Vaikka helmikuun kovat pakkaset ovat juuri alkamassa.
Olkiluoto 3:n (1600 MW) ja Hanhikiven (1200 MW) ydinvoimalaitosten olisi pitänyt alkuperäisten aikataulujen mukaan olla jo käytössä.
Eli puolet Suomen ydinvoimaloiden kokonaistehosta puuttuu.
Olkiluoto 3:n (1600 MW) ja Hanhikiven (1200 MW) ydinvoimalaitosten olisi pitänyt alkuperäisten aikataulujen mukaan olla jo käytössä.
Eli puolet Suomen ydinvoimaloiden kokonaistehosta puuttuu.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Mainittakoon vielä, että tuo puuttuva teho nostaa myös sähkön kuluttajahintoja.
Esimerkiksi pohjoismaisilla sähkömarkkinoilla, joihin myös Baltian maat kuuluvat, maksaa sähkö tälläkin hetkellä 199,94 euroa / MWh, aivan eteläisintä Norjaa ja Tanskan Jyllantia lukuun ottamatta, joissa hinta on 64,81 euroa megawattitunnilta.
Pyhäluotoa yritetään nyt saada valmiiksi vuonna 2028. Kyllä siitä vielä uusi Olkiluoto kolmonen saadaan, kun on nyt jo 8 vuotta myöhässä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/77151254-df48-4afd-9614-01e4e3b3c817
Nyt vedonlyöntiä !!! Kuka tai ketkä USKALTAVAT painaa käynnistys nappia ,,,,, VUONNA 2047 EEEHKÄ!??
Tai kekä uskaltaa. No eiköhän siihen mennessä ole keksitty robotti, jonka uskaltaa lähettää etänä painamaan starttia.
Saattaa Pyhäjoelle joku voimalaitos syntyä, kun infraa on sen verran jo kuokittu, mutta ei välttämättä ydinvoimalaa.
Tällä hetkellä Suomeen muuten joudutaan tuomaan ulkomailta sähköä juuri tuon 2800 MW:n verran. Aika pahasti on pettänyt ydinvoima odotukset.
Nyt on tuontia 3300 MW, että jotain muutakin olisi hyvä vielä saada, jos ei luoteta naapuriapuun.
Hanhikiven voimalan aloittamista jarruttaa monimutkainen lupaprosessi.
Tämä on ollut yhtenä tekijänä myös Olkiluoto 3:n rakentamisessa. Laitoshan on jo valmis, mutta sitä ei saa käynnistää ennen viimeisten lupien saamista.
Tuntuu, että lupaehtojen monimutkaisuus on tarkoituksellista, ei haluta ydinvoimaa. Vaikkakin se ei ole lupien myöntävän viranomaisen asia.
Hanhikiven voimalan lupien osalta on valitettu sitä, että osasuunnitelmien yhtymäkohtien tarkastaminen on vaikeaa.
Onkohan lupaviranomaisen miehitys kunnossa? Onko meillä edes olemassa riittävää henkilöstöä?
Pitäisikö lupatarkastukseen ottaa mukaan ulkoista henkilöstöä vaikkapa Saksasta?
Olkiluodossa on ollut kyllä ihan teknisiä ongelmiakin. Esimerkiksi putket ovat rämisseet ja heiluneet välillä valtoimenaan.
Perusongelma on liian suuri laitoskoko. Kun Suomessa on ydinvoimalaluvat kiven alla, niin sitten on pitänyt yrittää rakentaa kerralla mahdollisimman suuri, kun on kerran se lupa saatu.
Sikäli hyvä että suomalaiset viranomaiset ovat tarkkoina. Tännehän sitä ydinvoimaa ollaan rakentamassa. Esimerkiksi Saksa ja Ruotsi ovat ydinvoimaloistaan luopumassa, joten niissä maissa ei ole enää motivoitunutta henkilöstöä.
Ja osa ongelmista johtuu siitä, kun laitosta ei ole saatu käyntiin. Se vanhenee siis ihan ilman käyttöäkin.
Toivottavasti virheistä opitaan, eikä tilata enää epävarmaa ydinvoimaa.
Venäjän kanssa kannattaa olla hyvissä väleissä, että myyvät meille sähköä kun tulee tällaisia piikkejä. Jos Putin sanoo, että njiet, niin mitäs sitten.
Onneksi Venäjälle päin on tasavirtaliittymä, niin eivät voi tahallaan sotkea Suomen sähköverkkoa kuten romanialaiset etelämpänä Euroopassa sen alueen sähköjä.
Lisää vaan merituulivoimaa ja paksummat kaapelit Pohjois-Ruotsiin, josta saadaan varsinainen säätövoima. Tälläkin hetkellä virtaa vettä Pohjolassa ja Baltiassa 40 303 MW:n teholla.
Ja Norjan osuus tuosta vesivoimasta on noin 24 ja Ruotsin n. 13 gigawattia. Muut maat ovat niin tasaisia, ettei kannata juuri vesivoimaloita hehkuttaa.
