Heräät lämpölaitoksessa, jossa olisit vastaamassa yksin lämpölaitoksen toiminnasta, kun -30 asteen pakkanen on lähestymässä.
Ajattelisit, että ei tässä hätää, onhan pihat täynnä turvetta ja haketta.
Avaisin jalkapallohallin kokoisen hake/turvevaraston oven ja toteaisit, tyhjä on.
Keskellä hallia olisi moottorisaha, kuorma-auto ja lappu:
Hake on päässyt loppumaan, tässä moottorisaha ja kuorma-auto, koetahan saada kaadettya puuta, että saat pidettyä kaupungin 10 000 kiinteistöä lämpimänä.
Katson lämpökattilan veden lämpötilaa, se on 70 astetta ja laskusuunnassa.
Autosta löydät karttoja joissa merkitty hakkuu alueet lämpövoimalan tarpeeksi.
Mitä teet, ei ole yhtään polttoainetta, metsässä on puuta, mutta se ei pala, koska on kosteaa ja lämmitys veden lmäpötila laskee ja kohta kaupungin asukkaat hytisevät asunnoissaan ja lopulta jäätyy putket ja koko kaukolämpöverkko.
Pääset lähelle hakkuu kohdetta, mutta alkaa tulemaan jo pimeä, lisäksi huomaat, että metsautotiellä on 50 cm paksusti lunta ja matkaa 10km.
Toteat, mahdoton tehtävä päästä kohteeseen ja rämpiä metsässä sahaamssa puita ja raahaamassa märkiä ja painavia puunrnukoja kuorma-autolle, eivätkä ne edes pala.
Yht'äkkiä kuulet " laita sauna kuumenemaan" ja heräät hikisenä sohvalta,
Olit nukahtanut ja nähnyt painajaista.
Yht'äkkiä puhelin soi ja lämpölaitoksen johtaja soittaa: Meiltä on turpeet ja hakkeet loppu ja huomenna on -30 pakkasta, mitä tehdään???
Olisit lämpölaitoksessa, jossa......
Anonyymi
3
50
Vastaukset
Ei ainakaan Espanjaan kannata lähteä..
- Anonyymi
Mä en tekis mitään.
Venäjältä voi kuulemma ostaa haketta. Se varmaan on jotenkin EU:n CO2-päästöjen kannalta myös ympäristöystävällisin vaihtoehto. Kuten tietysti myös venäläinen kaasu ja Venäjältä ostettu ydinvoimalla tuotettu sähkö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1081123
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864