Isku kongressiin ei ollut yllätys Sinikalle

Anonyymi

"Viime kesän mielenosoitukset ja kirkon polttaminen ennakoivat jo sitä, että jossain vaiheessa räjähtää".

https://esaimaa.fi/uutiset/ulkomaat/a9c56f62-86ce-4fa0-9db7-f3884f6d6ccb

Donald Trumpin puolesta mellakoinut valtavankokoinen ihmisjoukko tunkeutui Yhdysvaltain kongressiin kesken istunnon, jossa oli määrä vahvistaa Joe Bidenin nimitys maan seuraavaksi presidentiksi.

Sekasorrossa kuoli ainakin neljä ihmistä.

– Itkin ja ihmettelin, mutta toisaalta en yllättynyt. Mielenosoitukset Valkoisen talon ympärillä alkoivat jo viime kesänä. Silloin hajoitettiin kauppojen ikkunoita ja poltettiin kaunis vanha kirkko. Täällä ihmiset ovat pelänneet, mitä tapahtuu vaalien jälkeen, kotonaan televisiosta tapahtumia seurannut Clarkson kertoo.

Koronavuosi 2020 oli Yhdysvalloissa monella tavoin poikkeuksellista aikaa. Sinikka Clarksonin mukaan aggressioiden kerääntymisen aisti joka puolella.

– Niin monet ihmiset ovat turhautuneita ja aggressiivisia. Tämä oli rauhallinen kaupunki, kun muutin tänne 20 vuotta sitten. Viime kesän jälkeen keskustaan ei ole tehnyt mieli mennä, sillä on vain laudat ja pahvit kauppojen ikkunassa, eikä mikään paikka ole auki.

Koronapandemian lisäksi ihmisiä turhauttaa maan poliittinen rakenne. Kahden valtapuolueen senaattoreista suurin osa on iäkkäitä, eikä politiikassa menestyminen ole mahdollista ilman suuria rahasummia.

– Monille nuoremmille politiikasta kiinnostuneilla ei ole mitään vaikutuskanavia, Clarkson muistuttaa.

0

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

        Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
        Ikävä
        268
        23057
      2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

        Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
        Ikävä
        46
        2124
      3. Kysy jotain kaivatultasi

        Tämä ketju on sitä varten.
        Ikävä
        196
        1545
      4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

        Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
        Maailman menoa
        138
        1437
      5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

        Mutta olet sinä tehnyt.
        Ikävä
        28
        1219
      6. Mitä ajattelet hänestä

        Millaisena pidät kaivattuasi?
        Ikävä
        122
        978
      7. Huomioon ottaminen

        Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
        Ikävä
        30
        922
      8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

        Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
        Sinkut
        84
        811
      9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

        Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
        Ikävä
        82
        766
      10. Voitko väittää

        Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
        Ikävä
        75
        688
      Aihe