TM toimittaja painoi vahingossa sos nappia etsiessään sisävaloa. Paljonkohan turhia hälytyksiä tulee hälytyskeskukseen, koska sos nappi on niin helposti painettavissa. Kerran näin kun n. 3 v pikkupoika oli autossa yksin parikymmentäsekuntia, ja kokeili jokaikistä nappia, mitä löysi.
Sos nappi eli hätäkutsu
3
1014
Vastaukset
- Anonyymi
Toisaalta se SOS nappi on oltava helposti käytettävissä jotta esimerkiksi sairaskohtauksen saanut kuski pystyy painamaan sitä (kolariin osallisessa autossa hälytys tapahtuu automaattisesti).
- Anonyymi
Hälytyskeskuksiin tulee ihan tarpeeksi "taskupuheluita" sekä soittoja vitsikkäiksi itseään luulevilta känniääliöiltä.
Ja onhan myös porukkaa (tosin enemmän tuolla jenkkilässä), jonka mielestä kuuluu soittaa hätänumeroon, jos kahvi on kylmää.
Lasten jättäminen touhuamaan autoon ei ole kovin fiksua. Jokunen vuosi sitten oli tapaus, missä pikkupoika onnistui tykkäämään vaihteen vapaalle - ja käsijarruhan ei turhaan ollut päällä - joten auto lähti rullaamaan pihatietä alas ja jyräsi jalankulkijan alleen.
Kannattaa siis säästellä vaivoja. On myös päinvastainen tapaus eli jalankulkija jäi suojatiellä auton alle. Se auto lähti kadun varresta rullaamaan käsijarrun petettyä. Mitä turhaan kääntämään renkaita linkkuun laittamaan vaihdetta päälle.... - Anonyymi
Mahdollisia ongelmia voi keksiä vaikka mistä, mutta tämä aloitus alkaa olla jo mielikuvituksettomuuden huippua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663342Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433147Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1182546- 432528
- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391320
- 821179