Joo, varmaan on "tasavirtaa".
Tasaisesti tulee.. ei hypi ja pompi..
Syylliset esiin.
Tämä ei voi jatkua näin.
Jos Olkiluodon viimeisin saadaan joskus käyntiin, niin siitä päivästä pitää tehdä kansallinen liputus- ja vapaapäivä. On sitä niin hartaasti odotettu ja palvottu.
Tästä tilanteesta saamme syyttää vihreitä. He ovat vuosikymmeniä vastustaneet ydinvoimaa ja hidastaneet niiden rakentamista.
Samalla saamme kiittää maailman ympäristöliikkeitä. Heidän vastustuksen takia meillä on ilmasto ongelma näin paha.
Nyt alkaa vihreätkin tajuta, mikä emämunaus on tullut liikkeen sisällä tehtyä.
Vihreä valhe on paljastunut, mutta kyllä siihen menikin aikaa.
Eihän tuo ole vihreiden vika. Ranskalainen toimittaja ei ole pystynyt toimittamaan voimalaa sovitussa ajassa.
En lähtisi ensimmäisenä vihreitä syyttämään siitä, että yhden ydinvoimalan rakentaminen kestää vuosikymmeniä. Tuskinpa suunnittelussa ja työmaalla on yhtään vihreää edes nähty.
Nämä viherpiiperöt ovat olleet vuosikymmeniä haittaamassa energiatuotannon rakentamista. Milloin ei saanut rakentaa vesivoimaa, milloin pitää luopua ydinvoimasta. Sen takia tässä ollaan vuosikymmeniä myöhässä ja poltetaan edelleen kivihiiltä ja öljyä. Ratkaisuksi esitetään tuulivoimaa josta ei ole mitään iloa silloin kun on kylmää ja energiaa tarvitaan oikeasti. Sähkö ei riitä edes tämän päivän tarpeisiin ja vielä pitäisi kaikki autot laittaa sähkön perään. Ei hyvää päivää.... ei riitä piiperöllä pää.
En lähtisi ensimmäisenä vihreitä syyttämään siitä, että yhden ydinvoimalan rakentaminen kestää vuosikymmeniä.
Niitä olisi pitänyt alkaa rakentamaan useita lisää jo kymmeniä vuosia sitten. Mutta ei, sähköä saa töpselistä.
Mulle ainakin sähkö tulee pistorasiasta.
Onko sun käytävä itse hakemassa sähkösi voimalalta?
Juu, mulla tulee töpselistä pelkkää tuulisähköä. Ulkoseinän rasioissa se tuulen tuntee kädelläkin.
Sulla on sitten niin. Eihän siinä sitten mitään.
Tuonkin verran kun oltaisiin rakennettu tähän mennessä tuulivoimaa, niin vesialtaissa olisi 1000 GW:n edestä enemmän vettä juoksutettavana.
Pakkaspäiviä varten nuo tarvitsevat varavoimaa vähintään 1600 MW. Onko rakennettu?
Suomessahan on firma nimeltä Wärstilä, joka tekee dieselillä toimivia voimalaitoksia. Niitähän kannattaisi Suomeenkin rakentaa muutama varavoimaloiksi.
Turha jauhaa valmistumattomien voimaloiden asioista.
Kuka *itun Turha?
Voimajärjestelmän käyttötilanne
Normaali
Ja sähköt tuntuu pelaavan ihan kotiin asti.
Inertia on tällä hetkellä 240 GWs.
Mutta vaikeaa on tosiaan tuo ydinvoimaloiden rakentelu. Jos tänään aloitettaisiin rakentamaan, niin valmista saattaisi olla joskus vuoden 2040 tietämillä.
Nyt on sitten saatu ydinvoima ja maakaasu vihreäksi energiaksi.
Ei auttanut Vihreiden itku kun Saksa ja Ranska asiasta päättivät.
Sähkön hinta korkealla , ei auttanut päätös siihen.
Italiaa kehutaan Hesarissa hyvin talouttaan hoitaneena maana , EKP pelasti Italian talouden ilmaisella rahalla. Nyt samaa ilmaista rahaa vaatii Ranska , Suomi säästää , Ranskalle tukea EU kassasta.
Myös jäteveden maksu on korkea Suomessa vaikka Suomi on toimittanut ilmaisia jätevedenpuhdistamoita Venäjän federaatiolle.
Suomi tukee myös mm. Ruandaan turvevoimalaitoksen rakentamista. Silti sähkön hinta meillä on korkea vaikka meilläkin on turvetta suot täynnä, jopa enemmän kuin Ruandassa.
Suomeen saataisiin lisää edullista sähköä atomivoimaloista, jos muutkin kuin Vihreät suosisivat hiilineutraalia atomivoimaa.
Kaikkien pitäisi suosia vihreää atomivoimaa, eikä yrittää estää Suomen pääsyä hiilineutraaliksi 15 vuotta ennen muuta EU:ta.
Joku nostaa vanhoja juttuja palstalle sotkemaan.