Työkaverit voivat helposti valita myös puoliaan ja itse en ole niin ulospäinsuuntaunut - huonosti olisi käynyt,vaikka kivannäköisiä miehiä oli työkaverina silloin nuorena :D Nyt vain katselen- mukava niitä edelleen on katsella näin keski-ikäistyessä, kun oma ulkonäkö menee :D

    • Anonyymi

      Suurin osa ympäristön työpaikkasuhteista on ollut panojuttuja. Joidenkin ajatusmaailmaan sopii, että mennään kesken työpäivän hoitamaan hommat. Toinen tai molemmat naimisissa tahoillaan. Mitä sotkuisampaa suhdesoppaa, sitä suurempi ylpeyden aihe tälle ihmistyypille.

      Asioiden sujumisen kannalta suurempi ongelma ovat vakiintuneet parit. Kun menee hyvin, pitää olla yhdessä. Lomat ja koulutukset pitää järjestää samaan aikaan. Mies leikkii ritaria ja nainen asettaa ukkonsa kaiken edelle. Kotiriidat tulevat joskus näyttävästi työpaikalle. Erään eron karkea loppunäytöskin on nähty työyhteisössä. Lämmin suositukseni on, että työpaikkaromanssin iskiessä vakavasti, toinen osapuoli vaihtaisi työnantajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2186
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      122
      1631
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1336
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1054
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe