Huoma Ei pelkästään ulkomailta tulleita.
Mutta millä ihmellä ne ulkomailta tulleet voidaan integroida yhteiskuntaan, kun edes Suomessa syntynyttä suomalaista ei pystytä integroimaan.
Tosin ulkomaalaisen integroimiseen syydetään yli satakertainen summa rahaa kuin suomalaiseen.
Hallituksen vihan, epäoikeudenmukaisuuden ja epätasa-arvon politiikka saa suomalaisnuoren syrjäytymään. Kun oma perhe pysyy surkeassa köyhyydessä vaikka molemmat vanhemmat kävisivät töissä, maahan juuri tullut kieltä osaamaton ulkomaalainen paarustaa tuhansien eurojen uusissa merkkivaatteissa yli tuhannen euron kännykkää räpläten, viimeistä mallia.
Ja töitä vaan ei löydy.
Ehkä tarkoitus onkin, että suomalaisnuori liittyisi hamppupilvessä katuja tukkivaan räyhääjäsakkiin ilmastonmuutosta huutaen.
Vähemmästäkin menee usko
Nuorisoväkivallan tekijöinä myös suomalaisia
4
54
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin kirjoitit.
- Anonyymi
Kirpputorit ovat täynnä hyvää kierrätettyä tavaraa. Maahantunkeutujille niiden luulisi kelpaavan oikein hyvin, koska ne kelpaavat suomalaisillekin. Maahantukeutujan kotoutuminen vaikeutuu välittömästi, kun kelagold-kortti pannaan hyppysiin. Silloin tapahtuu peruuttamaton virhe, eivätkö päättäjät ymmärrä edes näin yksinkertaista asiaa?
- Anonyymi
Eihän ne edes tiedä kirpputoreista. Jo ennen maahantulohaastattelua ne viedään muotiliikkeeseen saatesanoin: ottakaa mitä tarvitsette ja sitten kassalle.
Kasalla on sitten kela-kortillinen avustaja, saattaapi vielä siinä opastaa että mene nyt vaihtamaan takkisi parempaan, älä noin halpaan tyydy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän ne edes tiedä kirpputoreista. Jo ennen maahantulohaastattelua ne viedään muotiliikkeeseen saatesanoin: ottakaa mitä tarvitsette ja sitten kassalle.
Kasalla on sitten kela-kortillinen avustaja, saattaapi vielä siinä opastaa että mene nyt vaihtamaan takkisi parempaan, älä noin halpaan tyydy.Miksi suvakit, joilla ei ole kotoutumisesta ymmärrystä pääsevät hääräämään ja viettämään omaa laatuaikaa noiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1379260Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735334Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273679- 472543
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan112109- 701894
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1321860Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2301669Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1391434- 381233