näin pe-iltana, niin ainoa asia mikä tulee mieleen:
Kuinka monta prosenttia palstan käyttäjistä voidaan laskea täysjärkisiksi?
Mitä arvelette? Joskus tuntuu, että täällä on täyspäisiä reilusti alle 20 %.
Täyspäisyyden tunnusmerkistön jokainen tietysti määrittelee itse, mutta tältä tuntuu täällä.
Kuinka monta prosenttia palstan käyttäjistä voidaan laskea täysjärkisiksi?
Mitä arvelette? Joskus tuntuu, että täällä on täyspäisiä reilusti alle 20 %.
Täyspäisyyden tunnusmerkistön jokainen tietysti määrittelee itse, mutta tältä tuntuu täällä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Todellakaan+ei+missään+nimessä+yli+20+%.+Ja+meno+sen+kuin+kirkastuu++kun+tunnit+kuluvat.
Mun naapurissa ollaan humalapäissä, säpsähtelen, vajaalla käydään, ennen unta.
....niin täällä ei näy mitään?
Eikö arki-ilta olis parempi mittari? Perjantaisin kaikki pistää kännin piikkiin. Vaikka olis sitte selvinkin päin.
Taisit liioitella, täysijärkiset korkeintaan lukee ihmetellen paria oudompaa ketjua. Ei niihin oo mitään asiaa vastata.
Eihän porukassa tarvitse olla kuin tuo yksi aktiivinen anomuumi, jolla viiraa pahasti päässä.
xLiner
Tarkoitit itseäsi. Oletko trolleja nähnyt nyt?
Musta tää on paikka, jossa ei karsinoida ihmisiä täyspäisiin ja muihin. Jos jollekulle oikein täysjärkiselle järkevä kirjoitus syntyy, niin sittenhän sen voi postata vaikka lehden yleisönosastolle. Jos ei kelpaa sinne, niin kelpaa sitten kuitenkin tänne.
Ja aika vitun ankeaa on, kun muka täysjärkiset ihmiset keskustelee ja kenelläkään ei kuitenkaan ole mitään sanottavaa.
Viikonloppuisin tyhmyys tiivistyy ja ajatukset alkavat pyöriä päässä yhä pienempää ympyrää jos alkoholi pienentää ajatusyhmyrän sädettä ja kiihdyttää ajatusympyrän pyörimistahtia.
Kuin taitoluistelijatkin kiihdyttävät piruetissa pyörimisvauhtiaan pienentämällä pyörimisen sädettä heh joo, niin se ONPI.
noMAD-elokuva: Nomadland, Nomadeista kertoo draama, kiertolaisista siis.
no-MAD, eli epä-HULLU.
Elämässäni en ole vielä tavannut täysjärkistä ihmistä, en edes pelikuvasta, tuskin löytyy sellaista palstalta.
Täysjärkisyys on utopia, tasapaino on se mitä etsitään.
Hulluuttakin kuuluu olla sopivasti, että selviää elämästä. Maailma on hullu paikka, jota ei meinaa uskoa.
Aloitukseen sopivaa musiikkia https://www.youtube.com/watch?v=5wjnzGwmbqs
Siinä hyvä vertauskuva, ajatukset kuin taitoluistelijan piruetti.
Mä ainakin uskon et täällä on ihmisiä laidasta laitaan joka lokerosta. Toiset on hulluja, jotkut pelleilee, on yksinäisiä, tylsistyneitä, teinejä, vanhoja, rakkauden nälkäisiä, miehiä, naisia, katkeria, uteliaita, tunnettuja, kenekään tuntemia, tyhmiä ja viisaita.
Mjoo
Jotain tästä listastasi puuttuu.
Fiktiivisyys?
(hihitystä)
On hyvä, että täällä on monenlaisia ihmisiä. Ei ole pakko lukea niitä viestejä, jotka ei kiinnosta.
Kakkalahkeinen isännöitsijä yrittä laittaa itseni syytteeseen omista pissihousuista ja kakkalahkeistaan, hohohohoh Ö:D
Järjen käyttö on so last season.
Tunnetaidot ne nykyään jyrää.
-flowersreally-
Mjaa
Kyllä jonkinlainen järki on aina hyvä olla olemassa (plakkarissa). Mutta siitä olen samaa mieltä, että kun ihmiskunta on tullut eksyneeksi sille ominaisesta ryhmätodellisuudesta pois ja siirtynyt näin yksittäiseen ja hermeettisen täydelliseen minäkuvansa kokemuspiiriin ja sen tavoitekehykseen, niin jotain on pahasti vialla - jos kaikki muu ympärillä alkaa vaikuttaa uhkaavalta.
(naurua)
Mikä olisi hyvä esimerkki?
Tämä on hieman vaikea kysymys, joten laskeudun maankamaralle ja viittaan Twitterin uuteen politiikkaan tai protokollaan.
Lyhyesti ajateltuna tämä on kuin Nietzschen ennustus siitä että jos kaikille apinoille annetaan kynä, nämä sohivat toisensa hengiltä niillä.
Eli siis.
Eli siis kysymys ei ole tästä, sillä ajatus on aivan liian vanha eikä toimi tässä todellisuudessa tai kontekstissa.
(hihitystä)
Niin
Mistä tässä nyt on oikein kysymys?
Peruskysymys:
Miksi minulle on tärkeää se että olet samaa mieltä kuin minä - kun et ennen keskustelumme alkua ollut samaa mieltä kuin minä?
No ei millään lailla ole ollut tärkeää. Tärkeää on vain se että on olemassa ja ottaa osaa.
Itse otan tiukkaa tässä.
(hihitystä)
Jaaha
Funeuaun muumio on varmaan noussut sarkofagistaan ja nyt haahuilee rätit lepattaen pitkin kuninkaiden laaksoa aivopurkkinsa kanssa.
(hirn)
Käsittämättömän vaikea sana kirjoittaa: Funeau.
Eikö totta?
(reps)
Otan osaa.
-flowersreally-
Joulukorttia tuodessaan huomaakin yllätäen tuoijottaen jotain hiton Magnum Researcin pistoolin piippoua naamaan ja laukaisa pistoolin takana heh.
Mutta jooh oikeasti mitä itse tein näitä direct3d-juttuja ohjelmointiympäristöillä DirectX-jutuilla, aika hauskoja kun on c-ohjelmointikokemusta.
Asiat voivat olla piilossa tai juuri kohtsillään aikeissa paljastua tai ainakin niillä on potentiaali tuohon. Kaikki on jatkuvassa perustavasti avoimessa kehkeytymisen virtauksessa. On vain muodostelmia, koneistoja ajateltavien ja aistittavien asioiden tunnistamiseen ja kiteyttämiseen ja samalla loputonta kamppailua metafysiikkaa vastaan, siis asioiden esineellistämistä ja totuudellistamista vastaan, jonka edellytys on aina todellisuuden väärintunnistus, sen, josta kieli löytää vain järjettömyyttä.
On poimuttumia, asioita tai niiden mahdollisuuksia jossain reunalla, koordinaatteja, aallonpituuksia, rytmejä.. On vain arvailu väärinymmärryksineen keinona pysyvien identiteettien tavoittamiseen. Sen mystisen tavoittaminen mitä ei voi nähdä, kuulla saati ajatella
9.1.2021 on lauantai ja nyt on lauantai-ilta. Olet siis sitä vähäjärkistä osaa.
Seinäjokelainen auton tekijä ei naisen vaginaa ikinä tule näkemään kun niin luuseri on heheheheheh :D
Hehehheheh, ooks lande kuullut intternetistä ja pornolehdistä? :D
Eheheehhehehe.