Työtön kuulemma tienaa saman kuin töissä olisi, mutta miksi toiset tekevät töitä, ovatko tyhmiä idiootteja ÄO-taso erittäin alhainen jne.?
Voiko työtön määrittää mistä ammatista on työtön ja saa samaa tiliä työttömänä jatkossa?
Itse en ole koskaan ollut työtön ja tämä kiinnostaa. Olenko ollut järjetön kun olen ollut työssä 45v. ? Saman olisin saanut ilman työtäkin!...siis ihan kaiken!
Työtön tienaa kuulemma saman?
4
112
Vastaukset
- Anonyymi
Missä ne työttömät kun eivät kerro totuutta?
Itse en todellakaan tunne ketään joka saa saman rahan kuin työttömänä olisi???
Työttömiä tunnen kyllä eli on vertailukohtaa jos joku nyt avautuisi että saa saman tilin kuin työtön. - Anonyymi
Kyllä työ aina työttömyyden voittaa!
Työttömän ansiosidonnainen päiväraha määräytyy todellisen viimeisen palkan mukaan. Edellyttää työttömyyskassan jäsenyyttä, joka on jatkunut vähintään x ajan. Jos sellaista ei ole, päiväraha on peruspäiväraha, joka on kaikille sama, ammatti ei vaikuta mitään. Sillä ei paljon juhlita.
Ansiosidonnainenkaan päiväraha ei koskaan ole palkan suuruinen, vaan huomattavasti vähemmän.- Anonyymi
Lisäksi niin että ansiosidonnaista saa vain tietyn ajan 300 , 400, 500 päivää. Täytyy myös olla työhistoriaa. Sen jälkeen putoaa armotta Kelan peruspäivärahalle ellei työllisty. Moni ihminen on jossain työuransa vaiheessa työttömänä. Joillakin työttömyys muuttuu kuitenkin pitkäaikaistyöttömyydeksi. Pitkäaikaistyöttömyydestä työllistyminen ei ole helppoa. Ihminen stigmatisoituu.
- Anonyymi
Töissä ajalle on merkitystä,sosiaalisia kontakteja kun. Työstä saa palkkaa,työstä kertyy lomaa josta siitäkin saa palkkaa. Vähintään thöterveystarkastukset maksaa työnantaja,moni myös joitain muita etuja,tukeakseen työssä jaksamista.
Eikä mikään kyykytä vapaapäivät voi tehdä mitä huvittaa. Palkkaa muuten verotetaan eritavoin,kuin työttömyyskorvausta. Ja saa mm tulonhankkimisvähennyksen,kodin ja työpaikan välisiä matkakuluja ym.
Että,on siitä hyötynsä kun tekee töitä.
Nyt korinakorotus soviteltuunkin on olemassa,vielä pari kk.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1152608- 842251
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651770- 561757
- 1651680
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581546Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461536- 1211319
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281239Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3571234