Hei! Minulla on omituinen ongelma. Tämä on tapahtunut nyt kolmesti viimeisen kolmen vuoden sisällä, että ei ole mikään kovin usein toistuva juttu. Silti melko pelottava. Tapahtui taas viime yönä. Eli siis, herään yöllä siihen että näen oman iirikseni ja silmän verisuonet näkökentässäni. Tämä tapahtuu vain yhdessä silmässä. En näe silmällä mitään muuta hetkeen. Aina kun tämä on sattunut, olen kävellyt vessaan ja hieronut silmää, näkö palautuu minuutissa. Ensimmäisen kerran kun tämä tapahtui soitin terveysasemalle heti aamusta. Vastaukseksi tuli vaan "näit varmaan unta". Meinasin sanoa muutaman painavan sanan mutta annoin sitten asian olla. Minulla on kyllä oma veikkaus siitä mistä tämä saattaisi johtua. Olen mahdollisesti nukkunut sellaisessa asenossa joka painaa silmää ja siksi se "puutuu". Ikää mulla tosiaan vasta 23v Onko kukaan kokenut samanlaista?
Mikä silmääni vaivaa?
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Olen nähnyt silmänpohjan verisuonet heijastumana vain silloin, kun lääkäri on katsonut silmänpohjia samanaikaisesti instrumentillaan. Ainakin muistan, että kyseessä olisi ollut se hetki, silmälääkärin vastaanotolla kuitenkin.
Ainakin silmän rappeutumista johtuvat sairaudet ovat epätodennäköisiä sinun ikäiselläsi. Kannattaisi käydä silmälääkärillä varmuuden vuoksi. Hän osaisi selittää, mistä on kyse.
Silmän hierominen ei ole järkevää. Silmän puutuminen nukkuessa ei tunnu todennäköiseltä vaihtoehdolta. Silmä sijaitsee kuopassa, nenä, posket ja otsa suojaavat sitä. Lisäksi näköhermo lähtee suoraan silmän takaa aivoihin päin. Se ei voi puutua samalla tavoin kuin esim. käsi tai jalka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713428
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541929Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471849Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591784- 771634
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481609Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811449The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251199- 1581192