Vanha Arabialainen wc pönttö meinaa aina välillä vuotaa.
Nyt alkoi vuotamaan pitkästä aikaa ja veden sulkuventtiili alkoi tiputtamaan vettä, kun sen kiinni laitoin, että voi alkaa osia aukomaan ja putsaamaan.
Yleensä joku kalkkeuma, hiekanmuru tai muu roska tiivisteen välissä aiheuttaa vuodeon tai sitten vesisäilön pohjan kuminen puolipyöreä pallokara, johon ajan saatossa tarttuu epäpuhtauksia, eikä istu tiiviisti paikalleen ja vesi pääsee sitä kautta pönttöön ja lisää vettä tulee pönttöön, kun uimuri laskeutuu ja määrätyssä kohtaa päästää vettä säiliöön.
No ei enää vuoda, kuten ensin.
Kuulemma näillä suokuventtiileillä on tapana vuotaa kiinni ollessaan ja eivät vuoda auki ollessaan.
No onkos muu joutuneet korjailemaan wc pönttöjä???
WC pönttö alkoi vuotamaan
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siitä kauan aikaa ole kun vaihdoin koko pöntön koska oli halkeama ja lattian ja pöntön välistä tuli vettä. Uusi pönttö kaupasta ja vaihdoin pöntön, parin tunnin homma se oli.
- Anonyymi
Huoltoukkona tuli korjailua niitä ja hanoja.
No en korjaillut, mutta just vanhan arabian sisuskalut puhdistanut ja vuoto loppui.
- Anonyymi
Ikävää kun pönttiksestä kirjoitetaan näin ikävään sävyyn.
- Anonyymi
Pönttis vain tykkää ja vetää jossain erähirsimökissä glögiä kitusiinsa posket punoittaen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pönttis vain tykkää ja vetää jossain erähirsimökissä glögiä kitusiinsa posket punoittaen.
Turvetoiletti toimii hyvin.
- Anonyymi
Isännöitsijäsi on käynyt omine avaiminerern pissimässä asuntoosi näin aiheuttananut kakkiessaankin taloyhtiölle valtavan laskun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038