Yht'äkkiä meni sähköt ja tietokone sammui muutama minuutti sitten.
Sähkökatko kesti vajaa pari minuuttia ja nyt on taas onneksi sähköt.
Eihän sähkökatko muuten mitään haittaisi, jos ei olisi näin kylmä sää, koska lämmitys lakkaa, jos ei ole sähköä ja muutamassa tunnissa alkaa asunnossa lämpötila laskea näillä pakkasilla, kun täälläkin on -24 pakkasta.
Ulkona on tyyni ilma, ettei odottaisi sähköjen katkeavan, kun on sähköt pysyneet vaikka on ollut kovempiakin myrskyjä.
Ei ole leikin asia sähkökatko silloin, kun on kylmä ilma.
Ei virta ainakaan valtakunnan verkosta lopu, jos virta tulee riittämään yli 300 000 aähköauton lataamiseen, kun jokainen kuluttaa virtaa latauksessa sähkökiukaan verran sähköä.
Sähkökatko
6
53
Vastaukset
Ei tarvitse olla myräkkä että sähköt katkee. Siihen riittää et linjojen vieressä olevien puiden oksilla on runsaasti lunta, jolloin oksa painuu tai katkeaa linjan päälle katkaisten sähköt. Siihen riittää pelkkä lumen paino.
- Anonyymi
Tähänhän muunmuassa anarkistivihreät suomea ajaa. Kun kaikki toimii sähköllä, niin silloin luonnon riskitekijät saati ulkomaan esim venäjän tuontisähkö olisi tulevaisuudessa muunmuassa ulkoturvallisuus tekijä, jolloin toinen valtio pääsee helposti kyykyttämään toista jonka tuontisähkön varassa ollaan. Samoin turpeen alasajo. Kun poikkeusolot koittavat suomen energiaomavaraisuus on silloin nolla, koska sekin ainoa on ajettu alas. Muussa tapauksessa turve olisi hätävara kovaan pakkasjaksoon tai tuontienergia riippuvuuteen.
Itselläni pöhisee ilmalämpöpumppu. Jos sähköt menee lyön tarvittaessa agrikaatin käyntiin. Talo lämpiää myös puulla joka jo nyt hoitaa lämmön niin, että lämpöpumppu kierrättää vain takkatoiminnassa ilmaa, mutta tarvis ei ole lämmittää. Ehkä yöllä pakkasella alkaa hönkimään lämmintä. Suomen sähkönkulutus tällä hetkellä n. 13,4 GW, josta tuontisähköä 4,0 GW.
Niin paljon kuin tuulivoimasta pidänkin, niin Suomen tuulivoimalat tuottavat tällä hetkellä yhteensä vain 0,15 GW. Tiistaina kun tuuli, niin tuottivat parhaimmilaan yli 2,0 GW. Sähköautot voi olla tarpeen siksi, että niiden akut ladataan täyteen tuulisella säällä ja tuulettomalla kukaan ei saa ajaa, vaan akut puretaan takaisin verkkoon.Tähän päivitys: kulutus 14,15 GW, josta tuulivoiman tuotanto 0,25 GW (eli n 10% näennäisestä kapasiteetistaan). Tuonti 4,4 GW.
- Anonyymi
Minua kyllä joskus huvittavat aamun masennuksenkin helpotuksessa höpötellä tyttöjen kanssa faktoja.
- Anonyymi
Täällä kesti vain pari viikkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711198
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462565- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131781Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311320Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61086Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1121014