kännissä kuin kanarialintu

Värikäs ryyppäily. Ryypätessäni oon muuttunu joskus punaiseksi, joskus oranssiksi, pari kertaa jopa harmaaksi mutten koskaan keltaiseksi? Vihreeksi en halua vielä muuttua. kerran oon lentänyt ulos baarista ja joskus ollu yökerhon tanssilattialla kuin kolibri. Nyt oon wanha kuin varis viisas ja kuin pöllö. no jaa.. niin ja köyhä ku harakka joka oottaa piipusta lämpöö..

5

87

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Pysy aina pikkulintuna ja käkenä
      Ei meidän palstalle lisää täysjärkisiä haluta"

      Tune "pikkuveli".


      "Kaikki linnut laulelevat
      Käki yksin kukkuu
      Yksin täytyy maata mennä
      Yksin täytyy nukkuu

      Raita kasvoi kankahalla
      Kauniihimpi kuin paju
      Poika oli hiljanen selvin päin
      Mutta juavuksissa raju"

      Pöllö on ehkä viisaana epäsopiva maikkarin aivottoman viihteen tunnukseksi. Käet ja tulkut ovat ryyppymiehen logoja; erityisesti yleinen käki ja punatulkku.

      Kasvava lokinpoika on hirveä peto - vetää rekkamiehen annoksia sekunnissa monta peräkkäin ja saa rekkamiehet näyttämään undulaateilta.
      https://youtu.be/gty1dY0b7i0?t=53

    • Anonyymi

      Googlekaan ei antanu vihjettä miten viinaan meneviä kanarialinnut ovat. Kuitenkin pienestä pitäen epäilly, että tuo siipiveikkojen puheliaisuus selittyy, sillä että niillä on jemmassa olutta vahvempa drinkkikuppi

      • Anonyymi

        Tämä on tuttu juttu Meksikosta. juopohkoille canaria linnuille on tarjottava Tequilaa. Laimennttunakin se on niin pahaa, että ne hörppäävät kuurin jälkeen pelkkiä limonaadeja.


    • Anonyymi

      Suositellaan canarialintujen sisäruokintaa vielä lähipäivinä. Yöllä voi olla piirikunnasta roikkuen lujasti pakkasella.
      Meidän canarialintumme Yrjö pyytää ulos pakkasellakin, mutta se koulutettu nokkimaan ikkunaan kun hän sisään pyrkii. Sehän särkisi ikkunan, ellei sitä sisään päästetä.

    • Anonyymi

      Oota vaan nii se keltanen vaihe tulee viimestään sitten kun maksa sanoo sopimuksensa irti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      238
      17271
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12297
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6071
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4908
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      15
      4886
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      22
      4007
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      3
      3490
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      137
      3060
    10. 309
      1658
    Aihe