Tesla 10x arvokkaampi kuin dieselit yhteensä

Anonyymi

Sijoittajat eivät usko enää luontoa tuhoavaan tupruttelutekniikkaan, joka koituisi koko maapallon tuhoksi.

Teslan markkina-arvo on jo enemmän kuin kymmenen suurimman autonvalmistajan arvo yhteensä.

https://www.hs.fi/talous/art-2000007731277.html

14

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sijoittaja tähtää osakkeen arvon nousuun.


    • Anonyymi

      Eihän kenenkään kannata ostaa enää dieseliä kun ei siitä pääse eroon kuin viemällä romuttamolle.

      • Anonyymi

        Dieselistä saa hyvän verkonpainon, kun vaan muistaa ensin öljyt poistaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Dieselistä saa hyvän verkonpainon, kun vaan muistaa ensin öljyt poistaa.

        Näinpä, 8 litraa/100 km kuluttavaa bensiinimoottoria pidetään nykyisenä punavihreänä aikakautena saastettomampana kuin samanlokoisen auton 4 litraa/100 km biodieseliä kuluttavaa dieselmoottoria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinpä, 8 litraa/100 km kuluttavaa bensiinimoottoria pidetään nykyisenä punavihreänä aikakautena saastettomampana kuin samanlokoisen auton 4 litraa/100 km biodieseliä kuluttavaa dieselmoottoria.

        Co2:ssa diesel vähän voittaa, mutta tunkee muuten karmeita määriä paskaa taivaalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Co2:ssa diesel vähän voittaa, mutta tunkee muuten karmeita määriä paskaa taivaalle.

        Pidemmillä matkoilla biodieseliä käyttävä dieselauto on ympäristöystävällisempi kuin pistokehybridi Uumajan yliopiston ympäristöprofessorin mukaan. Vielä lainaus eräästä lehdestä, jossa VTT vertaili eri polttoainelaatujen ympäristöystävällisyyttä:

        "Kotimaisista jätteistä jalostettua biodieseliä käyttävän auton hiilidioksidipäästö on VTT:n laskelmien mukaan 17 g/km, puupohjaisella biodieselillä 5 g/km, biokaasuautolla 32 g/km, oljesta valmistetulla korkeaseosetanolilla 49 g/km.

        Sähköauton hiilidioksidipäästö on 28 g/km Suomen keskimääräisellä sähkön tuotantotavalla. Niin sanotulla marginaalisähköllä täyssähköauto päästelee 80 g/km. Marginaalisähköllä tarkoitetaan kulutushuippujen aikaan tuotettua sähköä.

        Vertailun vuoksi mainittakoon, että lataushybridi päästää 67 g/km Suomen keskimääräisellä sähköntuotantotavalla.

        Keskikokoisen tavallisen bensiiniauton well-to-wheel-hiilidioksidipäästö on 139 g/km, tavallisen dieselauton 102 g/km ja maakaasuauton 119 g/km. Näihin verrattuna biopolttoaineet tarjoavat edellä kerrottujen VTT:n laskelmien mukaan todella merkittävän päästövähennyksen."


    • Anonyymi

      Teslan arvo on 10 - 12 vuoden ikäisenä 0, niin vanhaan autoon ei kannata investida akkuihin kymmeniätuhansia. Vastaavan ikäinen dieselin käyttöikä on vasta puolessavälissä.

      • Anonyymi

        Ei ole käytännössä merkitystä onko 12 vuotta vanhan auton arvo 0 euroa vai 1000 euroa. Romutusikäinen on joka tapauksessa.


      • Anonyymi

        Ei maksa kymmeniä tuhansia vain noin 20 000 euroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei maksa kymmeniä tuhansia vain noin 20 000 euroa.

        20 000 on kymmeniätuhansia. Ei sellaista summaa kukaan laita vanhaan autoon.


    • Anonyymi

      Höpönkukkua. Pienet tummaihoiset lapset kaivavat kuokalla ja lapiolla valtaosan maailman koboltista vanhempiensa kanssa, että ituhipit ja cityvihreät voivat ajella sähköautolla. Koboltti ja litium on kyllä vielä fossiilisempaa kuin öljy. Peruskallio uusiutuu melko hitaasti. Kallion louhimisessa tarvitaan raskasta konekalustoa ja jalostuksessa äärimmäisen kovia lämpötiloja. Lopulta kun se akusto on saatu tehtyä ja se on tiensä päässä, niin lopuksi on iso kasa ongelmajätettä. Vain vihervassarit pitävät sähköautoa ympäristötekona.

    • Anonyymi

      Ei Teslalla tietääkseni ole sellaista tekniikkaa tai osaamista mitä perinteisillä suurilla autonvalmistajilla ei olisi, en siksi luottaisi Teslan osakkeen arvon kehitykseen.

      • Anonyymi

        Teslalla ei ole riippakivenä kuolevan teknologian valmistusinfraa ja "osaamista". Uusi firma on hetken aikaa ketterä, mutta aika usein ne vanhetessaan turpoavat ja nurkkiin kertyy liikaa väliportaan kahvinkeittäjiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      231
      10203
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      60
      4714
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      152
      4191
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      146
      4118
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      218
      3954
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      55
      3254
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      40
      2469
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2265
    9. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2096
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      22
      1797
    Aihe