Piikittelevä kaveri

Anonyymi

Mitä tehdä tilanteessa kun pitkäaikainen kaveri on alkanut piikittelemään ja kettuilemaan. Se tuntuu jo vähän häiritsevältä ja pahalta. Haluaisin vältellä hänen seuraansa. En tiedä mistä se voisi johtua, tuntuu että ihan vain olemisella ärsytän häntä ja vähän väliä lentelee piikkiä päin kasvoja ja selän takana myös kun en ole kuulemassa. Tuntuu oudolle koska itse en halua kavereilleni mitään pahaa päinvastoin ja hän tuntuu haluavan minulle.

11

3733

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Peittää omia huonommuuden tunteitaan

    • Anonyymi

      Sano sille, että moroo

    • Anonyymi

      Noilla kavereilla on itsellään paha olla ei ystäviä haluta loukata. Vitsit pitää pitää vitseinä mutta jos se tuntuu jo ikävälle sano asiasta, ehkä kaverisi ei oikeasti tarkoittanut niillä loukata ei sitäkään tiedä.

    • Anonyymi

      Kysy miksi hän sanoo noin ilkeästi?
      Tee siitä johtopäätokset, haluatko kuulla niitä enää.

    • Anonyymi

      Ei ole normaalia että kaverit haluavat loukata sinua. Löydät parempia

    • Anonyymi

      Mulla kans yks tuttava ollut sellanen ett piikitteli mua yhdestä jutusta, jonka kerroin hänelle luottamuksella, muiden kuullen ka naureskeli sille, nolasi mut pahasti. Myöhemminkin jatkoi kuittailuja ja piikittelyjään asiaan liittyen. Hän myös käski mun tehdä jotain ulkonäölleni, kun kuulema näytän vanhalta. Itse sitten meuhkaa siitä, ett hänellä on oikeus pukeutua ja laittautua niinkuin itse haluaa, muilla ei ole oikeutta tulla sanomaan miten voi pukeutua ja jne... Toisaalta hän on kyllä kautta rantain, rivien välissä antanut mun ymmärtää etten ole ystävä hänelle, joskus somessa viestinyt ett työkamut on hänen ystiksiä...mä en ole töissä samassa paikassa. Yhden kerran mainitsi jotain häikkää olevan töissä, kaikki kamusuhteet oli menossa poikki...ei kai noista viesteistä voi muuta päätellä muuta kuin etten kuulu ystäviin. Yhdessä paikassa käytyämme, hän viestitteli ettei tule käymään siellä, mutt paria siellä olevaa ystävää aikoo tavata jatkossakin...päättelin ett okei, mua ei siis enää halua naamatusten nähdä. Hän ehkä pitää mua yksinkertaisena, vähän vajaalla käyvänä, kuvittelee etten ole tajunnut niitä piikkejään, pitäkööt luulonsa. Kai sekin on jotain kertonut, kun toista ei kiinnosta mun tekemiset ja vointi pätkän vertaa, joskus erehtynyt jotain kertomaan, niin on ruvennut kertomaan samaan syssyyn kuinka on huolissaan siitä ja siitä ystävästään. Kerran erehdyin taas kertomaan omasta pahasta olosta, no, hän siihen ettei nyt jaksa, kun oli mennyt mökille sitä varten ettei tarvi muitten ongelmia kuunnella. Mä olen kyllä kuunnella häntä, kun on ollut ongelmia, miksei pura niitä parisuhdeasioita ystävilleen tai kehuskele heille miten hyvää seksiä on salasuhteessa saanut, eikö kamuilleen vois noita paneskelujaan kertoa vai ajatteleeko ett olen kateellinen kun salassa touhuaa siellä sun täällä. Eikö nuo jutut kuuluis kertoa just sille kaikkein tärkeimmälle ystävälle, eikä jollekin merkityksettömälle tuttavalle, jota ei ole aikoihin nähnyt. Olen saattanut vinoilla hänelle takas yhdessä vaiheessa, onhan vittuilut useamman kerran mulle vaikka ja mistä.

      • Anonyymi

        Kertomasi “ ystävä” on kovin pahasti vinksahtanut. Ehkei korviensa välissä koskaan ole ollutkaan muuta kuin minä , minä itse ja vain

        Olisiko nyt jo viimeistään aika ottaa piiiiiiiitkä hajurako siihen ja vain deletata se kokonaan pois muistipankistasi.


    • tuollainen käytös kaverilta ei kyllä koskaan ole ok. Suosittelisin nostamaan kissan pöydälle ja käymään avointa keskustelua kaverin kanssa siitä miltä tuo käytös sinusta tuntuu. Jos hän tässä kohtaa alkaa syyllistämään sinua tai vähättelee omaa käytöstään kehottaisin miettimään kannattaako tuollaista henkilöä pitää elämässä.

    • Anonyymi

      Upppp

      • Anonyymi

        Pitääkö tästä vetää johtopäätöksiä erääseen suuntaan..


    • Anonyymi

      Tuo ei ole ystävyyttä. 🙋‍♂️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2300
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      419
      1285
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      80
      1103
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      232
      1010
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      696
    6. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      644
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      33
      637
    8. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      34
      618
    9. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      607
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      43
      591
    Aihe