Osaako joku tatuoija(...lukeeko ne edes tällästä palstaa..) tai muu viisaampi sanoa,mistä johtuu suht isossa käsivarren sivulla olevassa kuvassa muodostunut kupruilu?Se on ollut nyt kuukauden verran.Kaikenkaikkiaan kuva on ollut 6 vuotta kädessä täysin ilman komplikaatioita.
Kupruilu esiintyy mustassa värissä ja on osittaista.Ei kutia tai vaivaa muuten,mutta on aika rivon näköistä.
Tehtiin aikanaan tatuointiliikkeessä.Käsittääkseni o.k?
Syöpä???
Kupruilu esiintyy mustassa värissä ja on osittaista.Ei kutia tai vaivaa muuten,mutta on aika rivon näköistä.
Tehtiin aikanaan tatuointiliikkeessä.Käsittääkseni o.k?
Syöpä???
Vastaukset 11
Vanhimmat
ehkäpä se se sitten on...
viisaasta vinkistä!
Onko täällä muita seipäitä paikalla?
Normaalia toi ei kuitenkaan ole...kannattaa hakeutua nopeasti tutkimuksiin...veikkaisin kanssa et joku sairaus siinä on, syöpäkin on mahdollinen!
Mullaki välillä kupruilee.Mulla on kokonaan musta tatuointi ollu 7 vuotta.Ei se mitään haittaa, mulla ainaki välillä noi kuprut laskeutuu ihan itsestään.Luulisin et se vaan johtuu itelläni siitä et mulla on herkkä ja vähä atooppinen iho.Älä raavi sitä kuvaa...kyl se rauhottuu.
Voi jeesus... "syöpäkin mahdollinen" kaikki on mahdollista. Tatskat voi välillä nousta koholleen riippuen miten syvään tehtiin. Älä nyt rupea panikoimaan minkään syövän kanssa, käyt vaikka näyttämässä ensin tatuoijalle.
Jos tuo "kupruilu" tarkoittaa sitä että iho nousee vähän koholle joistain kohdista niin se ei ole vaarallista, luultavasti väri on niissä kohdissa hakattu syvälle mikä aiheuttaa tuota kohoilua. Toisaalta aika ihmeellistä jos "ilmiötä" rupeaa esiintymään vasta 6 vuoden jälkeen, kannattaisi mennä vaikka johonkin tatuointiliikkeeseen näyttämään koska näkemättä on paha sanoa mtn. Tuskin se nyt mitään syöpää on...
Sitä minäkin ihmettelin,että alkaa kupruilemaan vasta kuuden vuoden jälkeen.En ole raapinyt sitä tms.kun ei vaivaa millään tavalla.Ulkonäköseikat vaan on mielessä,että jääks tuo tollaseksi?!?
Tatska on aina ollut pinnassa ja sillai pikkusen koholla kokonaan,mutta nyt osassa se on pullollaan aika paljon.
Joku tais joskus mainitakin,että musta väri tekee sen,muiden värien kanssa ei niinkään ole ongelmia.
Osaako joku sanoa voisko tähän jollain kierolla tavalla vaikuttaa Roaccutan niminen vahva lääke,jota söin akneeni puoli vuotta...?
Jostuu melko varmasti tuosta lääkkeestä, katso tuoteselosteesta mahdolliset haittavaikkutukset(luultavasti lukee jotain iho-oireista koska kyseessä aknelääke). Enpä olisi huolissani ja luultavasti palautuu ennalleen. Jos kuva on ollut ennenkin kohollaan on sen alla hieman turhan suuri arpi(hakattu "liian" syvään) jonka reagointi mm.lääkkeisiin on ihan normaalia.
Jos sinulla on ollut paha akne,talirauhaset ovat työntäneet talia tatuoinnista johtuvan arpikudoksen alle,ja tali on koteloitunut,koska ei päässyt pintaan.Käy oikeasti näyttämässä tatuoijalle sitä,näkemättä on vaikea sanoa.
Kädestä otetun näytepalan jälkeen tulokseksi varmistui pigmentin aiheuttama sarkoidoosi.
Ensihoitona VAHVA korsisonigeeli(jota ei saa ilman reseptiä),jota sivellään kupruileville kohdille joka yö ja peitetään kelmulla.Tätä nyt jatketaan kuukauden ajan,ehkä palaan sitten kertomaan kuin meni...
että menit lääkärille ja asia selvisi.Mistä lääkäri päätteli syyksi pigmentin? Sillä sarkoidoosi on toistaiseksi ollut niitä tauteja,minkä syntymiseen ei ole löydetty syytä,jotkut tutkijat syyttävät punkkeja ja toiset perimää ympäristötekijöitä.
Paranemista!