"Viime kesän mielenosoitukset ja kirkon polttaminen ennakoivat jo sitä, että jossain vaiheessa räjähtää".
https://esaimaa.fi/uutiset/ulkomaat/a9c56f62-86ce-4fa0-9db7-f3884f6d6ccb
Donald Trumpin puolesta mellakoinut valtavankokoinen ihmisjoukko tunkeutui Yhdysvaltain kongressiin kesken istunnon, jossa oli määrä vahvistaa Joe Bidenin nimitys maan seuraavaksi presidentiksi.
Sekasorrossa kuoli ainakin neljä ihmistä.
– Itkin ja ihmettelin, mutta toisaalta en yllättynyt. Mielenosoitukset Valkoisen talon ympärillä alkoivat jo viime kesänä. Silloin hajoitettiin kauppojen ikkunoita ja poltettiin kaunis vanha kirkko. Täällä ihmiset ovat pelänneet, mitä tapahtuu vaalien jälkeen, kotonaan televisiosta tapahtumia seurannut Clarkson kertoo.
Koronavuosi 2020 oli Yhdysvalloissa monella tavoin poikkeuksellista aikaa. Sinikka Clarksonin mukaan aggressioiden kerääntymisen aisti joka puolella.
– Niin monet ihmiset ovat turhautuneita ja aggressiivisia. Tämä oli rauhallinen kaupunki, kun muutin tänne 20 vuotta sitten. Viime kesän jälkeen keskustaan ei ole tehnyt mieli mennä, sillä on vain laudat ja pahvit kauppojen ikkunassa, eikä mikään paikka ole auki.
Koronapandemian lisäksi ihmisiä turhauttaa maan poliittinen rakenne. Kahden valtapuolueen senaattoreista suurin osa on iäkkäitä, eikä politiikassa menestyminen ole mahdollista ilman suuria rahasummia.
– Monille nuoremmille politiikasta kiinnostuneilla ei ole mitään vaikutuskanavia, Clarkson muistuttaa.
Isku kongressiin ei ollut yllätys Sinikalle
Anonyymi
0
208
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1046684KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3706264Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603123Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112604Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072256- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191673Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341395Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811350- 731237