TM toimittaja painoi vahingossa sos nappia etsiessään sisävaloa. Paljonkohan turhia hälytyksiä tulee hälytyskeskukseen, koska sos nappi on niin helposti painettavissa. Kerran näin kun n. 3 v pikkupoika oli autossa yksin parikymmentäsekuntia, ja kokeili jokaikistä nappia, mitä löysi.
Sos nappi eli hätäkutsu
3
986
Vastaukset
- Anonyymi
Toisaalta se SOS nappi on oltava helposti käytettävissä jotta esimerkiksi sairaskohtauksen saanut kuski pystyy painamaan sitä (kolariin osallisessa autossa hälytys tapahtuu automaattisesti).
- Anonyymi
Hälytyskeskuksiin tulee ihan tarpeeksi "taskupuheluita" sekä soittoja vitsikkäiksi itseään luulevilta känniääliöiltä.
Ja onhan myös porukkaa (tosin enemmän tuolla jenkkilässä), jonka mielestä kuuluu soittaa hätänumeroon, jos kahvi on kylmää.
Lasten jättäminen touhuamaan autoon ei ole kovin fiksua. Jokunen vuosi sitten oli tapaus, missä pikkupoika onnistui tykkäämään vaihteen vapaalle - ja käsijarruhan ei turhaan ollut päällä - joten auto lähti rullaamaan pihatietä alas ja jyräsi jalankulkijan alleen.
Kannattaa siis säästellä vaivoja. On myös päinvastainen tapaus eli jalankulkija jäi suojatiellä auton alle. Se auto lähti kadun varresta rullaamaan käsijarrun petettyä. Mitä turhaan kääntämään renkaita linkkuun laittamaan vaihdetta päälle.... - Anonyymi
Mahdollisia ongelmia voi keksiä vaikka mistä, mutta tämä aloitus alkaa olla jo mielikuvituksettomuuden huippua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693