Jopa yya-aikana Suomi oli paremmin varautunut torjumaan Neuvostoliiton mahdollista hyökkäystä.
Ruotsalainen toimittaja Mikael Holmström paljastaa tuoreessa kirjassaan Ruotsin varastoineen kylmän sodan aikaan 1970-luvulla Suomea varten Draken-hävittäjiä.
Mikael Holmströmin mukaan Neuvostoliiton kanssa ystävyys-, yhteistyö- ja avunantosopimuksen solminut Suomi varautui Neuvostoliiton hyökkäykseen kouluttamalla salaa hävittäjälentäjiä huomattavasti yli Suomen ilmavoimien virallisen tarpeen.
Kylmän sodan synkimpinä vuosina 1970- ja 1980-luvuilla ilmavoimilla oli käytössään 36 ruotsalaista Draken-hävittäjää ja 24 neuvostovalmisteita MiG-21-hävittäjää. Koneiden määrä ei olisi riittänyt Neuvostoliiton hyökkäyksen torjumiseen.
Holmström kertoo tuoreessa kirjassaan Den dolda alliansen (Kätketty liittolaisuus) Suomen kouluttaneen kaikessa hiljaisuudessa hyökkäyksen varalle ylimääräisiä hävittäjälentäjiä lentämään Pohjanlahden toiselle puolelle varastoituja Draken-hävittäjiä. Holmströmin mukaan varastoituja koneita oli "suuri määrä".
Puolustusvoimain komentajana vuosina 1983-1990 toiminut kenraali Jaakko Valtanen vahvistaa Holmströmin tiedot.
Suomi ja Ruotsi varautui yhdessä myös demilitarisoidun Ahvenanmaan puolustamiseen Neuvostoliiton hyökkäykseltä.
Suomi pelkäsi Neuvostoliiton valtaavan Helsingin yllätyshyökkäyksellä ja sen vuoksi oli tärkeää, että Ruotsi oli valmistautunut miehittämään Ahvenanmaan.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387159.html
Lännen apua ei varmistettu mitenkään
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Presidentti Niinistö kyllä puhuu EU armeijasta mutta ei ole mitään varmuutta että saamme lännestä aseita jos Venäjä hyökkää.
- Anonyymi
Kyllä sotimiseen aina aseita saa, jos on suhteet kunnossa.
- Anonyymi
Kuten aloituksestakin ilmenee, varaudutaan Suomessa kriisitilanteisiin myös "suljettujen ovien takana" kaikin mahdollisin käytettävissä olevin keinoin. Nämä näkymättömät varmuusvarastot ovat kansallisesta turvallisuudesta vastaavien luotettavien tahojen luottamuksellisten keskustelujen tulosta.
On oletettavaa, että Suomi saa monipuolista tukea kriisitilanteessa, mikäli suurvaltapoliittiset asetelmat eivät sitä estäisi, kuten valitettavasti esim. Talvisodan aikana.
Naton jäsenvaltioilla tuollaista Talvisodan ongelmaa ei ole. - Anonyymi
Trump raivoissan. Ivanka tytär aikoo mennä terrorisoimaan Bidenin virkaanastujaisiin.
- Anonyymi
Aloitus kuvaa hyvin Suomen jakomielistä suhdetta Venäjään aikana jolloin kauppa kävi sinne hyvin ja yhteistyö oli tasapuolista eli Suomen poliitikot oli jakomielitautisia silloin ja ovat nykyäänkin NATOilullaan. On turha kuvitella Suomi pärjää sotilaallisesti Venäjälle yksin tai yhdessä NATOn kanssa ja asevoimat pitää mitoittaa siinä suhteessa ja poliitikoiden täytyy pitää huolta että NATO ei päätä mitään Suomen puolesta niinkuin se nyt tekee
- Anonyymi
Suomessa Nato-jäsenyyden vastustus on huomattavasti Ruotsia vahvempaa. Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) joulukuussa julkistamassa kyselyssä jäsenyyden hakemista vastusti 53 ja kannatti 21 prosenttia vastanneista. Kannastaan epävarmoja oli neljäsosa.
- Anonyymi
USA:n tapahtumat laskivat jo ennestään hentoista luottamusta USA:an ja laskivat Naton kannatusta edellisen gallupin 16 %:n lukemasta alle 10%:n.
- Anonyymi
Ainahan meillä on varauduttu julkisesti, tai salaa (asekätkentä) vain yhtä maata varten. Outoa on ettei vieläkään uskalleta tehdä päätöstä että hakisimme täysjäsenyyttä puolustusliittoon, ihan oman tulevaisuuden, ja turvallisuuden tähden.
- Anonyymi
NATOon liittyminen tarkoittaa paluuta menneisyyteen eikä sillä ole tulevaisuutta saatikka turvallisuutta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NATOon liittyminen tarkoittaa paluuta menneisyyteen eikä sillä ole tulevaisuutta saatikka turvallisuutta
Natolla on tulevaisuutta johtuen Venäjän paluusta menneisyyteen.
- Anonyymi
Niillä Suomen Migeillä jos joutui lentämään täydellä teholla jälkipoltin päällä, loppui polttoaine seitsemässä minuutissa alkujaan täysistä tankeista.
- Anonyymi
Sitä seitsemää minuuttiakaan ei voinut päästellä täysiä yhtäsoittoa, vaan välillä joutui hölläämään koska sen pumput eivät ehtineet pumpata siipisäiliöistä ainetta runkosäiliöön yhtä nopeasti kuin moottori poltti sitä taivaalle sieltä.
- Anonyymi
Mig asiantuntijat höperöi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mig asiantuntijat höperöi
Ei, vaan kylmiä tosiasioita, eikä mitäänsanomaton kommentti.
- Anonyymi
Et sitten taaskaan löytänyt vanhempaa 20.10.2016 15:14 linkkiä aloitukseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25217397Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706150MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214975Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694965Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.314074Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta893644Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja243626NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413151Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119