Tämä herätti muutaman kysymyksen:
https://www.iltalehti.fi/laihdutus/a/38d64951-24fa-4a48-8634-71840ebd0ff8
Voileipä ja leivät eri kategorioissa.
Milloin pastasta on tullut terveelleisempää kuin leipä (ruis-, kauraleipä)?
Pizza ja hampurilainen harkitse-listalla! Pitäiskö olla punaisella?
Mitä eroa on karkilla ja makeisella?
Pulla ja viineri painii ihan eri sarjassa.
Sallitut ja vältettävät ruoat
8
108
Vastaukset
- Anonyymi
"Milloin pastasta on tullut terveelleisempää kuin leipä (ruis-, kauraleipä)?"
Tuohan ei ole sinänsä mikään terveellisyyslista vaan energiatiheyslista.
"Pizza ja hampurilainen harkitse-listalla! Pitäiskö olla punaisella?"
Miksi pitäisi? Kumpikin tuote on periaatteessa leipää, jossa on päälliset. Lihottaa tottakai jos vetäset 600g pizzaa, mutta niin se lihottaa leipäkin noissa määrissä.
"Pulla ja viineri painii ihan eri sarjassa."
Pullassa on noin 1200kJ/100g ja viinerissä 1500kJ/100g. En tosin pysty syömään kerralla kuin yhden viinerin (100g) mutta pullaa voi pistellä varmaan kolminkertaisen määrän. - Anonyymi
Pelkkää höpötystä josta ei olekenellekään mitää hyötyä
- Anonyymi
sitähän tuo kommenttisi todellakin oli
- Anonyymi
Tuo juttu on ravitsemusteletapin kirjamainos ja asiakashankintaa. Jutussa on faktavirheitä, väkevät alkoholit eivät sisällä yli 400 kcal/100 g, eivätkä viinit sisällä 300-400 kcal/100 g.
"Maha ei tunne kaloreita" on tietenkin fakta, mutta se on varsin puutteellinen fakta, eli tyypilistä ravitsemusteletapin höpötystä. Nälkä on aineenvaihdunnan lähettämää hormonaalista signalointia siitä että elimistö tarvitsee energiaa. Tyhjä vatsa ei lähetä mitään signaalia, ylensyöneen vatsa lähettää yökkäyssignaalin.
Kylläisyydestä höpöttäminen (viisi mainintaa) on asiakashankintaa. Etenkään laihduttajan ja painonhallitisijan ei ole järkevää tavoitella kylläisyyden tunnetta. Tavallisesti "kylläiseksi syönyt" mielletään niin että on syönyt tuhdisti, on syönyt itsensä täydeksi, eli on niillä rajoilla että on ylensyönyt. Järkevä ohje on syödä rauhallisella nopeudella ja vain sen verran että nälän tuntemukset poistuvat, siis kunnes tuntee syöneensä tarpeksi, siis voisi vielä syödä enemmän mutta siitä ei ole mitään hyötyä. Pastassa on varsin vähän energiaa jos sen kanssa ei syö rasvaa. Leivän kanssa taas syödään usein rasvaa ja kun se on kuivaa niin sen energiatiheys on korkea. Lisäksi sitä napostellaan usein.
Perushampurilainen ilman majoneesia on taasen kohtuullisen vähärasvainen lämmin leipä. Mäkkärin versiossa 250 kcal ja Kingin 270 kcal. Ihan käypäinen vaihtoehto välipalaksi tai kevyeksi ruuaksi.
Viineissä on ihan tolkuttomasti energiaa eli isossa aterian verran ja monella kuuluu säännölliseen ravitsemukseen.- Anonyymi
Punaviini: 70.5 kCal/100g. Sekö on tolkuttomasti energiaa? Pasta, spagetti, keitetty, suolaton: 101.2 kCal/100g, sekö ei ole tolkutomasti? Vaan onkin "varsin vähän energiaa".
Anonyymi kirjoitti:
Punaviini: 70.5 kCal/100g. Sekö on tolkuttomasti energiaa? Pasta, spagetti, keitetty, suolaton: 101.2 kCal/100g, sekö ei ole tolkutomasti? Vaan onkin "varsin vähän energiaa".
SwiftKey board kenkkuilee. Kirjoitin viinerissä.
- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
SwiftKey board kenkkuilee. Kirjoitin viinerissä.
Jaaha, ei kannata postata kun on vahvassa viinerissä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195