Nuorgamin polttoaineralli loppuu sähköautojen myötä

Anonyymi

On muuten hyvin jännä, että kun esimerkiksi Loviisan atomivoimalassa laitetaan elektroneja johtoon, niin sen elektronin voi silmänräpäyksessä tankata Nuorgamissa mökin nurkalla olevasta pistorasiasta sähköauton tankkiin.

Mutta kun Porvoon jalostamolla laitetaan dieseltippa säiliöautoon, niin siinä kestää monta päivää ennen kuin sen tipan saa tankattua Nuorgamin ainoan tankkausaseman mittarista. Siinä välissä kuluu vielä paljon dieseliä, työaikaa ja tupakkaa ja muita tarvikkeita, rahasta nyt puhumattakaan. Välistävetäjiä nimittäin riittää.

7

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö Norjalla ole polttoaineterminaalia pohjoisessa? Luulisi olevan aika paljon järkevämpi roudata sieltä polttonesteet ainakin Lapin pohjoisosiin.

      • Anonyymi

        Venäjän puoleta saa halvemmalla. Raja-Joosepista pääsee yli. Rautateitsekin voi tuoda, koska on sama raideleveys.


    • Anonyymi

      Akut ladataan etelässä, lastataan dieselrekkoihin ja toimitetaan pohjoiseen. Paluukuormassa on tyhjät akut, jotka ladataan taas etelässä. Näin ei ajeta lainkaan turhaan.

    • Anonyymi

      Kuka höpelö asuu enää jossain jänkhällä?

    • Anonyymi

      Sähkökäyttöiset autot kuuluvat maihin joissa on aina kesä. Ei pärjää Suomessa jossa lämmintä aikaa on kolme-neljä kuukautta vuodessa.

      • Anonyymi

        Sähköautoilla pärjää nimenomaan kylmässä. Polttomoottorit eivät lähde pakkasella käyntiin.


    • Anonyymi

      Sähköautolla ei pääse talvella kuin kaksi poronkusemaa yhdellä latauksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2129
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      240
      1237
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1190
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1106
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      936
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe