Kuoma-kengät parhaat kengät!

Anonyymi

Kuoma-kengät parhaat kengät. Kuomat ovat kotimaisia ja laadukkaita kenkiä.
Kiinalaisilla kengillä kaatuu, on sama kuin olisi esimerkiksi Conversen tai Adidaksen tennarit tai Adidaksen tai Niken lenkkarit jalassa.

Kuinka moni käyttää vielä Kuoma-kenkiä ?
Minä ainakin :)

15

1575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talvisin ei saa käyttää kiinalaisia kenkiä, se on sama kuin olisi esimerkiksi Conversen tai Adidaksen tennarit tai Adidaksen tai Niken lenkkarit jalassa.

    • Anonyymi

      Ostin 45 Kuomat ja hyvin mahtuivat jalkaan. Eivät olleet ahtaat.
      Kuoma Universal, Kuoma Pallas ja Kuoma Crosser ovat hyviä ja kestäviä kenkiä.
      Kuoma Crosser-kenkissä on tarrat.

      • Anonyymi

        Olen 65 v mies, ja talvella kokeilin miesten Kuoma-saappaita Citymarketissa.
        Niitä en saanut edes kuin pienen matka jalkaan, vaikka kokeilin jopa nroa 45, normaalisti kokoni on 44.
        Minulla on leveä jalka ja se on vanhempana hieman levinnyt lisää. Päkiän kohdalla leveyttä on 11,5 cm. Päkiän ympärysmittaa pitää myös käyttää. Kun jalka on lisäksi rintava, tulee vaikeuksia saada tarpeeksi tilavia kenkiä.


    • Anonyymi

      Erittäin kestäviä ja laadukkaita kenkiä!

      • Anonyymi

        Tähän olen erimieltä. Sitten kun keksivät murentumattomat pohjat voidaan puhua kestävistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tähän olen erimieltä. Sitten kun keksivät murentumattomat pohjat voidaan puhua kestävistä.

        Minulla Kuomat kestivät monta vuotta ennen kuin mureni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla Kuomat kestivät monta vuotta ennen kuin mureni.

        Sama täällä, minulla ovat Kuoma kengät jo kolmatta talvea käytössä.
        Pohjissa ei mitään vikaa.
        Räntäkeleissä voi myös kävellä niillä.
        Tosi harmi, jos näin hyvistä kengistä alkaa pohjat murenemaan.
        Täytyy varmaan sitten karhentaa ne pohjat hiekkapaperilla liukkauden estämistä varten.


    • Anonyymi

      Gallup-kysely kengistä, johon vastasin etten ole nähnyt Kuomia viime aikoina. Muita merkkejä mainitsin tuntevani. Kumipohjien löytäminen ei ole helppoa.

      • Anonyymi

        Ostin Haglöfs-merkkiä Intersportilta, hyvät ovat pohjia myöten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostin Haglöfs-merkkiä Intersportilta, hyvät ovat pohjia myöten.

        Oma koko 39, otin 40, oli sopivat.


    • Anonyymi

      Pohjiin kertyy kuomaa ja siten on liukkaat. Täällä vielä metsäpolut ihan jäässä. Ja vaikka kuinka putsaan, niin vielä on kuomaset kengät.

    • Anonyymi

      Yleensäkin kengissä ärsyttää kapea päkiä ja pieni tila varpaille. Teini-ikäisen jalka niihin vielä saattaa mahtua, mutta vaikka aikuinen olisi muuten siro ja pieni, niin suomalainen jalka harvoin mahtuu ulkolaisiin kenkiin. Etenkin jos kulkee pitkiä matkoja kävellen tai vaeltaa. Ja iän myötä tulee vaivaisenluuta ja nivelrikkoa, jotka levittävät jalkaa.

      Löysin kirpparilta kokoiseni Kuomat ensi talveksi. Toivottavasti pohjat eivät haperru säilytyksen aikana, se riski on olemassa. Tuntuvat väljiltä nyt, mutta riittävästi sukkia, ja tiedän, että ovat talvella hyvät, tarkenee ja varpaankynnet säilyvät.

      Yhdet viime kesänä ostetut leveälestiset Kuoman lenkkarit on myös käyttöön ottamatta. Nekin ovat äkkiseltään sovittaen liian väljät, mutta kun jalka venyy ja turpoaa, niin todennäköisesti hyvät. Itselläni ongelmana on nimenomaan pitkillä matkoilla jalan venyminen, eli vaelluksella pitäisi olla suuremmat varakengät mukana. Täytyykin lähipäivinä testata Kuomalenkkarit. Varmaan laitettava alkuun niihin villasukat, mutta eivät villasukat tähän aikaan vuodesta liikaa ole.

    • Anonyymi

      Kuoma kengät on surkeaa laatua . Kotimaisuus ei ole laadun tae ainakaan kengissä , parhaat kengät tulee ulkomailta . Kotimaisten elintarvikkeiden laatu ei sensijaan ole myytti ja nimenomaan niiden elintarvikkeiden , jotka ei ole luomua . Luomu on kalliimpaa ja silti huonompaa laatua . Ulkomaisten elintarvikkeiden laatuun luotan myös

    • Anonyymi

      Kuomat parhaat!Itselleni sopii koko 37,38 lasten puolelta,värikkäät,mutta ei se haittaa,on myös mustakuvioisia,vihertäviä,en muita enää käytäkään!

    • Anonyymi

      Moukkamaiset, mauttomat, juntit ja rumat. Maihari on ainoa oikea talvikenkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2034
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      102
      1835
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1649
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1494
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1182
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    7. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      78
      1092
    8. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      52
      1086
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1056
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe