Siskoni välinpitämättömyys

Anonyymi

Siskoni minua reilut 5 vuotta vanhempi hoitoalalla työskentelevä. Nyt tosin työtön. Täysin vastakohta mitä minä. Jo edesmenneen äitimme kanssa käyttäytyi samoin. Ei soitellut, saati käynyt oma-aloitteisesti vaan äiti oli se joka soitteli ja pyysi käymään. Nyt katselen kuinka toimii samoin isämme kanssa. Ei soita saati käy vaikka nyt lienee olisi aikaa jos töitäkään ei ole. Jouluna kävivät mutta sen jälkeen ei kuulunut edes soittoa. Miehensä kyllä soittaa heti kun ovat rahaa vailla. Niin lienee selvää että ovat alkoholisteja, siskoni ja miehensä. Eivät anna mitään tänne päin. Ihan vaikka isälle apuna, kantaisi puita, tekisi ruokaa tms. Itse nyt pari kolme kertaa tehnyt isälle ruoat. Jouluksi ostin kaiken ja isä jätti nekin kaappiin pilaantumaan. Sitten tein lihamakaronilaatikon joka oli mukamas liian kuivaa, paistoin kanankoivet jotka mukamas raakoja vaikka olivat uunissa tarvittavan ajan (reilun tunnin) Isäni ei edes yritä osallistua mihinkään vaikka siten osoittaisi kiinnostusta edes vaikka siihen omaan elämäänsä. Sen sijaan valittaa milloin mistäkin.

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on hyvinvointivaltio, lapset eivät ole vastuussa vanhempiensa huolehtimisesta hautaan. Isänne saa kyllä ulkopuolista apua, voinee käyttää siihen omaisuutensa. Viimeisessä palttoossa ei ole taskuja.

    • Anonyymi

      Enpä nyt ymmärrä. Sinä teet isällesi ruokaa jota hän ei kuitenkaan koskaan syö vaan ne pilaantuu jääkaappiin.
      Mikä järki tuossa sinunkaan hommassa on?
      Eikö se olisi sama vaikka heittäisit safkat suoraan kaupan pihalla olevaan roskalaatikkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe